Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Cancerul de piele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

multumesc mult spider..am sa iti urmez sfatul si am sa ma duc la doctor...e cel mai bun lucru pe care pot sa il fac...problema e ca nu stiu nici un dermatolog bun din bucuresti...am intrebat colege si toate au spus acelasi lucru...sa nu te duci unde am fost eu ca nu a rezolvat nimic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HI ALL !

 

Am si eu o problema . Am o alunita pe sholdu din partea stanga mai sus un pic .

Obisnuiesc sa practic boxu , si zilele trecute din greseala m-am lovit cu cotu la ea

si s-a rupt un pic (la suprafatza un pic nu de tot ) . Acuma imi este fff frik sa mai fac

ceva . Imi puteti zice si mie daca este vreo problema ? :D .

 

Multzumesc f mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Voi intra direct in subiect avand in vedere ca sunt foarte multe de spus. Prin urmare: acum trei ani prietena mea (la vremea respectiva avea 26 de ani) a observat ca o alunita situata pe umarul drept se mareste, isi schimba forma, culoarea. Merge la medic, este operata, iar in buletinul histopatologic sunt notate urmatoarele:" Melanom Malign, Diagnostic Histopatologic: Melanom malign infiltrant in dermul papilar, pana la granita cu dermul reticular (grad Clark 111[/font]) (82 877, 82 880). Margini de siguranta laterale si in profunzime fara infiltrare tumorala (82 877-82)". I se prescrie tratament prin iradiere si alte medicamente (Nu Interferon!). Se reface destul de bine, urmeaza tratamentul medicamentos aproape un an, vizite regulate la medic (medicul de familie, dermatologul, etc.). Dupa doi ani consulta un ginecolog dorind sa devina mama. Urmeaza o serie de analize si ginecologul ii spune ca totul e bine din puncul sau de vedere si ca poate ramane insarcinata, ceea ce se si intampla la foarte scurt timp (octombrie 2006). In decembrie remarca aparitia unui chist la unul dintre sani. Semnaleaza acest lucru medicului care ii spune sa nu isi faca probleme, posibil sa fie pe fond hormonal. Dupa un timp semnaleaza aparitia unui alt chist pe acelasi san si aparitia altui chist pe celalalt san, plus umflarea a doi ganglioni situati de-asupra unuia dintre sani. Merge la diferiti oncologi, face punctie (irelevanta) si in cele din urma este operata, i se scot cei doi ganglioni, si chisturile de pe sani. I se da drumul acasa urmand ca in doua sapt, max trei sa primeasca rezultatul biopsiei. Totul decurge bine, ranile se vindeca foarte bine, in afara de durerile de spate obisnuite pt o femeie insarcinata, nefiind nimic care sa ne ingrijoreze. Dar dupa un timp aceste dureri de spate devin din ce in ce mai puternice si acuza dureri in partea dreapta (in dreptul ficatului) din ce in ce mai mari. Merge de urgenta la spital unde i se fac analize si ecografie, iata si ce spun ecografiile (in linii mari):" Ficat.....structura difuz neomogena si chiste cu diametru de 25 mm in segmentul 3 si 4. Colecist.....reziduu biliar important,alitiazic, CBP=3 mm. Lichid liber intraperitoneal prezent in cantitate mare la toate nivelele". I se da drumul acasa fara sa i se spuna nimic, durerile devenind din ce in ce mai mari. In cele din urma merge la medicul ei care ii spune ca va face de urgenta o intrerupere de sarcina a doua zi, remarcand si ea prezenta acestui lichid. Face intreruperea de sarcina, dar lichidul nu se retrage, medicul efectueaza o punctie, ii scoate aprox. 4l de lichid. Intre timp anatomo-patologul are dubii (este o metastaza a melanomului malign de acum trei ani sau este o tumoare maligna noua?) urmand sa dea un raspuns sigur dupa anlizarea cu markere speciale.

Cam acesta ar fi cazul prietenei mele. Imi cer scuze, dar nu am studii de specialitate si am incercat pe cat posibil sa fiu cat mai coerenta.

Intrebarile mele ar fi: mai cunoasteti un caz de genul asta? am citit ca melanomul malign recidiveaza si de obicei se instaleaza pe plamani, ficat sau creier, procentele de metastaza fiind foarte mari, din ce am citit eu acolo. Se mai poate face ceva in cazul acesta?

 

Orice sfat ar fii bine venit!

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca deja medicii i-au verificat markerul tumoral CA125. Daca nu, atunci ar fi cazul sa fie verificat. Tot ce e posibil sa fie un caner ovarian. In multe cazuri acest tip de cancer intr-un stadiu avansat (ex stadiu IV) are drept consecinta producerea de lichid (ascita) in cavitatea peritoneala. Lichid in care pot fi depistate metastaze de cele mai multe ori atunci cand este supus analizelor de specialitate.

Daca prietena ta va fi diagnosticata cu acest tip de cancer, cu siguranta medicii vor adopta calea chirurgicala pentru extirparea organelor in cauza si ii vor administra tratament chimioterapic, sau radioterapie, etc. Depinde de terapeut.

 

Poate fi de asemenea si o recidiva a melanomului, pentru ca este stiut ca melanomul poate provoca si cancer la nivelul organelor genitale.

