Sari la conținut
Forum Roportal
Botosel

Tablitele lui Thoth din Egipt

Postări Recomandate

Danutzz ,vezi tu realitatea asta incojuratoare o percepem dupa cum am fost ''construiti,programati ''sa o facem..

Nu mai incerca ''iesiri in astral'' e ca si cum ai incerca sa instalezi un joc marfa (de ultima ora) pe un PC din anii 90...pur si simplu nu merge...si adac insiti prea mult poti sa-ti arzi procesorul.. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Danutzz ,vezi tu realitatea asta incojuratoare o percepem dupa cum am fost ''construiti,programati ''sa o facem..

Nu mai incerca ''iesiri in astral'' e ca si cum ai incerca sa instalezi un joc marfa (de ultima ora) pe un PC din anii 90...pur si simplu nu merge...si adac insiti prea mult poti sa-ti arzi procesorul.. :doh:

 

hmmmm

Frica este cea care te tine legat si prizonier aici ... sau credintele tale ...

Daca tu crezi ca o sa-ti arzi procesorul incercand ceva ... atunci SIGUR o sa-l arzi :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

''Vis'' ciudat ,astept pareri

dupa problemele avute anterior ,adica ma concentram asupra visului,am incetat un timp,cam o saptamana,acum 3,4 seri am reinceput

relaxare,etc,zic anumite cuvinte (Dor e lil la),si incepe ciudatul

parca purtam un dialog cu cineva

si intreb care este primul pas spre cunostere

imi spune :nimic

si in acel moment parca fac parte din acel nimic,eram undeva unde nu era nimic,stiam ca este alta lume acolo,dar nu ii vedeam,nu puteam vorbi cu ei,nici ei cu mine,ii puteam atinge ,totusi in acel nimic era intuneric,era ca o incapere dar pereti erau f departe,cu cat te opropiai de ei ,cu cat se indepartau de tine,iar incaperea devenea mai mare...era o senzatie de gol.era un loc unde speranta disparea si aparea,la nesfarsit.

Il intreb iar:al doilea pas

raspunde :dorinta de a avea,de a sti/cunoste

si iar ma trezesc intr-o incapere ,unde era lumina si o multime de oameni

toti intindeau mana dupa ceva,acel ceva era ceea ce is doreau

exemplu..unul is dorea bani,intindea mana dupa banii din fata lui,dar cu cat mana era mai aproape,cu atat bani se indepartau de mana lui,si tot asa la nesfarsit,la fel era si cu acea cunoastere,simbolizata printr-o carte.

iar il intreb:al treilea pas

raspunde:calea

si ma trezesc intr-un labirint..va imaginati ce era aici,multa lume care cauta acea cale,ii puteai vedea si pe restu,era intuneric,lumina,porti ce dadeau spre alte culoare,pereti care nu te lasau sa mergi mai departe,si gropi in care cadeai si cu greu gaseai calea de iesit,capcane,sau dadeai intr-o camera in care era o falsa imagine a ceea ce cautai,in realitate era altceva...

si atunci ii spun ca seamana cu camerele iadului..eu cel putin asa am simtit,

da ,imi raspunde el,seamana

Asta a fost tot,am tresarit speriata ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai tu stii sa-ti interpretezi visul, pentru ca e in simboluri specifice tie...limbajul folosit doar tu il cunosti...si ghidul tau, cu care, probabil, discutai in vis.

 

 

Eu am citit tablitele lui Toth Atlantul intr-un moment in care eram confuza...mai confuza ca acum. M-a ajutat foarte mult ce am citit acolo,desi probabil nu am inteles nici macar un sfert.

Una dintre capcane e sa credem ca anumite practici si ritualuri ne fac sa evoluam...ele sunt periculoase daca fiinta nu e pregatita pentru ele. Puterea orbeste, de multe ori...Nu-s putini cei care cred ca detinand tot felul de capacitati(dedublare, telepatie, telekinezie etc.), sunt mai evoluati spiritual. Dorinta de a practica un ritual vazut sau creat de cineva trebuie sa vina firesc, ca urmare a unei treceri la alta etapa. Spun asta in atentia celor care cred ca pronuntand o anume mantra vor deveni ilumitati...si tot cauta mantre in loc sa se preocupe de Sinele lor.

