Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma-ntreb daca Vlad Tepes o fi fost sau nu circumcis :P ...

 

Vladutz a scapat ca prin urechile acului.Dar precis frate'su Radu al Frumos o fi fost circumscris ca doar a fost "the sultan's bitch" multi ani...:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:stars: eu cred ca vroiai sa spui NECIRCUMCIS :stars: :stars:

 

Uite, documenteaza-te!

 

Circumcizia reprezinta interventia chirurgicala prin care se indeparteaza preputul, care este un pliu al pielii ce acopera si protejeaza varful penisului. Aceasta interventie chirurgicala se practica cel mai frecvent la nou nascuti in prima zi de viata.

Circumcizia se poate practica si mai tarziu, dupa prima zi de viata, in cazul prematurilor sau nou nascutilor cu anumite afectiuni medicale. Circumcizia se poate efectua si ca tratament al unor afectiuni medicale ale penisului copiilor si adultilor, ca de exemplu balanita (inflamatia varfului penisului), fimoza (imposibilitatea decalotarii varfului penisului) sau parafimoza.

 

Este circumcizia sigura?

 

In general, circumcizia este un procedeu sigur ce poate fi realizat in mai putin de 15 minute. Cand circumcizia este realizata dupa varsta de 2-3 luni, procedura poate necesita o ora pentru efectuare. In aceste cazuri, se foloseste de obicei anestezia generala. Orice anestezie generala implica unele riscuri.

 

Cine efectueaza circumcizia?

 

Circumcizia este efectuata, de obicei, de catre medicul pediatru, obstetrician, medicul de familie, chirurgul sau urologul. Cu toate acestea, ritualul circumciziei poate fi efectuat si de persoane fara pregatire medicala in acest sens, cum ar fi rabinii din cultura ebraica.

 

Este circumcizia necesara?

 

Din punct de vedere medical, circumcizia nu este necesara. Decizia de a face sau nu circumcizie presupune unele aspecte cum ar fi, convingeri personale si culturale, considerente religioase, traditii familiale si beneficii sau riscuri ale actului chirurgical. Nu exista dovezi privind beneficiul medical al circumciziei, cu toate acestea circumcizia contribuie la reducerea infectiilor de tract urinar in copilarie, a bolilor cu transmitere sexuala si a cancerului de penis la adult.

 

Ce complicatii pot apare dupa circumcizie?

 

Complicatiile dupa circumcizie sunt rare. Cele mai frecvente complicatii sunt durerea, sangerarea, infectia la locul circumciziei sau la capatul extern al uretrei (tub care face legatura intre vezica urinara si varful penisului) si iritatia varfului descoperit al penisului. Complicatiile pe termen lung ale circumciziei includ deteriorarea capatului extern al uretrei, un grad scazut de stimulare sexuala a penisului pe parcursul vietii si cicatrici ale penisului datorate infectiei sau erorilor actului chirurgical.

 

Complicatiile grave ale circumciziei sunt foarte rare.

 

Ce consecinte pot apare daca nu se efectueaza circumcizia?

Persoanele de sex masculin la care nu s-a practicat circumcizia au risc mai mare de a face infectii de tract urinar in primul an de viata, fata de cei la care s-a practicat circumcizia. Mai tarziu in timpul vietii, barbatii necircumcisi au un risc mai mare de a contracta boli cu transmitere sexuala in comparatie cu cei la care s-a efectuat circumcizia.

 

 

Sursa: http://www.sfatulmedicului.ro/Infectiile-u...-preputului_218

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

hopa:D...gresala mea.mersi pentru raspuns dar stiam deja asta.eu defapt vreau sa stiu daca este necesara aceasta operatie,chiar daca nu poti sa iti decalotezi penisul.nu smai stiu unde am citi ca exista si barbati care nu isi pot decalota pensiul dar care nu au nici-o problema cu viata sexuala.cine stie,il rog sa raspunda la intrebare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

circumcizia are numai beneficii,nu ti-se lipeste de kilot cum am auzit ca spuneau unii,mie cel putin nu mi-sa lipit delok,a doua zi mi-am dat pansamentul jos,si nu mi-am mai pus altu,nu am luat niciun antibiotic,doar spalari cu musetel,ceai de musetel,o tineam in borcan, seara in ceai caldutz,alteori imi tamponam cu comprese din tifon cu rivanol,nu e o mutilare,asta sa facut de la intemeierea lumii,mai precis de la Avraam


cand voi gasii unu il voi intrebe grin.gif

eu am facut aceasta interventie chirurgicala fara a avea nici cea mai mika problema,am facuto pt a-mi sta decalotata si in stare flasca,si din punct de vedere religios, plus ca arata mult mai bn,estetik si ma tine si mai mult,am facut circumcizia la 34ani la cerere fiindca nu aveam nici fimoza,nici alta problema


