Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Cancerul de piele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

BUNA ZIUA!, as vrea un raspuns cat mai eficient ptr intr mea deoarece deja incep sa ma tem de alunite:(.

cand eram mai mic aveam doar catvea alunite , nu de dimensiuni mari (mici), dar nu shtiu din ce cauza de la o vreme apar tot mai multe shi mai multe shi pe spate shi pe maine shi pe burta ,deci pe bust...

ce ash putea sa fac???? sa scpa de ele sau macar sa nu se mai inmulteasca...

ce varsta ai?

ele pot aparea de la soare si daca asta este motivul, fereste-te de soare. mai pot aparea pt. ca e ceva transmis genetic, apar natural. in acest caz lasa-le. nu ai ce sa le faci. protejeaza-le, nu le lovi, nu le expune prea mult la soare...

alunitele sunt dragute! si eu am zeci pe tot corpul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga spider

 

Iti scriu in legatura cu sotul meu care a fost diagnosticat in martie anul trecut cu melanom malign.

A fost operat la Bacau (alunita era undeva mai sus de abdomen) si mai apoi la Bucuresti la prof Lascar care i-a scos ganglionii de la axila dreapta.

A facut tratament cu citostatice si mai are 2 luni de interferon.Multumim lui Dumnezeu acum e bine, analizele sunt bune dar mai are cateodata dureri intramusculare si de spate.

As vrea sa imi spui daca pot fi de la interferon si ce alimentatie ne recomanzi.

 

Multumiri anticipate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru raspunsul tau. Imi pare rau ca iti raspund atat de tarziu! Intr-adevar, intre timp am aflat ca acel lichid a fost ascita; s-a tratat intre timp si s-a retras. Beleua cea mare a fost ca rezultatele anatomo-patologice au durat foarte mult si s-a mers pe bajbaite pana acum. Diagnosticul esete de metastaza melanom malign. Urmeaza tratament cu citostatice. Are chisturi pe ficat, tumori la san, doctorita spunea ca dupa ce va termina tratamentul o va opera la ambii sani. In momentul asta nu pot sa iti spun mai mult, cert este ca se extinde foarte repede (i-au mai aparut si alte chisturi). In momentul in care voi avea mai multe detalii voi reveni.

Ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai putea raspunde.

Multumesc! :biggrin:

cu ce se hraneste? cite tratamente a facut? de cit timp? :stars:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
BUNA ZIUA!, as vrea un raspuns cat mai eficient ptr intr mea deoarece deja incep sa ma tem de alunite:(.cand eram mai mic aveam doar catvea alunite , nu de dimensiuni mari (mici), dar nu shtiu din ce cauza de la o vreme apar tot mai multe shi mai multe shi pe spate shi pe maine shi pe burta ,deci pe bust... ce ash putea sa fac???? sa scpa de ele sau macar sa nu se mai inmulteasca...
:doh: atunci cand alunitele se inmultesc inexplicabil, insa nu prezinta alte semne ingrijoratoare care te-ar duce cu gandul la un posibil melanom, atunci ar trebui sa te prezinti totusi sa te vada un medic pentru ca e posibil sa iti semnaleze niste probleme ale sistemului imunitar. Un set de analize complet, ar fi de ajutor. :o:
cel mai indicat este un consult la dermatolog...... :lol2:
ce mai faci avgusto? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spider, eu am multe alunite si pana acum am fost la doi medici dermatologi. Unul dintre ei mi-a spus sa nu stau la soare si sa NU folosesc vreodata crema protectoare, pentru ca este foarte periculoasa. Nu mi-a zis motivul.. Apoi am consultat un alt medic care mi-a zis la fel, sa nu stau in soare, iar in zonele care sunt totusi expuse sa folosesc o crema cu factor de protectie cat mai ridicat. Doua pareri contradictorii.....eu ce sa fac? Am nevoie de inca o parere, astept cu nerabdare raspunsul tau. Multumesc mult si La Multi Ani!!
:lol2: stiu ca e tarziu, insa urmeaza sfatul celui de al doilea dermatolog si foloseste o crema protectoare de calitate. :doh: Eu ti-o recomand pe cea de la Clarins.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am 23 de ani si vreau sa va scriu despre bunicul meu in varsta de 67 de ani. Este o persoana deosebita, intelegatoare, intotdeauna a stiut sa se poarte cu mine dar din pacate soarta la lovit acum 2 ani aparandu-i la picior o batatura. A fost operat de 2 ori la spitalul"Cantacuzino" crezand dl. Doctor de acolo ca este un inceput de cangrena. Anul acesta 2007 in luna februarie am mers cu dansul pt a vedea de ce nu se vindeca aceasta operatie, Am mers la spitalul "Floreasca" la Dl.Prof.Dr Lascar care ne-a spus ca este un melanom canceros in faza avansata. Dansul a spus ca ar trebui sa ii taie piciorul.....La aflarea acestui lucru bunicul meu parca nu ar mai fi fost om, spun asta deoarece am uitat sa mentinoez ca bunicul meu este orb complet din cauza unui accident. Dl doctor ne-a sugerat sa ii facem o tomografie la picior........La aceasta tomografie nu a aparut ca ar fi afectat osul si ca nici cancer nu ar fi.Cu acest rezultat am mers la dl doctor de la spitalul "Floreasca" si impreuna cu colegii dansului au hotarat sa il opereze. Doamna doctora care la operat pe bunicul meu a spus ca dansei tot i se pare ca ar fi un melanom malign dar totusi trebuie sa asteptam rezultatul biopsiei. Am asteptat si rezultatul biopsiei si din pacate ne-a confirmat ceea ce a presupus si dna doctora.Bunicul meu este si acum internat in spital si este operat la picior. Dna doctora a mai sugerat ca bunicul meu sa mai fie supus si la alte analize sa se vada daca mai exista si in alta zona a corpului acest microb.Din pacate sa depistat la rinichiul drept o tumpara de 6 cm. Eu si intreaga noastra familie suntem distrusi sa il pierdem pe acest om minunat, ar fi prea dureros sa trecem prin asa ceva. Mama mea merge in fiecare Sf Vineri la Biserica Sf. Nectarie sa se roage pt dansul. Dl doctor ne-a sugerat cum iese bunicul din spital sa mergem la Fundeni sa se incerce si un remediu pt rinichi.Doamna Dr. care la operat a pomenit si de un medicament numit INTERFERON. A folosit cineva acest tratament? Ce rezultate a dat? Va multumesc si ajutati-ma ca suntem distrusiCUM ATI PROCURAT MEDICAMENTUL INTERFERON?VA ROG DIN SUFLET SA IMI RASPUNDE-TI DEOARECE SUNT DISTRUSI!VA MULTUMSC DIN SUFLET SI SA VA AJUTE DUMNEZEU DVS SI SOTULUI

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) atunci cand alunitele se inmultesc inexplicabil, insa nu prezinta alte semne ingrijoratoare care te-ar duce cu gandul la un posibil melanom, atunci ar trebui sa te prezinti totusi sa te vada un medic pentru ca e posibil sa iti semnaleze niste probleme ale sistemului imunitar. Un set de analize complet, ar fi de ajutor. :)ce mai faci avgusto? :)

Buna Spider,

Ma bucur ca ai revenit....nici nu stiu ce fac !!!??Nu am nici o veste rea.Cred ca am putea sa discutam si aici despre problema mea, la momentul asta ar ajuta foarte multe persoane in cauza si el intre timp a aflat tot adevarul. Deja cazul fratelui meu a fost expus la un congres international de specialitate unde a starnit un mare interes ( e vorba de timp si de felul cum evolueaza) .Daca mai vrei amanunte,intreaba-ma.... nu stiu ce sa-ti mai povestesc, oricum nu a intervenit ceva nou alarmant ! Medicii il considera un miracol, eu il consider la fel !Sper sa fie de ajutor exemplul lui si altora cu acceasi problema!

