Sari la conținut
Forum Roportal
Black CAT

A 2-a sansa

Postări Recomandate

As vrea sa va intreb daca voi credeti ca in viata avem vreodata a 2-a sansa, acordata pentru a repara ceva gresit? Sau nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca in viata ti se acorda a 2-a sansa dar depinde si de cat de mare este gresala pe care ai facut-o.

 

Intr-adevar, probabil depinde de ce greseala e vorba ; daca e vorba de greseala intr-o relatie, eu unul NU acord a doua sansa , si nici nu astept sa mi se acorde daca am gresit . Stiu, nu e neaparat cea mai buna solutie, insa eu astfel procedez si nu am de gand sa ma schimb . Vorbesc din proprie experienta - m-am fript atunci cand am acordat a doua sansa, si nu o sa-o mai fac in vecii vecilor ! ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu acord o a doua sansa insa nu mai sunt asa de deschisa si nu mai am incredere la fel ca la inceput. Tot timpul astept urmatoarea greseala, pentru ca parerea mea este ca daca cineva a gresit o data cu siguranta va comite si o a doua greseala, si a treia si asa mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...zi de zi ma calauzesc pe dictonul.."toti avem dreptul la inca o sansa"...si ofer din toata inima o noua sansa, in speranta sa o primesc si eu la randu-mi.

Nu cred ca poate fi o regula ..cine a gresit va mai gresi....se poate gresi si din bune intentii....numai cine nu se implica nu greseste !

Cine a spus -a gresi e omeneste ?!....dar a nu se confunda a doua cu a douazeci si noua !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu la ce anume se refera a 2-a sansa, dar daca e cazul sa o acord - sansa e de vreo 5%. Iar atunci la prima abatere se retrage oferta (nu e cazul sa tii oameni care nu sunt de cuvant pe langa tine).

Daca e vorba de avut a 2-a sansa, mai tot timpul putem avea impresia ca exista...dar adevarul e ca nu se compara niciodata cu prima.

Era o pilda mai demult, religioasa, cu un baiat care ii facea zile fripte mamei lui, iar aceasta batea cate un cui in usa. Cand mama era pe patul de moarte, baiatul sa-a decis sa faca fapte bune, cat sa scoata toate cuiele. Fericit, baiatul a venit la mama: 'Mi-am rascumparat toate pacatele! Am scos toate cuiele!'. Raspunsul a fost prompt: 'Dar gaurile?', urmat de ultima suflare reglementara :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gaurile se pot acoperi cu putin chit si daca mai dai si un strat de vopsea peste nici nu se mai vad.. :dee Da fiecare dintre noi gresim si cred ca avem dreptul la o a doua sansa, dar uneori nu o si obtinem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mereu am crezut in a doua sansa si mereu am acordat o a doua sansa desi poate era a nu stiu cata sansa de fapt.Ma refer la prieteni dragi care sa'au dovedit sa fie altcineva. Am acordat'o mereu si o acord mereu desi realizez ca e o mare pierdere...nu prea ma lasa sufleteul sa sterg usor asa zisii prieteni...sunt prea optimista. Asta e o chestie rea caci niciodata nu astept sa mi se ofere o alta sansa,adica mai niciodata.

Dar da cred ca ,acum depinde si de caz, ca e bine sa acorzi a doua sansa cu speranta c'o vei primi si tu... din pacate oamenii sunt :winca: :dee cam egoisti:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...asta despre cuie si gauri am sa o tin si eu minte..!!!  multumesc !..
nu o stiai :?: este foarte veche, eu de la bunica o stiam, dumnezeu sa-o ierte.

 

Gaurile se pot acoperi cu putin chit si daca mai dai si un strat de vopsea peste nici nu se mai vad ...

simplu, nu :?: dar din pacate gaurile lasate in suflet nu se pot nici chitui si nici vopsi. totusi cred ca exista o mica posibilitatea ca unele gauri sa fie "chituite", dar numai cu foarte multa rabdare si intr-un timp destul de lung. totul depinde de persoanele implicate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×