Sari la conținut
Forum Roportal
Andradada

Poluarea

Postări Recomandate

subiectu cu poluarea e bun....parerea mea ca inca sa mai poate face ceva....da' depinde si de noi...faza e ca inainte de vreun cataclism sau ceva de genu asta mai mult de jumate o sa murim de poluare( lasand foametea, saracia,razboaiele la o parte)....si in stadiul in care suntem acum cu poluarea cica ne "ucide" 4-5 ani din viata( am citit undeva)... :blinca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
subiectu cu poluarea e bun....parerea mea ca inca sa mai poate face ceva....da' depinde si de noi...faza e ca inainte de vreun cataclism sau ceva de genu asta mai mult de jumate o sa murim de poluare( lasand foametea, saracia,razboaiele la o parte)....si in stadiul in care suntem acum cu poluarea cica ne "ucide" 4-5 ani din viata( am citit undeva)... :blinca:

[snapbacca]55635[/snapbacca]

asa e.nu poluarea ne ucide.ci indiferenta noastra fata de nediu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu trebuie sa ne asteptam de la presedinti sa faca ceva sau mai stiu eu de la cine. E adevarat ca ei ar putea face mult mai multe decat noi. Dar daca fiecare dintre noi (oameni mici sa zic asa) am respecta mediul si am face putinul pe care il putem face (sa nu mergem de fiecare data cu masina cand se poate merge si pe jos, sa avem grija pe unde si ce aruncam ..... mai stiu eu ce lucruri marunte) aceste "lucruri marunte" sa-ar aduna si sa-ar simti ceva. Toti spunem ca suntem prea mici si prea neimportanti pentru a conta ceea ce facem noi dar daca toti care spun ca ii intereseaza mediul dar ca nu pot face nimic ar face totusi ceva eu zic ca sa-ar simti.

E adevarat ca marii poluatori sunt problema dar nu ar fi bine sa nu mai adaugam si noi ceva pe langa asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la o vreme..daca am o pnga de chips in mana sau o sticla goala nu o mai arunc pe jos..gasesc o lada de gunoi si o arunc acolo...si ma intrebat o prietena odata...da ce..te-ai facut ecologista(pentru ca iam reprosat faptul ca a aruncat pe jos ceva)si iam spus..poi vezi..din cauza oamenilor ca tine..pamantul e tot mai poluat..pentru ca se gandesc..da..ce mai conteaza inca o sticla sau ceva pe jos...dar..majoritatea gandesc asa si ciar de aia se polueaza...ar trbui sa facem ceva impotriva acestei gandiri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De la o vreme..daca am o pnga de chips in mana sau o sticla goala nu o mai arunc pe jos..gasesc o lada de  gunoi si o arunc acolo...si ma intrebat o prietena odata...da ce..te-ai facut ecologista(pentru ca iam reprosat faptul ca a aruncat pe jos ceva)si iam spus..poi vezi..din cauza oamenilor ca tine..pamantul e tot mai poluat..pentru ca se gandesc..da..ce mai conteaza inca o sticla sau ceva pe jos...dar..majoritatea gandesc asa si ciar de aia se polueaza...ar trbui sa facem ceva impotriva acestei gandiri

[snapbacca]57713[/snapbacca]

 

Absolut de acord. Poate ar fi fost o solutie nu sa ii reprosezi ca a aruncat ceva pe jos ci sa o iei sa o arunci tu unde trebuie. Cred ca are mai mult efect asa. Metalitatile sunt foarte greu de schimbat prin argumente. Poate ca faptele au mai multe sanse. Zic si eu ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

comoditate.asta e buba!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si aia poate fi..dar si dezinteresul de a pastra pamantul cat mai curat..am vazut la discovery...cum..nu stiu in ce tara..cei care au caini si i scot la plimbare..au ceva chesti..cu o punguta mica de gunoi..iar daca cainele face..caca..stapaul..il strange in punguta si il arunca la gunoi(cacacelul)ca daca..nu..sunt amendati...iar aici..vezi asa ceva la fiecare pas..foarte urat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa e.noi suntem de vina.prea inconstienti si prea comozi....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poi..de ce sa ne chinuim sa mergem cativa metri cu punga sau sticla goala dupa noi..pana dam de un cos..de gunoi..daca facem febra musculara :tease: ,asta e ..dezinteresul..fata de lucul pe care noi il populam...si mai bine il poluam....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am vazut un documentar la TV despre japonezi si gunoiul lor. Transformasera o groapa de gunoi care nu mai putea fi folosita intr-un teren de golf. Si captau gazele care altfel ar fi poluat atmosfera si le vindeau unei firme care producea energie pentru un cartier intreg. Asta da grija. Si mai scoteau si ceva bani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×