Sari la conținut
Forum Roportal
angelkiss

postul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

este adevarat ca in timpul postului nu ai voie sa faci sex? :P ...nu stiu daca am postat unde trebuia intrebare asta asa :sorry:)

Normal...in cazul in care tii post nu ai voie sa mananci "de dulce" asa cum zic batranii, nu ai voie sa injuri, trebuie sa-ti ajuti aproapele cat mai mult si sa fii miloasa, nu ai voie sa faci sex si nici sa te gandesti la sex.... :unknw:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este adevarat ca in timpul postului nu ai voie sa faci sex? :P ...nu stiu daca am postat unde trebuia intrebare asta asa :unknw:)

 

 

Dar in timpul sexului ai voie sa faci post? :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Normal...in cazul in care tii post nu ai voie sa mananci "de dulce" asa cum zic batranii,

Nu cred ca intrebarea se referea la faptul daca ai voie sa mananci sexul "dulce " al partenerului in post!

Noi crestinii nu suntem canibali!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de fapt postul are si el un scop, sa te curete si pregateasca inainte de o sarbatoare si medical vorbind e recomandat....poate ar fi recomandat sa nu faci sex pt ca ai fi mai viril dupa :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca intrebarea se referea la faptul daca ai voie sa mananci sexul "dulce " al partenerului in post!

Noi crestinii nu suntem canibali!

Nu suntem canibali...dar tot il gusta, nu? Nu e musai sa-l devoreze :stars:

Si da, nu e voie sa faci sex in timpul postului...dar daca savurezi la o partida si te abtii, iar nu ai facut nimic....cum o fi mai bine?

Editat de Yadira

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
este adevarat ca in timpul postului nu ai voie sa faci sex? :stars: ...nu stiu daca am postat unde trebuia intrebare asta asa :stars:)

Intrebarea asta e cu mi-ducu-mi-ntorcu'.

Iata ce am auzit de la o persoana care a discutat cu un preot de la Manastirea Cernica. Ca are voie numai in zilele :marti, joi, sambata. Si daca e un post mai lung si nu se poate...nu are decat sa faca, ca de aia e casatoria , cine nu poate sa stea burlac sa se casatoreasca zicea Sf. Pavel. Dar macar inainte de impartasanie sa nu se faca.

Chestia cu "sexul" depinde si de preot, asa cum e si cu postul. Unii te intreaba cati cartofi ai mancat, altii se apleaca numai asupra pacatelor sufletesti. Trebuie sa gasesti un duhovnic care sa ti se potriveasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×