Sari la conținut
Forum Roportal
Lara_L

CUM SA DEVII NEFERICITA...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lara, imagineaza-ti asta: singura, seara tarziu, vii de la treburile-ti zilnice si deodata esti acostata de cativa indivizi dubiosi.

Nimeni in stanga sau in dreapta ta, iar ei incep sa traga de tine, de hainele tale, n-au intentia de a-ti fura nimic, doar sa-ti mangaie nitel... "demnitatea" carnala.

Iti dau totusi un sfat, "virtualiceste" vorbind, nu folosi sprayul paralizant daca-l detii. Nu faci decat sa-i inraiesti si mai tare.

 

E vina ta ca se intampla toate astea? In afara de faptul ca ti-a fost lene sa-ti iei masina sau nu te-ai gandit sa iei un taxi, o alta vina mai ai?

Vina ca ai fost nesabuita poate, ca n-ai fost precauta, dar esti tu un om RAU pt ca ti se-ntampla asta?

 

Stiu, exemplul e stupid, e vai de mama lui, dar e real. Ca multe altele care ies din globul tau de sticla si se numesc FUCKIN' VIATA.

 

Nu-i nevoie sa-mi imaginez,Diclona.Mi s-a intamplat de...4 ori.De 2 ori a fost ziua in amiaza mare,o data la o nunta(atunci mi s-a pus cutitul la gat) iar o data era noaptea.Cand pomeneam de inger pazitor,am stiut ce vorbesc.Cand pomeneam de oameni adevarti stiam depre ce pomenesc.De fiecare data m-am ales doar cu sperietura.Si nu este meritul meu.Alte femei nu sunt vinovate cu nimic daca patesc asa ceva si nu scapa.

Si tocmai de aceea nu indraznesc sa judec pe altii ,indiferent daca dau alta impresie.Pentru ca stiu:multi oameni,foarte multi,au suferit candva amarnic.Singurul lucru ,insa,pe care mi l-as dori ar fi ca durerea sa nu se transforme in razbunare proiectata asupra altora.

De multe ori ne descarcam tocmai pe oamenii care nu ar merita,pe cei care ne iubesc sau care ne stau aproape.Frustare,furie...indreptatite,insa aduc alte frustrari si alte furii unor oameni care nu au facut niciun rau.

 

 

...sper , pentru tine , sa il ai in continuare...din nefericire viata nu rezerva doar situatii ce pot fii rezolvate cu demnitate

e bine si frumos tot ce ai zis tu, dar e ca o poveste...iar pe meleagurile noastre , Fat-frumos mai si pierde lupta , mai se si alege cu cate o invaliditate pe viata...

 

in fine , multumesc de raspuns...

 

Inteleg ce spui.Si recunosc:nici pe departe nu am trait necazurile pe care le traiesc altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si tocmai de aceea nu indraznesc sa judec pe altii ,indiferent daca dau alta impresie.

 

Permite-mi sa-ti spun ca da, judeci. Si nu doar tu, toti o facem, dar macar unii dintre noi recunosc acest fapt. :o:

Cand ti-am dat acel exemplu c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Permite-mi sa-ti spun ca da, judeci. Si nu doar tu, toti o facem, dar macar unii dintre noi recunosc acest fapt. :o:

Cand ti-am dat acel exemplu c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa mine, "a judeca" inseamna a da un verdict si a pedepsi.Daca eu spun :"Aceasta persoana face rau in mod gratuit" consider ca este o constatare.

Ai inteles gresit ce am spus,Diclona.

In fine,probabil nu ma exprim prea clar,vorbim impreuna si ne intelegem separat.Chiar nu as vrea sa spun ca o faci intentionat.Si sunt convinsa,cum de altfel esti si tu,ca nu vei fi castigatoare in aceasta disputa verbala,cum nu voi fi nici eu.Si asta pentru ca...este ultima oara cand iti voi raspunde.

