Sari la conținut
Forum Roportal
Andruta*

Femeia este supusa prostiei?

Postări Recomandate

Intr-un mic orasel s-a petrecut un accident de masina.

Multimea a inconjurat victima, astfel incat un reporter de la ziarul local nu s-a putut apropia ca sa-i vada chipul.

Disperat, prin minte i-a trecut o idee salvatoare:

- Eu sunt tatal victimei. Faceti-mi loc!

Multimea i-a facut imediat un culoar, ca sa treaca. Ajuns la locul accidentului, el a descoperit, stanjenit, ca singura victima fusese un magar.

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Faptul ca un filozof sau altul a fost misogin nu face acest subiect tratabil din punct de vedere filozofic"No offense,dar care e logica acestei propozitii?Cred ca autoarea topicului lasa o libertate de exprimare normala(filosofia si psihologia insumeaza alte stiinte,unii zic ca stau la periferia stiintelor) si dreptul la opinie(fara injurii,jigniri,etc).De ce sa nu discutam despre opiniile filosofilor misogini?Spune ce face subiectul tratabil dpdv filosofic?(asa o contradictie de termeni mai rar).

"Sunt din ce in ce mai curioasa.. oare unde in filozofie putem incadra o astfel de tema?"Daca esti asa de curioasa de ce nu dezbati subiectul?Nu suntem filosofi ca sa putem incadra o tema...

In loc sa descurajezi userii,mai bine spune,parerea ta care e?

 

 

Daca eu in timpul meu liber arunc o afirmatie ca nu stiu ce nu-mi place mie asta nu-mi afecteaza partea profesionala...iar filozofii care au facut afirmatii de genul asta le-au facut in calitatea pe care o avem cu totii pana la urma, aceea ca suntem oameni, ca avem dreptul la opinie, etc...insa... niciuna din aceste afirmatii nu au stat la baza vreunui curent, vreunui trend in filozofie sau la baza vreunei noi categorii filozofice. Sa fim seriosi, intr-adevar..filozofia te poarta cu capul in nori, dar sa nu uitam ca picioarele raman pe pamant.

 

Ok... vorbesti in cunostinta de cauza sau ma agit degeaba?

 

Nu un filozof incadreaza o tema..ce Dumnezeu... ne contrazicem pe chestii elementare pe o arie pe care se presupune a fi de filozofie. Eu nu am spus sa reinventam ceva...sau sa inventam curente, pentru ca intr-adevar, nu avem certificate legale de filozofi... Asa ca repet...Spune-mi tu te rog in ce curent filozofic ai incadra o semenea afirmatie.. spune-mi daca a existat ca filozofie, spune-mi de cine a fost insusita si tot ce presupune filozofie. Repet, a filozofa nu e tot una cu filozofia. Si eu nu-mi raspund la propria intrebare pentru ca pur si simplu stiu ca nu exista raspuns.

 

Nu ma intelege gresit si nici nu arunca cu ironii voalate, eu am vrut doar sa subliniez ca tema tratata nu are nici o legatura cu filozofia si am sa sustin asta pana in panzele albe.

 

Sunt multe de discutat aici.Putem face un istoric al prostiei femeii,al misoginilor ,al conflictelor intre sexe...de-a lungul istoriei sunt foarte multe exemple.

 

Femei supuse prostiei de-a lungul istoriei mi se par:Lucretia Borgia,Catherine de Medici,Elisabeth Bathory...etc.

 

Drept dovada... un istoric al femeilor, al misoginilor, al conflictelor dintre sexe, etc... nu tine de filozofie. Hai totusi sa nu reinventam ce nici macar nu stim ca exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai citi cu o pagina sau doua(nu stiu) in urma ai sa vezi ca sunt impotriva misoginismului.Totusi...

Lucretia Borgia a fost un personaj controversat si mai mult de o rautate si de o cruzime iesita din comun(incestuoasa,adepta a orgiilor,criminala) Recent a fost reabilitata..

 

"Lucrezia Borgia's reputation for scandal embodies a classic example of an infamous personage of history who, like so many strong women of independent means before her, has been typecast as the villainess. "

 

Catherine de Medici a initiat tragica noapte a Sfantului Bartolomeu,cel mai mare masacru din istoria Frantei,catolicii au casapit protestantii,dar nu pt vreun crez religios ci pt putere..

 

Elisabeth Bathory" Hungarian countess who tortured and murdered more than 600 young women. Her sadistic acts—which included executing victims by having them stripped, led out into the snow and doused with water until they were frozen—caused her to be known as one of the true vampires in history.

The bloodthirsty Hungarian countess Elizabeth Bathory is believed to have bathed in the blood of her young victims in an effort to retain her youthful appearance."

 

Nu ti se pare ca materia lor cenusie era cam neagra?

Exemple negative sunt si in randul femeilor si al barbatilor.

Adică prostie

Editat de părere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Iar argumentele invocate sunt de natură neurologică. Nu mă interesează generalizările defăimătoare. Războiul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-o sa justific motivul pentru care am deschis acest topic la infinit. E foarte posibil sa nu se incadreze la filozofie, dar deocamdata nu mi-am dat seama unde ar trebui mutat.

Vad tot felul de remarci, care in loc sa faca subiectul topicului, umplu paginile si nimic mai mult. Am inchis o data acest topic si l-am redeschis la dorinta userilor, care aveau lucruri de spus vis-a-vis de subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×