Sari la conținut
Forum Roportal
Lara_L

CUM SA DEVII NEFERICITA...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar te stradui sa devii bun.Eu cred in evolutie.Daca nu esti de aceeasi parere,eu nu te condamn.Tu de ce o faci?Eu,de exemplu,nu am fost rea cu tine.Tu...insa....

 

Cum te straduiesti SA DEVII MAI BUNA daca tu il judeci pe cel care e la necaz imaginandu-ti ca e un om "invidios" etc?!?

 

N-am fost rea CU TINE, Lara, sa lasam smiorcaielile, dialogam CU TINE, e cu totul altceva.

N-as vrea sa-ncepem sa ne victimizam neobservandu-ne si barna din ochiul si constiinta noastra.

Si ca sa fiu in aceeasi nota cu tine..... eu n-am facut-o, tu de ce o faci? :o:

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum te straduiesti SA DEVII MAI BUNA daca tu il judeci pe cel care e la necaz imaginandu-ti ca e un om "invidios" etc?!?

 

N-am fost rea CU TINE, Lara, sa lasam smiorcaielile, dialogam CU TINE, e cu totul altceva.

N-as vrea sa-ncepem sa ne victimizam neobservandu-ne si barna din ochiul si constiinta noastra.

Si ca sa fiu in aceeasi nota cu tine..... eu n-am facut-o, tu de ce o faci? :o:

 

Ca sa vezi ca nu iti vrea cineva neaparat raul. :D

 

Iar eu nu judec.Vad,inteleg,accept realitatea si aleg daca sa stau deoparte sau daca sa ma implic.Este o diferenta.

Editat de Lara_L

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar te stradui sa devii bun.Eu cred in evolutie.Daca nu esti de aceeasi parere,eu nu te condamn.Tu de ce o faci?Eu,de exemplu,nu am fost rea cu tine.Tu...insa....

 

Si eu cred. Doar ca unii NU VOR sa devina buni. Nu toti sunt ca tine.

 

Unii sunt rai, stiu asta, si le place. Altii sunt rai fara sa isi dea seama. Altii sunt rai si vor sa se schimbe dar nu au puterea. Si altii sunt, pur si simplu, inconstienti ca dintr-un orgoliu de moment care le intuneca mintea ar putea suporta consecintele ani in sir. Dar asta nu prea te mai ajuta pentru ca nu te scoala din mormant sau in cel mai fericit caz nu iti da alte picioare noi/ maini noi, etc. Ma refer mai exact la taximetristul de pe Splaiul Independentei care m-a vazut de departe ca eram in mijlocul trecerii de pietoni cu bagaje in mana si, in loc sa incetineasca, a accelerat... :o: Daca nu reuseam sa ma dau la o parte la timp sau ma impiedicam s-ar fi terminat totul intr-o secunda (avea cam 150km/h).

 

E doar un exemplu, dar daca te gandesti cati oameni din astia sunt pe lume, dintr-una din categoriile de mai sus, in special din ultima, nu ai mai iesi din casa. Eu ma bazez pe reflexe, pe intuitia de moment, si pe noroc. Nu te poti izola, mergi pe strada si iti cade o caramida in cap, na! Ceva ti se poate intampla oricand. Joe Dassin a murit intr-un mod stupid, electrocutat in baie. Deci nici in casa nu esti in siguranta. :D

 

My point is, nu poti sa eviti intotdeauna situatiile respective. Am trait foarte aproape de astfel de oameni rauvoitori si nu aveam ce face pe moment, a trebuit sa invat sa ma descurc si asa, in lipsa de alte optiuni. Ca imi venea sa innebunesc era partea a doua, voiam sau nu, trebuia sa traiesc cu asta. Am invatat, printre altele, ca e bine sa incerci sa eviti astfel de oameni CAT POTI (uneori nu poti), si sa incerci sa te pastrezi calm in astfel de situatii (nu merge sa-i ignori, asta ii intarata mai tare, si daca te enervezi la fel). E foarte greu sa nu te infurii in fata unor comportamente care sfideaza logica, e foarte greu sa te descurci cu oameni care cum le spui ceva incep sa tipe si nu te mai intelegi cu ei (si exista multi asemenea oameni printre noi, nu la Spitalul 9!).

 

OFF: Nu va mai haraiti! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa vezi ca nu iti vrea cineva neaparat raul. :D

 

Iar eu nu judec.Vad,inteleg,accept realitatea si aleg daca sa stau deoparte sau daca sa ma implic.Este o diferenta.

 

Geaba clipesti smechereste din ochi, bre, cin' sa-mi vrea raul? Domnu' Yahoo sau ti pomenesti ca Bill Gates?