Considera ca ...am judecat.Pentru mine si alti utilizatori:nu este nimeni obligat sa asiste la o disputa cand ar vrea sa se simta bine pe un Forum.

Deci,iti las placerea de a avea dreptate.

 

Ha? :D

Bine, doar eu judec, sunt cu inima catran, fug numa' dupa placeri din astea ieftine, vreau sa am dreptate cu orice chip, bat din picioare, ma intereseaza al naibii de tare cum sa pun cu botu' pe labe colegu' forumist, ce mai, merit sa fiu executata-n PIATA PUBLICA A ROPORTALULUI.

 

Daca ultimu' meu mesaj te-a facut sa-ti sara gandurili-n sus di 3 coţi, ma-ntreb cum ai fi reactionat daca ti-as fi adus o bomboana de ciocolata si un mic dumnezeu din turta dulce. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scuze ...ca ma bag...dar dupa parerea mea tocmai ai aplicat regula 20

Diclona dicuta , cu alt stil , alte conceptii castigate in urma altor trairi...dar despre acelasi lucru...

si iarasi scuze: rar sint persoane care sa faca rau in mod gratuit , toti au motivatie in spate , chit ca e gresita , dar exista...

constat ca iarba-i verde , sau ca un om a facut ceva- a spart un cauciuc , a daruit o floare

cand incep sa-i caut motivatiile incep sa judec...

 

sa ai o seara faina

 

na , ca amu te vazui: vii sa mancam o pita cu slana si ceapa? ca n-am cu cine-o povesti...

Editat de sarazin79

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M: nu am inteles- da-mi te rog un exemplu de un om rau care nu stie ca e asa

 

Ok, exemplu: crezi ca acei oameni "fara ocupatie" pe care ii tot citeaza la TV, care au violat minore, stiu ca sunt rai? Crezi ca baiatul de 18 ani care si-a zdrobit efectiv calul in bataie, i-a spart capul si a lasat bietul animal sa se chinuie (nici nu a murit macar, a trebuit eutanasiat...) si aparea cu o privire inocenta la stiri stia ca a facut ceva rau? Sunt exemple destul de simple, exact categoria de oameni despre care scriam ceva mai devreme, aceia care fac rau din plictiseala, sau dintr-o furie de moment, fara sa isi dea seama macar de ceea ce au facut sau ca i-au facut pe altii sa sufere foarte tare... Cel mai tare ma revolta "inocenta" acestor "oameni" hidosi la suflet...

 

Spune-mi si mie ce nu ai inteles din ce am postat si detaliez... :D E posibil sa fi fost ambigua, cata vreme nu am detaliat si o situatie concreta nu stiu cat m-am facut inteleasa... :o:

 

 

 

Eu nu stiu daca as putea da un astfel de exemplu.Poate doar optimismul roz ne face sa credem ca exista asa ceva.Poate ei cred ca se apara sau poate....cine stie....sunt atat de multe!

Oricum,fiecare dintre noi are un gram de rautate ,asta e clar.Insa daca constientizezi acest lucru si iti doresti sa schimbi,cred ca se poate.Chiar as fi nefericita daca nu as crede asta.Deci eu prefer sa raman naiva si optimista,insa cu puterea de a crede in bine.

 

Cum zicea si sarazin79, in vorbele mele numai optimism roz nu este. Si nici de alta culoare. Si nu, nu optimismul ar trebui sa ne faca sa credem ca exista asa ceva, ci celel mai negre cosmaruri. Esti sigura ca ai inteles ce ziceam? Am zis de oameni rai care nu stiu ca sunt asa. Nu isi dau seama, nu constientizeaza, stii ce urmari poate avea asta? E chiar mai rau decat cei care sunt rai si stiu, aceia poate mai au un dram de constiinta si se opresc, dar acestia nu au nimic! De cele mai multe ori sunt din patura de jos a societatii si traiesc la stadiul animalic. Ei nu stiu ca fac rau cuiva, nu inteleg suferinta si nu stiu cand sa se opreasca! Poate te referi la cei care sunt rai si vor sa se schimbe...aceia mai merita o sansa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca azi am mari probleme cu hardul...ca tot nu pricep...o fii de foame

