Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Cancerul de piele

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

offtopic: mesageria privata ti se va activa automat de la un anumit numar de mesaje pe care le postezi pe forum. Aceasta a fost o masura luata de administratori pentru ca erau foarte multe persoane care veneau pe forum trimiteau mesaje private userilor cu fel si fel de reclame sau mai stiu eu ce bazaconii care erau deranjante. :soc: Daca nu ti-a raspuns, nu a fost rea voina ci doar posibilitatea ca mesajul tau sa nu fie trimis.

 

Potiunea asta desi am gasit-o acum ceva vreme pe internet este cunoscuta de foarte multi ani si a functionat in cazul unui membru al familiei mele caruia i se dezvoltase un cancer de piele sub axila dreapta pe vremea cand eu eram copila.

Persoana respectiva traieste si in ziua de azi si e sanatoasa si vioaie si isi foloseste ambele maini in egala masura. :) Sper ca acest lucru sa se intample si in cazul fratelui tau. :(

 

Despre invidie/admiratie...:)....nu am sa fac nici un comentariu aici pentru ca nu ar avea sens (motto-ul meu nu este o replica la ce ai scris tu intr-un mesaj anterior 8)) insa iti multumesc mult pentru aprecieri. ;)

 

Sper sa aud vesti bune din partea ta.

spider.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de suferinta fratelui tau,dar daca tot este lacto vegetarian poate incerca tratamentul naturist al Virginiei Faur ce consta in ceaiuri ,argila si enzime(in acest trat nu se consuma :carne,zahar,alcool ,cafea) ,se consuma fructe ,polen, radacinoase.La acest trat se poate merge in paralel si cu tratamentul medicamentos .Am cunoscut pers ce sa-au tratat de cancer (la plamini sau la colon) in faze incepatoare cu acest tratament naturist.DAca te intereseaza voi reveni cu detalii.Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper sa aud vesti bune din partea ta.

spider.

 

SPIDER HELP .

Ceva nu e in regula deloc cu fratele meu.

De cateva zile nu mai mananca aproape nimic, deja i se fac perfuzii sa atenueze anemia, ii amorteste mana dreapta suficient de mult incat sa nu se poata hrani cu ea(desi nu suporta mancarea) si .... stupoare: i-au aparut umflaturi cam cat o aluna pe piciorul ramas(dreptul), pe mana dreapta, spate si inghinal stanga.

Nu se stie cat de rapid sau daca vor evolua, dar oricum deruta este maxima(de ce au aparut, de ce amorteste, de ce inima are manifestari tahicardice......)

Potiunea ta este mai mult decat promitatoare, dar pierdem timp pretios cautand ingrediente care nu stiu daca le putem gasi pe toate in tara si mai trebuie sa stea si 14 zile la macerat....

Te rog spune-mi daca exista facuta si ce ar trebui sa fac sa intru in posesia ei.

Nu stiu cum sa-la mai mobilizez..... Am senzatia ca timpul se scurge prea repede, sau evolutia e prea rapida, si raspandirea asta neasteptata.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna soto.

Vestile tale sunt deprimante insa nu ma surprind deloc. Imi pare rau ca trebuie sa-ti spun asa insa asta este adevarul.

Hai sa le luam pe rand:

Umflaturile aparute asa cum le descrii tu ma duc cu gandul la o invazie metastazata in sistemul limfatic.

Tebuie sa-ti mai spun ceva ce nu ti-am spus inca. Fratele tau avea mari sanse sa se vindece daca imediat dupa ce sa-a facut biopsia si sa-a pus diagnosticul de melanom malign Clarca III erau excizati exact si nodulii limfatici santinela. Din imediata apropiere a tumorii. Chiar daca aceasta procedura nu este atat de usoara, pentru ca este greu de decis pe care nod sa se taie, era o masura de precautie absolut necesara.

Pe de alta parte, fratele tau a ajuns la doctor foarte tarziu, abia la un an de cand au aparut primele simptome. Melanomul a avut timp sa dea mestastaze pe parcursul unui an de zile.

Pentru ca este foarte bine stiut ca un melanom nedescoperit la timp va lua intotdeauna calea limfatica si mai tarziu dezvolta metastaze la diferite organe. Cele favorite sunt creierul (principalul favorit), ficatul, plamani, sau alte regiuni ale pielii.

 

In alta ordine de idei, cancerul de piele de tip melanoma are patru stadii de dezvoltare numerotate de la 0 la IV fiecare cu cateva substadii. Melanomul malign Clarca III apartine stadiului I A cand melanomul este mai mic de 1 mm in grosime, iar ulceratiile nu sunt prezente. Studiile de specialitate arata ca este localizat doar in piele si ca nu a fost gasit in nodulii limfatici.

 

Ori, ce ai scris tu, in primul mesaj este descrierea perfecta a stadiului III, cand melanomul sa-a raspandit deja la nodulii limfatici din apropiere.

Apoi, ultimul tau mesaj ma trimite la ultimul stadiu al bolii, stadiul IV cand tumora deja sa-a raspandit in alte zone ale pielii si in nodulii limfatici mai indepartati. Nu cred ca daca se vor gasi metastaze si in alte organe acest fapt ar mai surprinde pe cineva.