 

ii doresc prietenei tale multa forta de lupta curaj si rabdare pentru ca va avea nevoie.

spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca deja medicii i-au verificat markerul tumoral CA125. Daca nu, atunci ar fi cazul sa fie verificat. Tot ce e posibil sa fie un caner ovarian. In multe cazuri acest tip de cancer intr-un stadiu avansat (ex stadiu IV) are drept consecinta producerea de lichid (ascita) in cavitatea peritoneala. Lichid in care pot fi depistate metastaze de cele mai multe ori atunci cand este supus analizelor de specialitate.

Daca prietena ta va fi diagnosticata cu acest tip de cancer, cu siguranta medicii vor adopta calea chirurgicala pentru extirparea organelor in cauza si ii vor administra tratament chimioterapic, sau radioterapie, etc. Depinde de terapeut.

 

Poate fi de asemenea si o recidiva a melanomului, pentru ca este stiut ca melanomul poate provoca si cancer la nivelul organelor genitale.

 

ii doresc prietenei tale multa forta de lupta curaj si rabdare pentru ca va avea nevoie.

spider

 

Multumesc pentru raspunsul rapid si pentru incurajari! In trei zile aflam rezultatul markerului tumoral si i se va pune un dignostic exact.

Daca imi permiteti voi reveni atunci cu detalii, poate ne puteti ajuta cu un sfat sau o indrumare.

Va multumesc din nou!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SAlut!!

 

doresc sa spun ca acel lichid intraperitoneal este defapt o ascita care rezulta in urma cancerelor cu metastaze hepatice sau ciroza hepatica.Deasemenea doresc sati spun ca decat sa fie un cancer ovarian eu as miza mult mai mult pe un melanom malugn recidivant.Deasemenea vreau sati spun ca desi am vazut p multe forumuri k melanomul malign este refractar la tratamentul radiologic acest lucru nu este adevarat.daca mai doresti alte informatii despre aceasta boala cumn evolueaza cum se trateaza poti sa ma ceri ji iti voi rasp cu cea mai mare placere.Totusi teas dori daca poti sa afli si sa mi comunici exact ce tratament a urmat.Acest lucru e foarte important.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit intr-o rev.de specialitate ca in cazul sarcinii cresc sau sunt activate celulele melanocite.S-ar putea f.bine din cauza sarcinii sa recidivat acest cancer.Poate cineva care e de specialitate, sa-ti explice mai bine...

Multa,multa sanatate prietenei tale si sa aiba multa credinta in cel de Sus,pentru ca el ne arata si calea spre vindecare ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
HI ALL !

 

Am si eu o problema . Am o alunita pe sholdu din partea stanga mai sus un pic .

Obisnuiesc sa practic boxu , si zilele trecute din greseala m-am lovit cu cotu la ea

si s-a rupt un pic (la suprafatza un pic nu de tot ) . Acuma imi este fff frik sa mai fac

ceva . Imi puteti zice si mie daca este vreo problema ? :) .

 

Multzumesc f mult.

Normal ca este o problema. Si daca nu este, va fi. Nu te speria ca inca nu ti se poate intampla nimic, du-te repede la un dermatolog si el va hotari ce-i de facut. Unele alunite rupte nu patesc nimic, dar sunt si unele care se pot transforma in ceva rau. Eu iti recomand, pt ca alunita este pe sold si poate fi ranita, sa o cauterizezi la medic. Dureaza juma de minut si nu doare deloc, si in cateva saptamani de abia se mai vede semnul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SAlut!!

 

doresc sa spun ca acel lichid intraperitoneal este defapt o ascita care rezulta in urma cancerelor cu metastaze hepatice sau ciroza hepatica.Deasemenea doresc sati spun ca decat sa fie un cancer ovarian eu as miza mult mai mult pe un melanom malugn recidivant.Deasemenea vreau sati spun ca desi am vazut p multe forumuri k melanomul malign este refractar la tratamentul radiologic acest lucru nu este adevarat.daca mai doresti alte informatii despre aceasta boala cumn evolueaza cum se trateaza poti sa ma ceri ji iti voi rasp cu cea mai mare placere.Totusi teas dori daca poti sa afli si sa mi comunici exact ce tratament a urmat.Acest lucru e foarte important.

 

Multumesc pentru raspunsul tau. Imi pare rau ca iti raspund atat de tarziu! Intr-adevar, intre timp am aflat ca acel lichid a fost ascita; s-a tratat intre timp si s-a retras. Beleua cea mare a fost ca rezultatele anatomo-patologice au durat foarte mult si s-a mers pe bajbaite pana acum. Diagnosticul esete de metastaza melanom malign. Urmeaza tratament cu citostatice. Are chisturi pe ficat, tumori la san, doctorita spunea ca dupa ce va termina tratamentul o va opera la ambii sani. In momentul asta nu pot sa iti spun mai mult, cert este ca se extinde foarte repede (i-au mai aparut si alte chisturi). In momentul in care voi avea mai multe detalii voi reveni.

Ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai putea raspunde.

Multumesc! :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUNA ZIUA!, as vrea un raspuns cat mai eficient ptr intr mea deoarece deja incep sa ma tem de alunite:(.

cand eram mai mic aveam doar catvea alunite , nu de dimensiuni mari (mici), dar nu shtiu din ce cauza de la o vreme apar tot mai multe shi mai multe shi pe spate shi pe maine shi pe burta ,deci pe bust...

ce ash putea sa fac???? sa scpa de ele sau macar sa nu se mai inmulteasca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×