Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:good:

 

asa ziceam si io

 

acu aici in principiu nu e vb numai de intretinerea ta zilnica,toaleta si chestii de genu...dar asa ca intrebare voi ati prefera ca copii vostri sa sufere dupa....ca sunt sanse foarte mari sa aibe probleme psihice...la sensul ca se vor simtii afectatii,si mai ales e vb si de durerea pe care o au copii ca atunci cand sunt mici sunt mai sensibili decat noi,si la ei nici nu se face anestezie....

Dimpotriva, copiii mici percep mai putin durerea pt. ca sistemul nervos nu e maturat si mielinizarea e incompleta. ei nu simt foarte tare durerea, in prima luna nu prea o simt deloc. iar daca simt putina durere o uita imediat, copiii mici nu au memorie... Si care e legatura intre circumcizie si probleme psihice... Nu exista nici o legatura. Exista insa o legatura clara intre lipsa ei si cancerul de col uterin !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gasesti aici http://www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html

 

chiar pe la sfarsitul articolului unde zice care sunt riscurile un ei astfel de operatii

 

si mai am daca

 

Dimpotriva, copiii mici percep mai putin durerea pt. ca sistemul nervos nu e maturat si mielinizarea e incompleta. ei nu simt foarte tare durerea, in prima luna nu prea o simt deloc. iar daca simt putina durere o uita imediat, copiii mici nu au memorie... Si care e legatura intre circumcizie si probleme psihice... Nu exista nici o legatura. Exista insa o legatura clara intre lipsa ei si cancerul de col uterin !

atunci de ce plang copii mici nuai daca sunt zdruncinatii ? hm...si sa iti mai spun eu ceva...imi povestea mama mia ca atunci cand eram mica abia venisem de la maternitate ,s-a intamplat ca un fir de par de al ei sa se infasoare de degetul meu mic de pa picior...,eu plangeam intr-un si parintii mei nu stiau...oare de ce plangeam? si dupa ce au descoperit si au inlaturat firul de par m-am calmat ...foarte ciudat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gasesti aici http://www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html

 

chiar pe la sfarsitul articolului unde zice care sunt riscurile un ei astfel de operatii

 

si mai am daca

 

 

atunci de ce plang copii mici nuai daca sunt zdruncinatii ? hm...si sa iti mai spun eu ceva...imi povestea mama mia ca atunci cand eram mica abia venisem de la maternitate ,s-a intamplat ca un fir de par de al ei sa se infasoare de degetul meu mic de pa picior...,eu plangeam intr-un si parintii mei nu stiau...oare de ce plangeam? si dupa ce au descoperit si au inlaturat firul de par m-am calmat ...foarte ciudat

 

Pling daca sint zdruncinati, daca le e foame sau sete sau somn. Este modalitatea prin care comunica. Daca ar vedea , ar vorbi si ar merge de la inceput s-ar manifesta altfel, nu crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gasesti aici http://www.cirp.org/pages/parents/FAQ/index_ro.html

 

chiar pe la sfarsitul articolului unde zice care sunt riscurile un ei astfel de operatii

 

si mai am daca

 

 

atunci de ce plang copii mici nuai daca sunt zdruncinatii ? hm...si sa iti mai spun eu ceva...imi povestea mama mia ca atunci cand eram mica abia venisem de la maternitate ,s-a intamplat ca un fir de par de al ei sa se infasoare de degetul meu mic de pa picior...,eu plangeam intr-un si parintii mei nu stiau...oare de ce plangeam? si dupa ce au descoperit si au inlaturat firul de par m-am calmat ...foarte ciudat

 

 

Asa cum sunt pagini care privesc favorabil aceasta procedura,asa sunt si pagini care o privesc nevaforabil.Argumente pro si contra sunt destule atat in randul oamenilor cat si in comunitatea stiintifica si medicala.Exista doua tabere care fiecare cred ca au dreptate. Unii vad beneficiile in chestia asta,altii vad neajunsuri si probleme. Normal ca sunt cazuri particulare unde au iesit complicatii dar in general vorbind nu exista probleme cu circumcizia.Gandeste-te la cati oameni traiesc bine mersi sanatosi dpdv fizic si mental in lumea asta.Toata populatia musulmana si israeliana masculina de pe planeta,plus altii care au avut procedura facuta nu din motive culturale sau religioase.

