Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

In ce consta practicarea crestinismului?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da-mi tu exemplu de oameni practicanti crestini care indeplinesc cele 3-4 idealuri scrise de tine aici

 

Din pacate majoritatea nu practica crestinismul ci ortodoxism, catolicism, protestantism... adica se duc la spectacolul de la biserica, dau bani la preoti, fac simboluri mistice in preajma unor locatii desemnate ca sfinte, etc.

Practica idolatrie si superstitie mai mult decat orice altceva.

 

Practica si invataturile lui Cristos dar, din pacate, doar cu caracter secundar.

 

Am intalnit si oameni in care manifestarea invataturilor lui Cristos era prezenta prin pacea pe care o aveau pe chip si pe care o raspandeau in jurul lor. Nu erau persoane consacrate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand ai sa-ti predai viata lui Cristos si ai sa primesti Duhul Sfant vei realiza ca nu e nici o teorie cu EXCLUSIV practica.O spun din propria experienta.Nu vorbesc din carti.

tu ai facut asta?

daca da, cum ai facut-o?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu ai facut asta?

daca da, cum ai facut-o?

 

Pai nu a fost greu.Domnul Isus ma cauta pe mine si eu fara sa fiu constient il cautam pe El.Intr-o zi ne-am intalnit si atunci am realizat ce sau pe cine cautam.De atunci viata mea sa schimbat radical prin PUTEREA lui Dumnezeu...nicidecum prin frecventarea unei biserici,respectarea unor legi sau dogme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate majoritatea nu practica crestinismul ci ortodoxism, catolicism, protestantism... adica se duc la spectacolul de la biserica, dau bani la preoti, fac simboluri mistice in preajma unor locatii desemnate ca sfinte, etc.

Practica idolatrie si superstitie mai mult decat orice altceva.

 

Practica si invataturile lui Cristos dar, din pacate, doar cu caracter secundar.

 

Am intalnit si oameni in care manifestarea invataturilor lui Cristos era prezenta prin pacea pe care o aveau pe chip si pe care o raspandeau in jurul lor. Nu erau persoane consacrate.

io am intalnit oameni de genul asta

in sihastrie

da lor le e mai usor

nu au un contact direct si permanent cu societatea

 

mai sunt si oameni aproape de ceea ce spui tu

dar isi ies si ei din pepeni

pentru ca e greu sa stavilesti

egoul din tine

mandria

furia

prejudecata

si asa mai departe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai nu a fost greu.Domnul Isus ma cauta pe mine si eu fara sa fiu constient il cautam pe El.Intr-o zi ne-am intalnit si atunci am realizat ce sau pe cine cautam.De atunci viata mea sa schimbat radical prin PUTEREA lui Dumnezeu...nicidecum prin frecventarea unei biserici,respectarea unor legi sau dogme.

si de unde stii ca nu e o psihoza?

cum faci diferenta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai sunt si oameni aproape de ceea ce spui tu

dar isi ies si ei din pepeni

pentru ca e greu sa stavilesti

egoul din tine

mandria

furia

prejudecata

si asa mai departe

 

Unii ajung sfinti peste noapte printr-o trezire spontana, alti ajung sfinti in ani de zile prin munca... dar tot nu vad unde e imposibiliatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, si exact la fel ca Lupini, esti pe langa ideea de baza, si cand ti se pune un adevar in fata te ascunzi in spatele unor citate fara nici o legatura cu ce se discuta.

Ce treaba au citatele tale cu tema de aici? Aburelile alea teologico-filosofice nu au nimic a face cu viata de zi cu zi si cu felul in care omul incearca sa devina mai bun.

 

Pai are mare legatura cu ce se discuta.Dar daca vrei un raspuns pe intelesul tau...ok.

Inainte de a fi cu Isus eram un om bun si DOREAM tot timpul sa fac bine.Uneori reuseam,alteori nu, iar cateodata ,in momentele de criza ale vietii, stricam totul si dadeam cu bata in balta.Acum POT sa fac binele si imi iese aproape perfect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unii ajung sfinti peste noapte printr-o trezire spontana, alti ajung sfinti in ani de zile prin munca... dar tot nu vad unde e imposibiliatea.

pai hai sa vedem

tu poti?

da-mi exemplul tau?

dar sa facem diferenta

una e sa ai intentia

sa vrei

si alta e sa poti

 

Pai are mare legatura cu ce se discuta.Dar daca vrei un raspuns pe intelesul tau...ok.

Inainte de a fi cu Isus eram un om bun si DOREAM tot timpul sa fac bine.Uneori reuseam,alteori nu, iar cateodata ,in momentele de criza ale vietii, stricam totul si dadeam cu bata in balta.Acum POT sa fac binele si imi iese aproape perfect.

si in acelasi timp nici nu faci rau, nu

voit sau nevoit

tu nu faci rau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si de unde stii ca nu e o psihoza?

cum faci diferenta?

 

 

Stiu cum a fost sa traiesc 20 de ani fara Isus si inca 20 cu El.

 

tu nu faci rau

 

Numai daca sunt obligat.De exemplu unui bou i sa nazarit ca are teren pe proprietatea mea si a facut niste acte false.Eu m-am aparat in instanta si procuratura si am dovedit falsul.Din punctul lui de vedere am facut rau ca mi-am aparat dreptul...deci se pare ca mai fac si rele din cand in cand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Numai daca sunt obligat.De exemplu unui bou i sa nazarit ca are teren pe proprietatea mea si a facut niste acte false.Eu m-am aparat in instanta si procuratura si am dovedit falsul.Din punctul lui de vedere am facut rau ca mi-am aparat dreptul...deci se pare ca mai fac si rele din cand in cand.

Deci esti cu Isus doar daca-ti convine... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×