No, te-ai victimizat, ti-a trecut, ca acu' nu vrei sa recunosti, e treaba matale, da' tu sustine-n continuare ca VREI SA DEVII MAI BUNA. :o:

La urma urmei, din gura sa rostesti nu te costa nimic, mai greu e cand tre' sa pui inima si fapta la bataie, n'aşa?

 

Te rog, explica-mi ce inseamna:

Vecinii aceia oare nu unora ca ei fac lucrurile de care pomeneai?Atata timp cat mi se pare mai interesanta capra vecinului e normal ca risc sa-mi fie mie omorata capra.Doar atentia imi era concentrata in alta parte.

 

Daca asta nu-i stramba judecata, ma iarta, Doamne, ce matraguna muma-sii este?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu cred. Doar ca unii NU VOR sa devina buni. Nu toti sunt ca tine.

 

Unii sunt rai, stiu asta, si le place. Altii sunt rai fara sa isi dea seama. Altii sunt rai si vor sa se schimbe dar nu au puterea. Si altii sunt, pur si simplu, inconstienti ca dintr-un orgoliu de moment care le intuneca mintea ar putea suporta consecintele ani in sir. Dar asta nu prea te mai ajuta pentru ca nu te scoala din mormant sau in cel mai fericit caz nu iti da alte picioare noi/ maini noi, etc. Ma refer mai exact la taximetristul de pe Splaiul Independentei care m-a vazut de departe ca eram in mijlocul trecerii de pietoni cu bagaje in mana si, in loc sa incetineasca, a accelerat... :o: Daca nu reuseam sa ma dau la o parte la timp sau ma impiedicam s-ar fi terminat totul intr-o secunda (avea cam 150km/h).

 

E doar un exemplu, dar daca te gandesti cati oameni din astia sunt pe lume, dintr-una din categoriile de mai sus, in special din ultima, nu ai mai iesi din casa. Eu ma bazez pe reflexe, pe intuitia de moment, si pe noroc. Nu te poti izola, mergi pe strada si iti cade o caramida in cap, na! Ceva ti se poate intampla oricand. Joe Dassin a murit intr-un mod stupid, electrocutat in baie. Deci nici in casa nu esti in siguranta. :D

 

My point is, nu poti sa eviti intotdeauna situatiile respective. Am trait foarte aproape de astfel de oameni rauvoitori si nu aveam ce face pe moment, a trebuit sa invat sa ma descurc si asa, in lipsa de alte optiuni. Ca imi venea sa innebunesc era partea a doua, voiam sau nu, trebuia sa traiesc cu asta. Am invatat, printre altele, ca e bine sa incerci sa eviti astfel de oameni CAT POTI (uneori nu poti), si sa incerci sa te pastrezi calm in astfel de situatii (nu merge sa-i ignori, asta ii intarata mai tare, si daca te enervezi la fel). E foarte greu sa nu te infurii in fata unor comportamente care sfideaza logica, e foarte greu sa te descurci cu oameni care cum le spui ceva incep sa tipe si nu te mai intelegi cu ei (si exista multi asemenea oameni printre noi, nu la Spitalul 9!).

 

OFF: Nu va mai haraiti! :D

Ai dreptate.Nu poti evita la nesfarsit rautatea altora.Inveti insa cum sa traiesti avand-o vecina.De aceea toti au nevoie sa fie ascultati.Cel care nu stie ca este rau are ocazia sa afle,cel care stie si nu se poate schimba, are ocazia sa primeasca ajutorul.

 

 

Si,da...promit sa nu ma mai "harai".

 

 

Geaba clipesti smechereste din ochi, bre, cin' sa-mi vrea raul? Domnu' Yahoo sau ti pomenesti ca Bill Gates?

No, te-ai victimizat, ti-a trecut, ca acu' nu vrei sa recunosti, e treaba matale, da' tu sustine-n continuare ca VREI SA DEVII MAI BUNA. :mellow:

La urma urmei, din gura sa rostesti nu te costa nimic, mai greu e cand tre' sa pui inima si fapta la bataie, n'aşa?

 

Te rog, explica-mi ce inseamna:

 

Daca asta nu-i stramba judecata, ma iarta, Doamne, ce matraguna muma-sii este?

Iti explic.Am vrut sa spun ca daca imi vad de treaba si nu stau toata ziua la barfe cu vecinele de strada,daca nu pandesc dupa colt ce masini si-a mai cumparat noul vecin ce pare bogat....nici mie vecinii nu-mi vor sparge rotile la masina.(era o replica pe scurt la una dintre postarile tale...tu pomenisesi de ...VECINI...la aia ramasesem si eu).Ai vrut sa mergi la infractori in toata legea,eu ti-am spus ca nu e cazul aici ,iar tu...mi-ai facut replicile ...citez:"de cacat".

Prin urmare,nu m-am victimizat(e un citat si asta) ci am urmat discutia pe firul logic.

