Sari la conținut
Forum Roportal
Botosel

Tablitele lui Thoth din Egipt

Postări Recomandate

Sunt meditsti care te duc in cerurile superioare si altele in cerurile inferioare.La ce te referi cand spui''incepator in domeniul asta''?

 

Pai incepator in tot ce tine de partea spirituala a omului.

Am citit diverse despre spiritualitate dar nu am practicat nimic ... si acum daca mi-au iesit in cale tablitele lui toth(poate nu o fi intamplator), cu tot cu o parte practica, as vrea sa ... practic :doh:

 

Stiu ca asta nu e singura cale, am mai citit inainte Pistis Sophia, care ar fi fost scrisa dupa invataturile lui Isus, dar nu zice nimic practic acolo. E diferita de Tablitele Lui Toth, in sensul ca nu trebuie sa treci prin intuneric ca sa ajungi la lumina, dar nu zice nimic practic, sau partea practica nu a fost tradusa ... s-a "uitat" de ea :o:

 

Referitor la Toth ...

Chiar daca meditatiile trec prin intuneric, pana la urma ajungi in lumina(asa scrie in ele) ... sa fie o pacaleala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citesc dar nu am avut niciodata curiozitatea practicarii ,in realitate , aceste mari necunoscute ma inspaimanta,dar trecerea prin intuneric pana ajungi la lumina are un sens abstract,iar daca intradevar doresti sa reusesti sa treci treapta dupa treapta cred ca in primul rand trebuie sa crezi profund,sa te autoeduci ,sa citesti foarte mult legat de domeniu,sa analizezi tot ce ai citit si nu sa te arunci in asa o aventura spirituala ...din intamplare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citesc dar nu am avut niciodata curiozitatea practicarii ,in realitate , aceste mari necunoscute ma inspaimanta,dar trecerea prin intuneric pana ajungi la lumina are un sens abstract,iar daca intradevar doresti sa reusesti sa treci treapta dupa treapta cred ca in primul rand trebuie sa crezi profund,sa te autoeduci ,sa citesti foarte mult legat de domeniu,sa analizezi tot ce ai citit si nu sa te arunci in asa o aventura spirituala ...din intamplare.

 

Cred ca m-as putea descrie prin: "A little less conversation / A little more action please" (cred ca asa era) :aranjare:

Si eu am citit tot felul de carti, articole si reviste, totusi cand am citit Tablitele lui Thoth, parca m-a impresionat mai mult decat restul si am simtit ca as putea sa fac asta ...

Din pacate experienta personala e ZERO in domeniu practicii si caut pe cineva sa-mi explice ...

 

De ex ce-i ala un "loc legat de intuneric" si unde gasesc unul? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca m-as putea descrie prin: "A little less conversation / A little more action please" (cred ca asa era) 8)

Si eu am citit tot felul de carti, articole si reviste, totusi cand am citit Tablitele lui Thoth, parca m-a impresionat mai mult decat restul si am simtit ca as putea sa fac asta ...

Din pacate experienta personala e ZERO in domeniu practicii si caut pe cineva sa-mi explice ...

 

De ex ce-i ala un "loc legat de intuneric" si unde gasesc unul? :soc:

Ii mult de explicat si mai mult de descoperit singur.Dupa cate observ eu tu rezonezi cu intunericul si ai toate sansele ca facand meditaii sa te conectezi la cerurile inferioare.Trebuie sa incepi cu inceputul si incet nu dintr-o data cu meditatii pentru ca ,dupa cum am mai spus rezonezi cu cerurile inferioare(acolo unde sunt demonii).Caua despre Riki pe internet vezi daca i-ti spune ceva si ce simti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ii mult de explicat si mai mult de descoperit singur.Dupa cate observ eu tu rezonezi cu intunericul si ai toate sansele ca facand meditaii sa te conectezi la cerurile inferioare.Trebuie sa incepi cu inceputul si incet nu dintr-o data cu meditatii pentru ca ,dupa cum am mai spus rezonezi cu cerurile inferioare(acolo unde sunt demonii).Caua despre Riki pe internet vezi daca i-ti spune ceva si ce simti.

