Sari la conținut
Forum Roportal
atv lover

Fructe si legume din piata sau supermarket ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A fekete retek gyógyhatása, felhasználása    Ridichea Neagră

https://www.doctorulzilei.ro/efectul-miraculos-pe-care-il-are-ridichia-neagra-are-puteri-vindecatoare/   

În plus, vitamina B9 din ridichea neagră reglează metabolismul, reduce oboseala și ajută sistemul imunitar.

Ridichea neagră este bogată în potasiu şi îmbunătățește funcțiile sistemului nervos și muscular, menținând în același timp tensiunea arterială normală.

*Aceasta leguma este mai rar folosit de omenire insa la noi in casa in Secuime era mereu pe masa, vara-iarna. 

Bunicul veteran, adora langa Slanina afumata sau Carnati sau altele din seria afumatura din podul "brutariei" din curte, cu paine proaspata si o tuica era cel mai bine asortat orice.   El il curata si felia cu un razator mare si foarte taios, il foloseam si la razuit varza, ca butoiul era imens.   Primeam si noi mereu si-l mancam cu placere desi era iute cateodata dar stiam ca iuteala scoate boala din noi.  

Pe aici la mine rar se gaseste in alimentari sau la Piata in Aer Liber.   Costa foarte mult si este mic si deja adus invechit de undeva, asa ca numai cand il consider perfect cumpar.  Il mananc doar eu langa paine cu unt si rosii ca nu-l pun in nici o salata ca va deveni amar.   Cateodata este mai iute ca Hrean-ul.   In copilaria mea era mereu pe masa, acoperit, langa sare si piper.   Il cultivam pe langa alti ridichi, asta era cel rezistent la o iarna grea si o vara racoroasa. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legumele pe care nu e bine să le mănânci crude ... indiferent de unde sint cumparate si cine ce ne sfatuieste!!!

In ultimele decade, totul aproape se mananca crud, necuratat de coaja si seminte eventual, ca altfel n-ar fi sanatoase.   A avut multi morti acest val de inteligenti si intelectuali care se hraneau doar cu asemenea alimente.   In totalitatea lor, nutritionistii habar n-au ca nu tot ce zboara se mananca si fortau oameni sa manance cartofi cruzi cu coaja cu tot si pe cei deja incoltiti si inverziti de vechime.   De atunci eu nu ma mai duc in restaurante ca n-am incredere in nimeni.

Din lista lunga din site doar mazarea il mancam si crud, de fasole rosu sau negru nici n-am auzit pana sa vin in State, nici de cale, decat de o floare cu acest nume si inca de cateva legume din inventarul nostru.   Nici ciuperci nu mananc crude sau porumb, de aici apar complicatii la sanatate. 

 https://www.fanatik.ro/legumele-pe-care-nu-e-bine-sa-le-mananci-crude-multi-le-consuma-fara-sa-stie-ca-sunt-periculoase-pentru-sanatate-20476827

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Turcia, record istoric la exportul de fructe și legume

Din Turcia de data asta se importa legumele de sezon!!!   Unde a ramas tara agrara in productie de alimente, cand pe vremuri hranea westul europei???   

Au gust bun marfurile din Turcia, nimic de zis dar asta nu trebuia sa se intample si nici chestia cun gazele.

"Turcia, record istoric la exportul de fructe și legume in Rusia, Germania si Romania, tarile in care sint trimise cele mai mari cantitati!!!"

https://evz.ro/turcia-record-istoric-export-fructe-legume.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

beneficii nuci

Doar in magazine mici de specialitati etnice se gasesc nuci mai proaspete, dar rancezesc repede ca sint in lumina tota ziua, nu se cumpara ca sint foarte scumpi. 

Aapar de Craciun, dupa Thanksgiving si in alte alimentari dar sint vechiturile din alte parti al lumii, din Ukraina primim ce nu s-a vandut acolo, la fel foarte scumpi.  

Multi nu stiu ce sint aceste "chestii" ca in Arizona la Sud nu cresc, nu se cultiva doar Nucii Pecan in sudul American.   Multi din Europa de Est merg in Statele din

Nord si culeg nuci, mai recolteaza si altele, in acest fel au marfa proaspata pana se termina, au si Leustean si tot ce aici nu se gaseste, acolo se cultiva.  