Editat de Lara_L

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum te straduiesti SA DEVII MAI BUNA daca tu il judeci pe cel care e la necaz imaginandu-ti ca e un om "invidios" etc?!?

 

O sa ma leg de ce ai scris tu aici, fara vreo legatura cu Lara sau cu tine, pentru a discuta altceva:

 

Cred ca rautatea izvoraste in multe cazuri de la aceste judecati eronate. Observati ca in general in societatea romaneasca cam toti arunca cu privirea in curtea vecinului, nu? Se practica ochitul peste gard si nu e bine deloc...

 

Incercarile vietii nu au acelasi efect asupra tuturor, mai ales daca au fost grele. Unii se intaresc din ele, devin mai buni, mai toleranti. Altii se revolta si devin rai, comit fapte antisociale doar pentru a demonstra ca sunt rebeli si nu mai vor sa se supuna unui sistem care i-a umilit, chiar daca cei care le cad victime sunt inocenti. Eu stiu ce inseamna o viata grea si situatii fara iesire, dar asta nu m-a facut sa ma razbun pe altii, ci dimpotriva, sa-i ajut de cate ori pot, pentru ca eu am fost complet singura in toate momentele dificile din viata si stiu ce inseamna asta. Am si eu un anumit grad de revolta in mine, dar un om simplu o intelege altfel decat unul educat, nu o filtreaza. La mine a ramas la nivel de constiinta, nu mai am incredere in oameni, uneori ma insingurez in mod constient, si cu cat altii incearca mai mult sa imi faca rau afisez o nepasare atat de mare incat uneori renunta, bulversati ca nu reactionez. Dar alti revoltati pur si simplu actioneaza, pentru ca ei atat inteleg. Acestor oameni nu ai ce sa le explici.

 

Prea mult tindem sa-i judecam pe cei din jur. Eu sunt impotriva acestui fapt si intotdeauna dau circumstante atenuante tuturor oamenilor inainte de a judeca. Bineinteles ca dupa ce iti face rau un astfel de om nu il mai poti intelege, esti tolerant cata vreme nu ti se intampla tie...Totul e relativ...

Editat de Malkia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am vrut sa spun ca daca imi vad de treaba si nu stau toata ziua la barfe cu vecinele de strada,daca nu pandesc dupa colt ce masini si-a mai cumparat noul vecin ce pare bogat....nici mie vecinii nu-mi vor sparge rotile la masina.(era o replica pe scurt la una dintre postarile tale...tu pomenisesi de ...VECINI...la aia ramasesem si eu).Ai vrut sa mergi la infractori in toata legea,eu ti-am spus ca nu e cazul aici ,iar tu...mi-ai facut replicile ...citez:"de cacat".

Prin urmare,nu m-am victimizat(e un citat si asta) ci am urmat discutia pe firul logic.

 

Pai, daca asta nu-i judecata de roit mustele-n jurul ei, eu ma iau de ceafa si-mi aplic 2-3 palme voinicesti peste bucile creierului.

Cum, bre? Vrei sa zici ca vecinii imi sparg rotile masinii (fereasca-ma, Dumnezeu) DOAR PT CA EU STAU CA TUTA SI SPRIJIN GARDUL CU MUIERILE ZGAINDU-MA PESTE POARTA LA CE SI-A MAI CUMPARAT BADEA ION?

 

Nu vezi ca ti-e intunecata judecata spunand asemenea enormitati?

Nu mai pun la socoteala faptu' ca de regula cei care AU TIMP sa se ocupe cu asemenea dracovenii, n-au nici masina pe care sa le-o fure cineva, nici roti de spart, au doar timp de judecat de-a moaca.

 

De obicei e taman invers, cei care au timp de barfa si crapa de draci ca vecinu' si-a cumparat 7 ursi polari si 2 lei paralei sunt cei care comit infractiuni. Aia-s invidiosii.

Daca spuneai asta, te sarutam pe crestet, da' ai spus numa' enormitati.

Editat de diclona

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OFF: Bah, lasati haraiala, hai sa vorbim ca e chiar interesant! In sfarsit cineva pune degetul pe rana...cred ca nu am vorbit despre asta cu prea multe persoane... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M: nu am inteles- da-mi te rog un exemplu de un om rau care nu stie ca e asa

Eu nu stiu daca as putea da un astfel de exemplu.Poate doar optimismul roz ne face sa credem ca exista asa ceva.Poate ei cred ca se apara sau poate....cine stie....sunt atat de multe!

Oricum,fiecare dintre noi are un gram de rautate ,asta e clar.Insa daca constientizezi acest lucru si iti doresti sa schimbi,cred ca se poate.Chiar as fi nefericita daca nu as crede asta.Deci eu prefer sa raman naiva si optimista,insa cu puterea de a crede in bine.

Editat de Lara_L

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×