Sari la conținut
Forum Roportal
impresie

Suntem ceea ce citim sau ceea ce g

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Suntem ceea ce gandim . Ceea ce citim e impulsul gandirii noastre de a descoperi

si nu putem descoperi fara a citi ?

Suntem si una si cealalta. Numai ca in diferite masuri.

Asta fiindca una o influenteaza pe cealalta.

si asta conteaza ? sau conteaza in ceea ce te increzi mai tare ?

... Iar cititul pune multe lucruri la treaba: creativitatea, logica, intuitia, capacitatea de a intelege.

cei pana la aparitia scrierii cuneiforme, n-au dat dovada de cele mentionate de tine ?

va rog sa-mi raspundeti intr-o forma apropiata de structura de mai jos. Mersic.

 

Noul titlu al topicului : Suntem ceea ce citim sau ceea ce gandim ?

 

Despre ce citim :

In aceeasi lume, omul traieste in doua spatii : cel interior lui si cel exterior lui. Cand simultan, cand separat.

Pe cel interior il raportez la tot ceea ce se supune trairilor si gandirii. Iar pe cel exterior il raportez la ceea ce ii este aratat ca fapt realizat de sine sau de altii, palpabil sau vizual, in cazul de fata, o scriere.

Caci doar ce-i scris/scriere poate fi citit.

 

Despre suportul scrierii :

In interior, omul isi scrie direct in suflet si de acolo isi va citi si pe viitor. Si este ceea ce as numi empirism, totodata si irationalistii accepta acest aforism: Sufletul sa-ti fie cartea de capatai.

In exterior, el isi scrie din suflet in imagini (in cazul de fata: litere, cuvinte), urmand pe viitor sa aiba in fata ochilor (implicit sa citeasta) o ramificatie de rationamente, plecata de la o idee asupra (sau a) imaginii compuse din litere (cuvantul). Ceea ce as numi apriorism sau logica apriorica.

 

Despre citire :

Ce leaga interiorul de exterior, simtul de imagine (cuvant), trairea de trairea exprimata in imagine (intelesul cuvantului), este realizat prin observare si apoi perceptie, cu ajutorul factorilor senzitivi si apoi al constientului.

 

Ma voi rezuma, de la raspuns la raspuns, doar la cateva paragrafe, din tot ce-am scris si voi mai scrie. Cele trei sintagme sunt ingrosate spre a deveni capitole sau subcapitole pentru a usura dialogul si pentru o oarece calitate si eficienta a lui. Sa le permitem, asadar, flexibilitate, incat pe viitor, cand si continutul topicului va fi destul de substantial, sa le putem modifica numele, modificare marcata cu rosu.

Sa continuam ...

Editat de Interpus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

putem descoperi si fara a citi

 

eu zic de cum suntem acum

 

daca o luam antropologic analizam altfel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si nu putem descoperi fara a citi ?

 

si asta conteaza ? sau conteaza in ceea ce te increzi mai tare ?

 

cei pana la aparitia scrierii cuneiforme, n-au dat dovada de cele mentionate de tine ?

 

va rog sa-mi raspundeti intr-o forma apropiata de structura de mai jos. Mersic.

 

Noul titlu al topicului : Suntem ceea ce citim sau ceea ce gandim ?

 

Dar de ce nu deschizi topic separat pentru asta? Asa mi s-ar parea normal.

 

De ce sa descoperi roata cind deja a fost descoperita? Asta nu inteleg eu, apropo de ce-am bolduit.

Cit despre ce s-a intimplat pina la aparitia scrierii cuneiforme sau a oricarei forme de scriere, este extrem de dificil sa analizezi o situatie despre care nu ai date suficiente. Cum isi puneau oamenii preistorici la lucru imaginatia, logica, intuitia, capacitatea de a intelege.

Pentru cunostintele avansate, trebuie sa existe o metoda de a le stoca, altfel nu ai cum sa le transmiti mai departe.

 

Si chiar nu inteleg de ce trebuie sa ne intoarcem in epoca de piatra. Daca tot vrei sa o faci, fa-o complet: du-te si traieste in padure asa cum traiau oamenii aia, dormi in pestera, traieste doar din ce produci tu insuti. Bine, poti incerca si sa gasesti un trib izolat si sa incerci sa te faci acceptat intre ei. Cu siguranta nu te vor pune sa scrii si vei vedea cum iti poti stimula gindirea ignorind complet cultura scrisa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de ce nu deschizi topic separat pentru asta? Asa mi s-ar parea normal.

....

Decat sa-mi renovez casa deja construita, tu-mi spui ca este mai bine sa ma mut, fiind normal ?

Alta perspectiva :

Intr-o casa construita in suflet, dimpreuna cu cineva, cand lucrurile ajung usor anevoioase, dar vad o idee de armonie, tu-mi spui sa ma despart, fiind normal ?

In rest,

iti voi raspunde maine seara pentru celelalte cuvinte.

 

Helloooooooooo !! Citeste mesajul meu cu numarul 74, putin mai sus.

 

Sunteti off topic !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si asta conteaza ? sau conteaza in ceea ce te increzi mai tare ?

Adica ?!

 

Despre citire :

Ce leaga interiorul de exterior, simtul de imagine (cuvant), trairea de trairea exprimata in imagine (intelesul cuvantului), este realizat prin observare si apoi perceptie, cu ajutorul factorilor senzitivi si apoi al constientului.

Cred ca ai dat o definitie gresita.

Ce legatura are cititul cu observatul, perceptia si altele ?

Ai descris cunoasterea empirica, le cam incurci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti prost si citesti, nu devii mai destept. Esti un prost citit gen. Si tocmai asta nu inteleg prostu' si incepe sa recomande carti la toata lumea ca si cum ar fi primu prost care citeste.

 

Tocmai ai devenit mai prost fiindca ai citit ce-am scris io.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca esti prost si citesti, nu devii mai destept.

nu si daca citesti o carte buna si nu esti chinuit de extrema incapatanare. :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca esti prost si citesti, nu devii mai destept. Esti un prost citit gen. Si tocmai asta nu inteleg prostu' si incepe sa recomande carti la toata lumea ca si cum ar fi primu prost care citeste.

 

Tocmai ai devenit mai prost fiindca ai citit ce-am scris io.

De obicei prostul nu citeste, el e multumit si fericit in lumea lui, nu are nevoie de informatii din exterior, care i-ar putea da peste cap lumea lui fericita. Prostul care citeste deja nu mai e multumit de conditia lui de prost si fericit, pe care incearca sa si-o depaseasca, este un prost care deja incepe sa evolueze. Evident ca nu orice prost isi va depasi conditia, dar prostul care citeste e de admirat pentru ca macar incearca. Pina la urma toti am fost prost la un moment dat, nimeni nu s-a nascut destept sau invatat.

 

Multumesc, saru'mana, don'soara, esti o dulcica! Poop! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×