Malkia , nu vorbesc de cei care au o problema phisica sau alta , intrebam daca tu chiar crezi ca exista om constient pe faptele lui care sa faca rau si sa nu aiba habar ca l-a facut

aia care fac rau din plictiseala fac raul ala tocmai pentru a-si alunga plictiseala

ala care face rau intr-un moment de furie...se GANDESTE sa i-o plateasca celuilalt...constient chiar ca vrea ca raul sa fie macar pe masura celui primit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
na , ca amu te vazui: vii sa mancam o pita cu slana si ceapa? ca n-am cu cine-o povesti...

 

Hai, eu aduc niste caş cu rosii si niste praji cu cioco. Ahhhh, si vreo 2-3 exemple de rautate "gratuita". :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca azi am mari probleme cu hardul...ca tot nu pricep...o fii de foame

Malkia , nu vorbesc de cei care au o problema phisica sau alta , intrebam daca tu chiar crezi ca exista om constient pe faptele lui care sa faca rau si sa nu aiba habar ca l-a facut

aia care fac rau din plictiseala fac raul ala tocmai pentru a-si alunga plictiseala

ala care face rau intr-un moment de furie...se GANDESTE sa i-o plateasca celuilalt...constient chiar ca vrea ca raul sa fie macar pe masura celui primit

 

Eu nu am scris nicaieri ca omul care face rau si habar nu are de asta e CONSTIENT de faptele lui. :D Cred ca dimpotriva! :o:

 

Legat de exemple:

- cel care violeaza minore nu constientizeaza ca fetitele sunt prea mici si raman marcate pe viata. Si e anormal sa se excite la vederea unei copile de 7-8 ani...poate e deviat psihic, poate nu, dar sigur nu e constient de faptele lui.

- celalalt, sa se razbune? Pe un animal? Si inca un animal care il ajuta sa-si duca zilele carand greutati pentru el, si care nu i-a facut nimic rau. Sa se razbune pe animal si sa-l tortureze ca nu a mai fost in stare sa care ce trebuia? Asta nu mai e om...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia sa vedem cat de fericit te simti daca il INTELEGI pe vecinu' Gigel cand iti spune ca tocmai ti-a spart cele 2 roti din fata ale masinii pt ca asa a avut el chef, ti-a pus 2 pastile cu otrava-n mancarea cainelui si ti-a varuit toti copacii din ograda-n culorile tricolorului.

Sau, ma rog, orice alt gen de "greseala", mai mica sau mai gogonata.

 

Asta cu "calea spre fericire e intelegerea, nu confruntarea" suna iarasi a stupizenie newageista, mi se apleaca de la atata bunatate verbalizata, da' niciodata pusa-n practica.

A naibii ipocrizie ce va arde pe toti.

Hai, fii serios, accepta-ti conditia umana, nu esti nici sfant, nici drac, esti undeva-ntre maimuta, godac si zeu izgonit din Olimp.

 

Intelegerea merge daca te afli printre oameni intelepti, buni, drepti, daca esti printre lupi, degeaba faci pe-a oaia.

" exemplul " tau cu gigel zau ca e "tare"...... :o: sa nu imi spui ca gigel a facut " toate bucuriile" fara motiv.... ca daca e fara motiv atunci il intelegi si il " ajuti" prin medici..... iar daca ti-a facut cu un " motiv" atunci schimbi " motivul" si tot la intelegere ajungi.adica la " fericire" - metodele " alese" depind doar de omul in cauza......deci nu ai cum sa devii nefericita.deci daca " cauti" sa fi nefericita....si atunci si asta e o alegere....... :D

multa iubire

ps " acceptarea conditiei umane" nu inseamna ca devii " animal" in gindire.... ca atunci nu mai e conditie umana

multa iubire

Editat de the listener

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×