Poa' sa zica ori ce doctor ce vrea, cine le vrea, le procura si le mananca.   Maghiarii folosesc mult pentru ruladele la oricare sarbatoare ca si Maci, ei fac extra km

 si efort sa procure cat mai mult, cat mai ieftin, unii traiesc din aceasta afacere privata.   

https://www.doctorulzilei.ro/medic-endocrinolog-nucile-nu-sunt-bune-pentru-acesti-oameni/#google_vignette

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Fructul de Gutui nu este unul dintre fructele obișnuite pe care le adăugăm în coșurile noastre de cumpărături, dar are câteva proprietăți excepționale pe care toată lumea ar trebui să le cunoască."

Asta doar in Romania este valabil am impresia ca in Arizona putina lume cunoaste acest fruct, care este rar, si numai in anumite magazine de specialitate si ultra scump se gaseste.   Se vinde la greutate cam 5 dolari pentru 0,454 de grame.  

Eu cumpar 1 pentru containerul de varza acra, si 2 bucati de Thanksgiving pentru un Sauce langa Curcan sau Gasca,  selectia nu este mare, de obicei sint verzi adusi dar eu astept pana se ingalbenesc acasa pe masa de sufragerie.   Mexicanii il folosesc la ceva ca si ei se uita la pret si renunta repede.      

Efectele medicinale isi pierd valabilitatea din cauza asta.  

https://www.doctorulzilei.ro/fructul-protejeaza-de-cancer-scade-tensiunea-arteriala/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cinci alimente pentru longevitate și putere cerebrală

Broccoli, spre norocul meu era adorat de copiii, la foarte multi nu le place, dar eu le-am obisnuit de mici cu multe legume si le manancam des. 

De Thanksgiving le avem aproape pe toate legumele pe masa langa diferite sauce-uri, cand au placere deosebita sa le savureze cu prieteni si rude.   

Dar si  pentru alt eveniment este servit la mine ca multi sint azi vegetariani si sa n-am probleme ca ei n-au ce manca. 

Asa cu legume mai mult oparite, orez la fel facut in aburi, trece oricare sarbatoare ca eu nu prepar retete de specialitate.  

Nu folosesc sare sa n-am treaba nici cu cei care n-au voie si pun pe masa sare in diferite culori ca si piper boabe in rasnite care devin o tema de discutie imediat.  

Salata de ardei copti este o intrebare mereu de multi ca eu am pe ale mele sa le etalez pe o masa festiva, nu ceea ce vor altii sau cu ce sint obisnuiti de acasa.

"Castane Caramelizate"  nu va fi pe multe mese americane sau de alta nationalitate pentru nici una din ocaziile care merita o celebrare!!! La mine sint de nelipsiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dovleacul este o legumă versatilă din care se pot face preparate delicioase şi care poate aduce multiple beneficii pentru sănătate.

Potrivit experților în nutriție, dovleacul este o legumă pe care ar trebui să o consumăm pe toată perioadei toamnei, mai ales că aduce un aport considerabil de nutrienţi şi antioxidanți benefici organismului.

*Cea mai mare vanzare pe Planeta se face in State din toate soiurile de dovleac, care nu se afla pe poza,  una este Turban Squash.*Turban Squash

Eu ma aprovizionez doar dupa Halloween cand se va vinde la pret de nimic tot ce a ramas de la marele eveniment, ca voi prepara Placinta cu Dovleac si am nevoie de 3-4 mare dovleacuri, pun si in congelator di Pie-uri coapte, ca este cam obositor de facut umplutura si restul, nu ma voi repeta pana la anu' :meeting:  Mai si calesc langa una-alta, fac si o supa crema,  etc.      Aici majoritatea doar decoreaza cu leguma toata curtea, in casa dar si pe acoperis e urcat, iar in dimineata de 1 Noiembrie se vad in mijlocul strazii sparti.  Lumea cumpara Placintele traditionale si au avut placere sa le sparga pe ciment!!!   Nu se compara cu nimic Placintele facute in casa!  Eu nu accept nici cadou sa-mi aduca cineva nimic din magazin, se stie deja.

https://www.antena3.ro/life/fructul-toamna-beneficii-sanatate-vedere-digestie-sistem-imunitar-688919.html?utm_source=Playtech.ro&utm_medium=referral&utm_campaign=Playtech

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.7RM54nkPqgd8FMVKXBdu6AHaEo&pid=Api&P=0&h=220  th?id=OIP.5bucptJ1aJ60V7B3U16e7QHaE5&pid=Api&P=0&h=220 th?id=OIP.59zxTY9VL0sQFoQco4UuggHaHR&pid=Api&P=0&h=220

Mere, Pere, Prune, Struguri – sănt în sezon toamna în Romania si Europa, in zonele cu 4 sezoane.