 

De unde stii ca as rezona cu cerurile inferioare? ... asta suna naspa :cry:

O sa caut reiki ... sa vad despre ce e vb ... poate asta o fi un inceput ... chiar daca inca mai simt ca Thoth ar fi fost o cale ... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De unde stii ca as rezona cu cerurile inferioare? ... asta suna naspa :cry:

O sa caut reiki ... sa vad despre ce e vb ... poate asta o fi un inceput ... chiar daca inca mai simt ca Thoth ar fi fost o cale ... :crazy:

nu spun ca nu ar fi o cale..dar una mult prea greu de indurat.Nu oricine rezista sa treaca prin ''intunericul ''infernal din cerurile de jos.Asa simt ca rezonezi cu ''intunericul....stai linistit si eu rezonez mai bine cu intunericul desi incerc sa urc pe scara spirituala sper lumina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu spun ca nu ar fi o cale..dar una mult prea greu de indurat.Nu oricine rezista sa treaca prin ''intunericul ''infernal din cerurile de jos.Asa simt ca rezonezi cu ''intunericul....stai linistit si eu rezonez mai bine cu intunericul desi incerc sa urc pe scara spirituala sper lumina.

 

 

Pai spunea asta in "Tablite" ...

 

"Dificila e calea ce duce spre LUMINA."

"Piedici multe vei gasi in calea ta"

"Si multi munti de catarat spre LUMINA."

 

Intradevar cred ca e neplacut sa treci pe acolo ... ai avut vreo experienta de asta?

Dar eu simt ca as putea trece ...

Nu inteleg insa de ce nu-mi reusesc meditatiile ... poate mai trebuie incercat ...

 

Am citit despre Reiki ... pare mai ... linistitor si mai usor ... dar totusi greu cu a fi recunoscator pt toate ...

O sa meditez la noapte cum sa continui drumul :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai spunea asta in "Tablite" ...

 

"Dificila e calea ce duce spre LUMINA."

"Piedici multe vei gasi in calea ta"

"Si multi munti de catarat spre LUMINA."

 

Intradevar cred ca e neplacut sa treci pe acolo ... ai avut vreo experienta de asta?

Dar eu simt ca as putea trece ...

Nu inteleg insa de ce nu-mi reusesc meditatiile ... poate mai trebuie incercat ...

 

Am citit despre Reiki ... pare mai ... linistitor si mai usor ... dar totusi greu cu a fi recunoscator pt toate ...

O sa meditez la noapte cum sa continui drumul :crazy:

daca nu esti destul de ''curat'' oricum nu vei reusi sa faci drumul.Vei fi oprit .Dificil ii putin spus..dupa cum spune acolo..nu oricine poate strabate drumul.Incepe cu o meditatie mai usoara si incepe incet ..pentru ca atunci cand o sa cazi o sa fie mai''blanda ''lovitura decat daca cazi de undeva de sus.

Poate nu esti pregatit sa faci meditatile acelea deaia nu i-ti reusesc ,si mai apoi te opresc cei care au grija sa nu treaca oricine pe acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Dificila e calea ce duce spre LUMINA."

"Piedici multe vei gasi in calea ta"

"Si multi munti de catarat spre LUMINA."

 

Acest text poate fi interpretat in diverse moduri,eu il interpretez ca drumul spre LUMINA , este drumul spre a te cunoaste,cizela,modela,autodepasi("Piedici multe vei gasi in calea ta"),spre a ajunge la un mod de intelegere a lumii si vietii elevat,cand valorile materiale nu sunt puse mai presus de valorile spirituale,cand vicisitudinile vietii nu te doboara("Si multi munti de catarat spre LUMINA.")iar credinta,increderea in tine ,tenacitatea,forta interioara "duce spre LUMINA".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut ce scrie mai jos:

 

"Incatusat esti in corpul tau dar prin putere poti fi liber."

"Acesta este Secretul prin care sclavia va fi inlocuita de libertatea ta."

"Linisteste-ti mintea."

"Relaxeaza-ti corpul:"

"Constientizeaza doar eliberarea din carne."

"Centreaza-ti fiinta catre scopul spre care tanjesti."

"Gandeste tot timpul ca vei fi liber."

"Gandeste acest cuvant La-Um-I-L-Ganoover"

"Si permite-i sa-ti rasune in minte."

"Lasa-te purtat de sunet spre locul unde tanjesti sa ajungi."

"Elibereaza-te din incatusarea carnii dupa propria vointa."

 

si dupa cateva incercari nereusite ... am reusit ... chiar am iesit din corp :x:

Nu am calatorit prea departe, doar pana in coltul de sus, opus al camerei ... pt ca imediat ce am iesit iar m-a cuprins sentimentul de frica ... ma temeam ca o sa se intample ceva rau cu cprpul meu si m-am intors in corp, care era cam amortit ... mi-a trebuit cam 5 min sa revin la normal :friends:

Din pacate frica asta ma opreste ... scria pe undeva prin tablite ca frica te tine degat de materie ... trebuie invinsa frica si apoi o sa ma pot elibera ... cred ... :cat:

 

O sa iau tablitele la recitit ... poate mai descoper ceva :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×