Sari la conținut
Forum Roportal
ioo07

Dinti de portelan sau semiportelan?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

aaa ok ms mult !! pe mine ce ma intereseaza cel mai mult ... care is cei mai rezistenti atat ... si clar ca si la aspect ca noah ... inca is tanar ! :blink: deci portelan imi recomanzi u ! ;) Dar nu sunt mai sensibili ? sau .... etc etc :jester:

Nu, ar fi fost rau sa sa-ti puna de semiportelan si sa-ti spuna ca e portelan, ca se mai intampla... ! :)

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, ar fi fost rau sa sa-ti puna de semiportelan si sa-ti spuna ca e portelan, ca se mai intampla... ! :)

nu face el dinastea ca il cunosc :blink: si noah .... da mie mi teama sa nu mi se rupa mai rpd astia de portelan. Ca am auzit ca daca mananci ceva rece sau bei ceva rece sau mananci/bei ceva fierbinte cica ti se crapa ... e adevarat ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu face el dinastea ca il cunosc :) si noah .... da mie mi teama sa nu mi se rupa mai rpd astia de portelan. Ca am auzit ca daca mananci ceva rece sau bei ceva rece sau mananci/bei ceva fierbinte cica ti se crapa ... e adevarat ?

Nu! despre compozit ai auzit poate ! (un material care se folosea mai demult).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu! despre compozit ai auzit poate ! (un material care se folosea mai demult).

 

ok,deci portelan o sa imi pun. !! MS MULT !!!

 

Dar u de unde sti toate lucrurile astea ? :) esti stomatolog ? ;:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok,deci portelan o sa imi pun. !! MS MULT !!!

 

Dar u de unde sti toate lucrurile astea ? :blink: esti stomatolog ? ;;)

Nu... dar ma bag in treburile altora. Asa-s eu ! :)

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic tot portelan.Am 9 portelane in gura de 4 ani(in locuri strategice,unde musti si unde mesteci) si al dracu de s-a crapat vreunul.

Deci,go cu portelan,lasa semi ca e de cacat!Si nu cred ca vrei sa zambesti in soare cu placa metalica,sa orbesti fetele(baietii)nu?

Si apropo,ceea ce faci tu la dantura,nu este implant.

 

Da am fost la stomatolog azi dimineatza si i-am spus sa imi puna de portelan ... :doh: am mai platit inca 6 milioane jumate in plus ... deci in total 18 mil jum ! pe 4 dinti ... Si ... stiu ca nu-s implanturi,dar e tot un fel de ... e o tentativa sa zic asa :o:

Mai vreau pareri !!! Mai sariti cu pareri !!!

 

P.S. Multumesc celor de sus pentru raspunsuri :>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aaa si ce mai vreau sa intreb e:

 

Din cate am auzit cica la dintii de portelan trebuie sa imi faca legatura ... si cica trebuie sa imi imbrace 2 dinti cu metal dinala sau ceva de genu ca sa imi faca legatura,e adevarat ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-ai nici un implant.

ai punte pe pivoti.

bravo ca ai ales portelanul. celalalt material nu se merita.

si daca tot ai ajuns in faza asta, cere total fizionomic, adica ,sa nu ti se vada metalul cand deschizi larg gura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai stai bine, si nu-ti pune nici o placa, ci partea interioara a dintilor o sa fie metalica si se cam vade cand razi cu gura deschisa. Cei din portelani sunt mai rezistenti si culoarea ramane intacta. Cei din semiportelan dupa 2, 3 ani isi modifica aspectul !

 

 

1) Ce sunt de fapt materialele "portelan" si "semiportelan"?.

2) Cum isi modifica aspectul cei din semiportelan - culoarea sau ce?

3) In afara de faptul ca un dinte din "semiportelan" isi schimba aspectul dupa 2-3 ani ambele materiale au o aceasi rezistenta in timp? Adica nu se sparg - distrug?

4) Care este pretul "mediu" al unui dinte din "portelan" si a unuia din "semiportelan" la un cabinet stomatologic normal - adica nu de "fite"?

5) Imi puteti recomanda un cabinet stomatologic bun si ieftin in Bucuresti? - raspuns la aceasta intrebare numai prin PM ca sa nu facem reclama pe forum.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1) Ce sunt de fapt materialele "portelan" si "semiportelan"?.

2) Cum isi modifica aspectul cei din semiportelan - culoarea sau ce?

3) In afara de faptul ca un dinte din "semiportelan" isi schimba aspectul dupa 2-3 ani ambele materiale au o aceasi rezistenta in timp? Adica nu se sparg - distrug?

4) Care este pretul "mediu" al unui dinte din "portelan" si a unuia din "semiportelan" la un cabinet stomatologic normal - adica nu de "fite"?

5) Imi puteti recomanda un cabinet stomatologic bun si ieftin in Bucuresti? - raspuns la aceasta intrebare numai prin PM ca sa nu facem reclama pe forum.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri...

 

 

Semiportelanul e o denumire improprie.In realitate e vorba de materiale sintetice,rasini si alte substante anorganice.Tehnica de prelucrare e diferita de cea a portelanului.Estetica nu e excelenta, rezistenta mecanica mai slaba decat la portelan si pretul mai mic.Portelanul are biocompatibilitate buna, rezistenta mare,stabilitate cromatica si e mai scump.Portelanul poate sa fie simplu sau ars pe metal.Cand e lucrare mixta metalo-ceramica ,creste rezistenta automat:)

Ca metale se folosesc (inca in Romania)aliaje cro-nichel-cobalt.,insa cele mai bune sunt aliajele metale pretioase si seipretioase(din pdv al tolerabilitatii ).La pacientii cu alergie se foloseste aur.

Nu stiu ce preturi se mai practica in tara,pt.ca nu mai lucrez in Ro.Asa ca las pe altii sa-ti raspunda la ultimele 2 intrebari:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×