Sari la conținut
Forum Roportal
s3aNPaul

Ce fel de muzica ascultati ?

Ce gen de muzica ascultati ?  

172 membri au votat

  1. 1. Ce gen de muzica ascultati ?

    • Rock
      112
    • Rap & hip-Hop
      36
    • House
      35
    • Manele
      3
    • Clasica
      22


Postări Recomandate

trebuia pusa ca optiune: orice gen sau nici unul (sunt surd)

surzii nu aud suntele ca noi, dar pe cele cu frecvenţă joasă le simt aşa că şi ei pot asculta muzică.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

corect..desi...ia inceara sa asculti doar un subwoffer.....e muzica ??

e doar perceptia, dar fara armonia muzicala, fara sublimul muzical

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
corect..desi...ia inceara sa asculti doar un subwoffer.....e muzica ??

e doar perceptia, dar fara armonia muzicala, fara sublimul muzical

 

E ritm, la asta se referea Seraf. Ori ritmul e mai "organic", deci mai accesibil decat armonia muzicala. Apropo de subwoofer, e fascinant cum stilurile de muzica influenteaza parametri tehnici ai aparaturii audio. As spune ca cel putin din 90% din aparatura audio pe care o gasesti in comert (ma refer la boxe, combine muzicale, portabile sau nu) distorsioneaza sunetul original. In general accentueaza basii si inaltele, si de regula cu rezultate deplorabile.

 

Am niste boxe JBL care sunt si monitoare de studio, deci reproduc frecventele foarte fidel. Am facut un test cu cativa prieteni. Le-am pus muzica fara egalizator, si apoi cu egalizator simuland efectul de "boom-box" al boxelor din comert, ba chiar si cu o foarte usoara distorsiune armonica. Le-a placut mai mult a doua varianta, cu egalizator si "distors". Dupa care am lasat muzica sa mearga o ora pe "curat". Cand am schimbat pe "boom-box", si-au dat imediat seama de pierderea in claritate a sunetului si au preferat varianta neutra. Concluzia - urechile sunt "pacalite" de muzica pe care o auzim in jurul nostru sa urmareasca basii si inaltele (si implicit ritmul), si nu claritatea/muzicalitatea sunetului.

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dar e firesc

urechea umana percepe sunetele in functie si de intensitate(volum)

de exemplu: la un volum redus limitele de fregventa vor fi puternic atenuate, fata de 1-5 khz..si pe masura de intesitatea creste, diferenta de perceptie scade..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar e firesc

urechea umana percepe sunetele in functie si de intensitate(volum)

de exemplu: la un volum redus limitele de fregventa vor fi puternic atenuate, fata de 1-5 khz..si pe masura de intesitatea creste, diferenta de perceptie scade..

 

Tu te referi la altceva. Da, intr-adevar, perceptia frecventelor joase este mai limitata la volum mic. Nu are insa legatura cu ce spuneam eu.

 

Eu vorbeam de faptul ca dorinta de a pune accent pe ritm face ca multe boxe sa fie configurate in asa fel incat au un efect de "loudness" incorporat. Spre deosebire de boxele profi, sau cele ale combinelor muzicale ("turnurilor") vechi, care reproduc frecventele in mod neutru, lasand optiunea utilizatorului de a folosi un egalizator sau nu. Vorbim, implicit, de un volum normal de folosire al unei boxe, nu de extreme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici eu nu ascult numai rock,se mai intampla sa-mi mai placa si DJ Project,Cristina Aguilera,Natasha, Sugababes(Follow me home),Bedingfield(soulmate),Shakira,Thalia.In materie de rock:Linkin Park,Evanesence,Nightwish,Cradle of Filth,The 69 Eyes,Avenge Sevenfold,H.I.M.,The Rasmus,Within Temptation,Rancid,Static-X,Metallica,Three Days Grace,Visions of Atlantis,P.O.D. si or mai fi si altele ,dar nu mi le amintesc pe toate...Aaaa,da,mai era si TH.....Nu pot sa sufar manelele,ma isterizeaza la maxim.Cam atat despre muzica mea. :PMi-am amintit:nu-mi place nici populara

 

Acum ma prind eu de ce roackerii mai "varstnici" au asociat denumirea de pokemoni cu astea mai mititei si ii baga pe toti in aceeasi oala. :beee:

 

Mostly ascult rock, but I'm way too lazy to type down all that subgenres.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×