 

Imi pare extraordinar de rau ca trebuie sa iti scriu adevarul asa gol golut si dureros cum este el. Insa fratele tau acum are nevoie de tot suportul moral din partea familiei si sunt sigura ca dupa socul initial pe care il vei avea cand vei citi acste randuri vei fi capabil sa te aduni si sa te mobilizezi pentru a-la ajuta pe el. Nu pot sa te mint.

 

Nu inteleg totusi un lucru. De ce medicii dupa ce au depistat ganglionii inghinali inflamati, si cu atat mai mult dupa ce piciorul i-a fost invadat de tumora, in loc sa-i carpeasca piciorul nu i la-au amputat din prima ?!?!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este prima data cand scriu, Sunt foarte interesata de absolut tot ce pot gasi despre melanomul malign. Tatal meu(58 ani) a fost diagnosticat acum 2 luni cu acest tip de cancer (la nivelul unghiei de la piciorul mare).Sibiul spunea ceva de un Clarca IV si ca sa-a ajuns pana in dermul profund Vestea a fost un soc dar ne-am mobilizat si a doua zi de la aflarea vestii am plecat la Cluj la Institutul Oncologic iar a treia zi a si fost operat .I sa-a amputat degetul. A facut deja o tura de 4 zile de citostatice si dupa 3 saptamani o sa urmeze o a doua tura. Analizele de la Cluj spuneau ceva de un grad 2c fara metastaze si fara celule plecate de la locul leziunii (ac sunt explicatii date prin telefon). Asta o sa primim rezultatele in mana.Am o mare rugaminte in cazul in care maine o sa am rezultatele in original si mult mai exacte decat ce am scris eu aici se poate sa mi se explice mai in detaliu despre ce este vorba? Sau daca a fost prins intr-o faza de inceput ce sanse de vindecare sau de tinere sub control avem?

Am vazut ca va ocupati de acest domeniu si de aceea am indraznit.

Va multumesc si mai tinem legatura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna draga Lia si bine ai venit pe roportal! :o:

Melanom malign Clarca IV nu este un stadiu de inceput insa medicii au luat cea mai buna decizie cand au hotarat sa-i amputeze degetul mai ales ca se ajunsese deja la dermul profund dupa cum scrii tu.

Daca nu au facut-o inca, desi ma indoiesc, ar trebui sa ceri cat mai urgent o examinare a ganglionilor limfatici din imediata apropiere a locului cu pricina. Este o analiza simpla iar informatiile sunt foarte pretioase.

Neavand prea multe informatii in momentul de fata despre rezultatele tatalui tau prefer sa nu fac alte afirmatii. Mai tinem legatura.

 

pe.sa. Probabil ca ai citit ce am scris anterior, si anume ca nu sunt medic oncolog. Sunt de formatie biolog si lucrez de cativa ani in domeniul cercetarii cancerului de piele. Posed foarte multa informatie ca cercetator insa nu sunt abilitata sa iau decizii in locul unui oncolog. :spiteful:

Sanatate!

spider.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce pot sa va spun in acest moment este faptul ca nici ganglionii din imediata vecinatate si nici o alta parte a corpului nu este afectata inca.I sa-a facut si ecografie abdominala pentru ficat si celelate organe si radiografie pentru plamani si tomograf la cap si nu sa-a vazut nimic in neregula .Oricum vineri trebuie sa mearga la Cluj la control (au trecut 2 luni de la operatie) si atunci o sa luam rezultatele oficiale (pe care speram sa le avem astazi dar nu sa-a putut) si o sa vii le trimit ca sa mi le explicati ,daca se poate, in termeni mai putin medicali sau mai bine zis pe intelesul meu.

Va multumesc de ajutor

Lia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oca , se pare ca sa-au luat cam toate "masurile de siguranta" in cazul tatalui tau. :o: Sa asteptam rezultatele oficiale si daca este nevoie sa iti explic ceva, orice nu intelegi, o voi face cu cea mai mare placere.

 

pe.sa.

te rog mult spune-mi "TU". :spiteful:

 

sanatate,

spider.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Duminica dimineata, fratele meu a intrat in coma.

Metastazele la creier au lucrat rapid, mai rapid ca celelalte....

31.05.2005 ora 1.45 AM - DUMNEZEU I-A CURMAT SUFERINTA.

A luptat si a sperat pana in ultima clipa.

Intr-un final a invins; linistea i sa-a asternut pe chip iar eu am fost cu el cand a trecut puntea "dincolo".....

DUMNEZEU SA-la ODIHNEASCA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga soto, imi exprim regretul cu durere in suflet la pierderea pe care ai suferit-o. Te rog sa primesti condoleantele mele. Ma simt atat de inutila in acest moment si nici macar nu imi mai gasesc cuvintele.

Stiu ca o mie de vorbe bune pe care ti le-as putea scrie aici nu echivaleaza cu viata fratelui tau si cu durerea ta de a nu-la mai avea langa tine.

Dumnezeu sa-la odihneasca si sa aduca pacea si in sufletul tau si ale celor din familie.

Cu sinceritate si compasiune,

spider.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×