GigiJoe vrei sa spui ca tu te speli de fiecare data dupa ce faci pipi? Ai bidet in casa (in casa mai exista si chiveta deci nu ar fi problema) sau exista asa ceva la baile publice din oras? Daca da...atunci bravo tie,daca nu... ia vezi tu cum ti se prezinta morcovu dupa o zi intreaga de pisat si nespalat,din cauza la pielita aia care retine toate bacteriile si mirosul.Acu nu zic ca daca esti circumscris nu mai trebuie sa te speli de fiecare data dar daca nu esti este si mai recomandat.

pro circumcizie,numai avantaje,vb din experienta

Editat de hd01rik

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-o fi tinand mai mult, pentru ai penisul desensibilizat, dar nu ai cum sa simti la fel de placut si intens ca inainte, pentru ca preputul are enorm de multe terminatii nervoase... daca le tai, senzatiile placute scad

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te-o fi tinand mai mult, pentru ai penisul desensibilizat, dar nu ai cum sa simti la fel de placut si intens ca inainte, pentru ca preputul are enorm de multe terminatii nervoase... daca le tai, senzatiile placute scad

Ce scrii dumneata sunt numai povesti fara pic de adevar. In apus se fac multe circumcizii si la crestini deoarece este mai igenic si in plus, cei circumcisi nu sufera niciodata de cancer la penis. Fapt. Preputul, acea piele suplimentara care se inlatura la circumcizie nu are "enorm de multe terminatii nervoase". Nu stiu de unde ai luat asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E corect ce zici cu cancerul de penis, insa e corect si ca preputul are multe terminatii nervoase, si ca placerea va fi mai mica pentru barbat fara el.

 

www.dailymail.co.uk/health/article-2279166/Circumcision-DOES-reduce-sexual-pleasure-making-manhood-sensitive.html

 

Men who are circumcised are in for some bad news - it puts them at a disadvantage in the bedroom, according to experts.

A study found those who've had their foreskin removed as children or adults experience less intense sexual pleasure and orgasm than their peers.

'We're not saying less sexual activity or satisfaction, but sensitivity,' senior author Dr Piet Hoebeke, from Ghent University Hospital, said.

 

 

Insa tu nu ai de unde sa stii asta, caci ai fost circumcis la nastere, deci nu ai de unde sa stii cum e sexul cu preput si sa compari cu sexul fara preput.

 

Doar cei care au fost circumcisi ca adulti dupa inceperea vietii sexuale pot spune asta. Si ei spun clar ca placerea a scazut.

Editat de tadayosimasahiromidorikawa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E corect ce zici cu cancerul de penis, insa e corect si ca preputul are multe terminatii nervoase, si ca placerea va fi mai mica pentru barbat fara el.

 

www.dailymail.co.uk/health/article-2279166/Circumcision-DOES-reduce-sexual-pleasure-making-manhood-sensitive.html

 

Men who are circumcised are in for some bad news - it puts them at a disadvantage in the bedroom, according to experts.

A study found those who've had their foreskin removed as children or adults experience less intense sexual pleasure and orgasm than their peers.

'We're not saying less sexual activity or satisfaction, but sensitivity,' senior author Dr Piet Hoebeke, from Ghent University Hospital, said.

 

 

Insa tu nu ai de unde sa stii asta, caci ai fost circumcis la nastere, deci nu ai de unde sa stii cum e sexul cu preput si sa compari cu sexul fara preput.

 

Doar cei care au fost circumcisi ca adulti dupa inceperea vietii sexuale pot spune asta. Si ei spun clar ca placerea a scazut.

poi eu la 34ani am facut circumcizia,nu de copil si nu regret delok,maj isi dau cu parerea despre circumcizie dar ei habar n-au,numai beneficii ai,dezavantaje nu stiu care ar fii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×