*Toate roadele muncii sint sanatoase daca sint coapte si fructe neatinse de boli sau altele.   Ca unde se cumpara???  Depinde unde-i selectia mai mare!!!  Pretul nu reflecta si calitatea fructelor, doar zona de desfacere al marfurilor, o chestie de Marketing, nimic altceva.  Si eu am in casa din tot ce vreau ca se gasesc in magazine, Agrise nu se gasesc dar sint Gutui.*

 https://evz.ro/pere-struguri-sanatate-gourmet-toamna.html 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

legume crude   nautul-300x200.jpg?resize=300%2C300&ssl=1  Nici o zi fara Usturoi!!!

Năutul este un exemplu perfect de superaliment. Cunoscute pentru versatilitatea și profilul lor nutrițional bogat, aceste leguminoase, care sunt disponibile într-o varietate de formate, oferă o gamă largă de beneficii pentru sănătate, de la controlul glicemiei la îmbunătățirea sănătății digestive.

https://www.doctorulzilei.ro/superalimentul-plin-de-fibre-care-este-perfect-pentru-diabetici/

Medicul nutriționist Angelica Duval spune că usturoiul este leguma care are proprietăți uimitoare. Hipocrate a prescris legumele picante pentru tratamentul tuturor bolilor.  

Leguma care reduce riscul bolilor cardiovasculare

„Pe lângă uciderea microflorei patogene din intestin, conține și substanțe volatile pe care le inhalăm. Adică ne dezinfectează literalmente întregul organism”, spune nutriționistul dr. Angelica Duval. 

https://www.doctorulzilei.ro/leguma-ieftina-cu-proprietati-uimitoare-uite-cum-trebuie-consumata-si-ce-beneficii-aduce/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Beneficiile semințelor de dovleac. Mihaela Bilic, despre beneficii nebănuite

Tainele si Beneficiile nebănuite al Semințelor de Dovleac!!!

Ador pozele astea tomnatice in culori splendide, chiar si semintele de dovleac pe langa ca ma UCID daca le mananc in ultima vreme.   

Mai bine ma opresc langa Nuci si Alune de padure dar costa cat nu face anul asta ca deja toate bunatatile de Craciun sint etalate, chiar si Sampania de Anul Nou!!! 

Ho-HoHo!!!

https://evz.ro/seminte-dovleac-mihaela-bilic.html

*O viata intreaga n-am stiut ca sint alergica la Seminte de Dovleac sau de Floarea Soarelui, am si uitat deja la care din ei ... dar dupa ce am mancat cateva, m-am trezit BOTOXata la buze!!!  Foarte inconvenienta situatie!!!  Sotul le mananca cu pumnul, se vand curatate intr-un magazin si avem mereu in casa.   De atunci eu frec toate vasele cu BICARBONAT si asa le pun in masina de spalat vase cu apa fiarta, sa n-am vreo tangenta cu ce ramane eventual pe farfurii!!!   Totusi ma gandesc poate au fost doar cross contaminate de la Arahide sau altele, dar nu mai indraznesc sa le gust si am atentionat si copiii mei.   Nu-mi lipseste ca nu eram atat de obisnuita, dar mai gustam odata in cativa ani, dar nu este bine de repetat gresala din asta ca poate sa fie mortala.   Omu' la Arahide sa umflat puternic in avion, ca ne dau cateva bucati, dar pe el il desfigureaza asa de rau, ca eu nu l-as fi recunoscut da ca nu era cu haine cunoscute de mine imbracat.   Un cap atat de mare avea si nasturii se rupeau pe camasa, parca a crescut/umflat tot corpul cu 3 numere.  Noroc ca noi nu purtam haine fix pe corp din cauza caldurii.   Asa am ajuns pana la Sighetu-Marmatiei si acolo a intrat in Spital dusa de prietena mea.  A revenit cam greu, putea sa si moara, i-a spus doctorul.*  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×