Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Cancerul de piele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna, am mai lasat pe aici dar nu mi-a raspuns nimeni! :boredom: ma interesa parerea lui spider dar sunt binevenite si alte pareri..... :huh: am doua alunite pe care un doctor chirurg a zis sa mi le scoata. dar sincer imi e frica sa nu dau in alte complicatii....ele arata ca niste mure negre, sunt marisoare si daca le lovesc ma dor.... :offtopic: am mai cunoscut peroane care de la o alunite au ajuns sa faca cancer de piele si una chiar a murit.....as dorii si eu un sfat(...daca par cancerigene dupa descriere) va rog mult!!! si inca ceva o alta alunita dar mica mi-am taiat-o din greseala, mi-a curs mult sange atunci dar pe urma s-a refacut si nu ma doare, nu a crescut.....oare e vreo problema? multumesc anticipat! :spiteful: :blink:

 

 

 

Doar din ce am auzit la TV la emisiuni de specialitate pot sa spun ca nu amana scoaterea acelei mure daca si doctorul a recomandat. Nu stiu in ce parte pe corp este, poate nu este vizibil si nu strica la frumusete si de asta n-ai curaj. N-ai nevoie de ele pe corp atit pot sa-ti spun.

 

Sint subiecte delicate si forumistii trec peste lasind loc doar cunoscatorii sa raspunda.

 

O femeie am vazut din RO cu o tumoare cat o aluna de padure la 2 cm de la coltul gurii, tot asa neagra dar neteda la suprafata si nu vrea sa se opereze ca cineva i-a zis ca are noroc in viata ?!?!?

 

Mama unei foste colega tot in RO are 78 de ani si de 20 de ani a fost diagnozat cu cancer de piele. I-am dus sapun AntiBacterial sa se spele pe fata si gat si o duce bine fara alta medicatie si se mai da cu anti raze solare si se simte perfect, inca lucreaza sa-si complementeze pensia mica.

 

Fiica ei la 47 s-a prapadit in cancer cu 6 ani in urma, n-a crezut in doctori ca pe langa ca ai nevoie de hyst

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Olga pentru raspunsul tau! :spiteful: Una din alunite este pe spate iar cealalta e aproape de umar si nu ma dor decat daca le lovesc mai ales pe cea de pe spate....Sa inteleg ca astea care au forma unei mure sunt mai periculoase? :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am o alunita pe care am rupt-o, accidental, acum vreo 10ani. N-am stiut ca ar trebui consult dermatologic, aveam 18 ani. Zilele trecute, fetita mea de 9 luni mi-a agata-o cu degetul, fiind fascinata de ea. As vrea sa fac o dermatoscopie, dar nu prea stiu unde. M-am interesat si de policlinicile particulare, dar nu stiu daca ar fi mai bine decat la spital.

Unde as putea face asa ceva in bucuresti?

si ce doctori dermatologi buni cunoasteti? nu m-as duce chiar la intamplare...

mersi mult...

Editat de cmgda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

mi-am cauterizat acum 3 saptamani niste nevi pigmentari care erau cam mari si ma deranjau. In urmatoarele zile dupa cauterizare s-a format o crusta, a cazut de vreo saptamana. Dedesupt este o piele rozalie subtire. Mi s-a spus ca nu o sa ramana cicatrici (sau aproape deloc), insa intrebarea mea este: Cam in cat timp se vindeca de tot? In cat timp nu o sa se mai observe semnele?

 

Mersi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna !

 

Cand trebuie sa ne ingrijoreze o alunita?

In ultimii ani mi-au aparut alunite noi pe burta si in spatele genunchiului, dar nu ma supara cu nimic.

Mai am o alunita pe fata care de cativa ani a inceput sa se mareasca usor. Pe aceasta o am de cind eram mica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Omnia2000!

O alunita trebuie sa ne ingrijoreze cand isi schimba culoarea,cand se mareste si apar mancarimi in jurul ei,chiar dureri.Daca incepe sa te deranjeze,trebuie sa mergi la dermatologie neaparat.

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se pot scoate chirurgical.

Este recomandat ca operatia sa se faca cat mai repede (din momentul observarii unor alunite suspecte) pentru a nu exista metastaze.

 

Ciao...am si io multe alunitze pe corp...nu sti cumva unde se fak fregvent interventi chirurgicale asupra lor...io am incercat la casa austria si la inca un cabinet particular insa nimeni nu mi-a garantat k odata scoase nu vor aparea complicatii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea are o alunita de foarte mult timp pe bratul stang s-a extins atat de mult incat a ajuns sub brat,ii curge sange si se cojeste foarte rau.Unde sa ma duc cu ea ?Va rog sa imi recomandati un medic bun in Bucuresti. La ce sa ma astept? sa aiba oare o alunita maligna?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×