Tie iti multumesc mult! am sa revin cu vesti noi !

avgustul ....(s-au implinit deja trei ani de cand nu mai e celalalt frate....!!! :flowers: ) iti poti imagina cum ma simt !

Numai bine....! :good:

Editat de avgustul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:plane: ma bucur sa aud ca nu ai nii o veste rea. Cat despre felul in care te simti tu nici macar nu imi pot imagina. Te cred, si iti doresc numai bine.

Astept in continuare numai vesti bune de la tine. :roll:

pup

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am 23 de ani si vreau sa va scriu despre bunicul meu in varsta de 67 de ani. Este o persoana deosebita, intelegatoare, intotdeauna a stiut sa se poarte cu mine dar din pacate soarta la lovit acum 2 ani aparandu-i la picior o batatura. A fost operat de 2 ori la spitalul"Cantacuzino" crezand dl. Doctor de acolo ca este un inceput de cangrena. Anul acesta 2007 in luna februarie am mers cu dansul pt a vedea de ce nu se vindeca aceasta operatie, Am mers la spitalul "Floreasca" la Dl.Prof.Dr Lascar care ne-a spus ca este un melanom canceros in faza avansata. Dansul a spus ca ar trebui sa ii taie piciorul.....La aflarea acestui lucru bunicul meu parca nu ar mai fi fost om, spun asta deoarece am uitat sa mentinoez ca bunicul meu este orb complet din cauza unui accident. Dl doctor ne-a sugerat sa ii facem o tomografie la picior........La aceasta tomografie nu a aparut ca ar fi afectat osul si ca nici cancer nu ar fi.Cu acest rezultat am mers la dl doctor de la spitalul "Floreasca" si impreuna cu colegii dansului au hotarat sa il opereze. Doamna doctora care la operat pe bunicul meu a spus ca dansei tot i se pare ca ar fi un melanom malign dar totusi trebuie sa asteptam rezultatul biopsiei. Am asteptat si rezultatul biopsiei si din pacate ne-a confirmat ceea ce a presupus si dna doctora.Bunicul meu este si acum internat in spital si este operat la picior. Dna doctora a mai sugerat ca bunicul meu sa mai fie supus si la alte analize sa se vada daca mai exista si in alta zona a corpului acest microb.Din pacate sa depistat la rinichiul drept o tumpara de 6 cm. Eu si intreaga noastra familie suntem distrusi sa il pierdem pe acest om minunat, ar fi prea dureros sa trecem prin asa ceva. Mama mea merge in fiecare Sf Vineri la Biserica Sf. Nectarie sa se roage pt dansul. Dl doctor ne-a sugerat cum iese bunicul din spital sa mergem la Fundeni sa se incerce si un remediu pt rinichi.Doamna Dr. care la operat a pomenit si de un medicament numit INTERFERON. A folosit cineva acest tratament? Ce rezultate a dat? Va multumesc si ajutati-ma ca suntem distrusiCUM ATI PROCURAT MEDICAMENTUL INTERFERON?VA ROG DIN SUFLET SA IMI RASPUNDE-TI DEOARECE SUNT DISTRUSI!VA MULTUMSC DIN SUFLET SI SA VA AJUTE DUMNEZEU DVS SI SOTULUI

buna Constantin,

E regretabil ce s-a intamplat bunicului tau, te inteleg ca iti este foarte greu si ca il iubesti mult, insa, daca in afara de rinichi nu mai are nici un alt organ afectat, atunci e posibil ca prin operatie si tratament ulterior sa va mai bucurati inca de compania lui.

Despre interferon vei gasi informatii aici pe forum, si tot aici poti intra in vorba cu cei care l-au folosit deja.

Eu iti doresc numai bine, tie, familiei tale inclusiv bunicului tau. sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×