 

La urma urmei este o decizie privata a familiei sau individului.Nu are rost sa luam cateva exemple nereusite si sa stigmatizam circumcizia. Daca vrei intradevar sa stii cum se simte,cum traieste,ce gandeste..etc....un barbat circumcis...ar trebui sa discuti cu unul.Sa vezi daca e la fel ca orisicare alt barbat din lume sau se simte afectat,bolnav psihic sau fizic.

Eu una stiu ca multe femei prefera barbati circumcisi. Nu te intrebi oare de ce? Ca de altfel si multi barbati care au facut procedura la maturitate nu regreta deloc,ba dimpotriva spun ca e mult mai bine pentru ei. Din ce puncte de vedere? Intreaba-l pe vreunul si te va lumina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu una stiu ca multe femei prefera barbati circumcisi. Nu te intrebi oare de ce? Ca de altfel si multi barbati care au facut procedura la maturitate nu regreta deloc,ba dimpotriva spun ca e mult mai bine pentru ei. Din ce puncte de vedere? Intreaba-l pe vreunul si te va lumina.

cand voi gasii unu il voi intrebe :aranjare:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce naiba ai inlatura ceva ce ti-a dat natura, sau ''domnul'' cum zic unii. . . :P

 

LET HIM DECIDE !!!!

post-176477-1224337175_thumb.jpg

Editat de BurQa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Circumcizia se face in primul rand la cei unde este o cerinta religioasa. Poate ar trebui ca si crestinii sa nu mai boteze copii.Sa-i lase pe ei sa aleaga daca vor sa fie botezati cand ajung la maturitate. Stiu ca un botez nu se compara cu circumcizia dpdv anatomic dar principiul e acelasi.Bebelusii sunt botezati intr-o anumita religie fie ca vor sau nu....de frica sa nu cumva sa ramana nemantuiti daca mor nebotezati. :lol2:

 

Let them decide.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Circumcizia se face in primul rand la cei unde este o cerinta religioasa. Poate ar trebui ca si crestinii sa nu mai boteze copii. Sa-i lase pe ei sa aleaga daca vor sa fie botezati cand ajung la maturitate. Stiu ca un botez nu se compara cu circumcizia dpdv anatomic dar principiul e acelasi. Bebelusii sunt botezati intr-o anumita religie fie ca vor sau nu...de frica sa nu cumva sa ramana nemantuiti daca mor nebotezati. :D

 

Dpdv ETIC, asa ar trebui sa faca parintii. . .dupa ce ajung copii la maturitate, sa aleaga ei daca vor sa fie botezati sau nu intr-o anumita religie. . . :)

 

Altfel, se numeste indoctrinare de mic copil. . .

 

- ei nah, raman nemantuiti...sunt sigur ca ''domnul'' e atat de ingaduitor cu dragostea lui infinita incat sa poata ierta pacatele bebelusilor... :lol2: sau ii selecteaza dupa religie ?? :lol2:

Editat de BurQa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:lol2:

 

asa ziceam si io

 

acu aici in principiu nu e vb numai de intretinerea ta zilnica,toaleta si chestii de genu...dar asa ca intrebare voi ati prefera ca copii vostri sa sufere dupa....ca sunt sanse foarte mari sa aibe probleme psihice...la sensul ca se vor simtii afectatii,si mai ales e vb si de durerea pe care o au copii ca atunci cand sunt mici sunt mai sensibili decat noi,si la ei nici nu se face anestezie....

cred ca nu prea esti in tema :lol2:

 

 

sotul meu este circumcis, (nu din motive religioase), si sa fiu a dracu' daca pare traumatizat. Si nici nu-si aduce aminte sa fi suferit cand a fost circumcis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

^ Esti casatorita cu un evreu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×