Sa lasam Salile din Amenti a fi explorate cand vom sti sa le vedem....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai incepator in tot ce tine de partea spirituala a omului.

Am citit diverse despre spiritualitate dar nu am practicat nimic ... si acum daca mi-au iesit in cale tablitele lui toth(poate nu o fi intamplator), cu tot cu o parte practica, as vrea sa ... practic :)

 

Stiu ca asta nu e singura cale, am mai citit inainte Pistis Sophia, care ar fi fost scrisa dupa invataturile lui Isus, dar nu zice nimic practic acolo. E diferita de Tablitele Lui Toth, in sensul ca nu trebuie sa treci prin intuneric ca sa ajungi la lumina, dar nu zice nimic practic, sau partea practica nu a fost tradusa ... s-a "uitat" de ea :tease:

 

Referitor la Toth ...

Chiar daca meditatiile trec prin intuneric, pana la urma ajungi in lumina(asa scrie in ele) ... sa fie o pacaleala?

Pistis sophia e scrisa de unul care a fost maestru in gnoza, se numeste maestrul Samael..Aum Weor...ai grija..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu pe unde se spunea ca Thoth era considerat in Atlantida, un demon. Si pe textul acelor invataturi se spune ca el le are de undeva, catalogat ca...iad. Cu toate ca sint interesante.

Dar vorba aceea, noi traim intr-o lume moderna, cu alte realizari, fara acele invataturi. Si nu sintem o civilizatie, cum a fost aceea a Egiptului, parca a macroului. Sau era un alt termen. Sintem o civilizatie a microrealizarilor cumulate. Piramidele sint o realizare mai degraba malefica si fara o utilitate practica pe masura efortului. La asta ma refer. Ca o diferenta intre macro si micro, ca civilizatie. Nu mai stiu termenii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu pe unde se spunea ca Thoth era considerat in Atlantida, un demon. Si pe textul acelor invataturi se spune ca el le are de undeva, catalogat ca...iad. Cu toate ca sint interesante.

Dar vorba aceea, noi traim intr-o lume moderna, cu alte realizari, fara acele invataturi. Si nu sintem o civilizatie, cum a fost aceea a Egiptului, parca a macroului. Sau era un alt termen. Sintem o civilizatie a microrealizarilor cumulate. Piramidele sint o realizare mai degraba malefica si fara o utilitate practica pe masura efortului. La asta ma refer. Ca o diferenta intre macro si micro, ca civilizatie. Nu mai stiu termenii.

 

Noi traim intr-o lume umana, muritoare, haotica. Restul care visati utopii si basme aici, nu vedeti mai departe de varful nasului, ci proiectati toate visele voastre in umbrele umanitatii. Sperand ca ele vor incolti in gradina mintii voastre, dar ele nu o fac. La fel cum detinutii citesc cartii sau se uita la televizor sau printre gratii si viseaza la libertate si viata de afara. Unii mai sensibili o fac atat de intens incat chiar isi inchipuie ca ei traiesc in acel vis, si ignora brutal realitatea direct observabila din jurul lor.

 

Faptul ca oamenii traiesc in medie sub 100 arata imposibilitatea evolutiei societatii in orice fel pozitiv. Viata de mii sau zeci de mii de ani poate usor sa cultive invatarea, echilibrul, evolutia, si la nivel de persoana, si la nivel de societate. Pentru ca nu exista moartea care sa domine sau scurteze aceste procese vitale naturale.

 

Ascensiunea adevarata la care banuiesc ca sperati unii din voi, nu este rudimentara, barbara. Are nevoie de secole si secole de experiente adunate in aceeasi viata, la marea majoritate a comunitatii, pentru a avea sanse sa ridice societatea la acelasi nivel. Abia acolo devin plauzibile Atlantide si alte utopii mai-miraculoase.

 

Cum acea libertate de evolutie sau experimentare este drastic imposibila datorita duratei scurte de viata, societatea nu are sanse de evolutie reala, pentru ca nu ai cu ce, cu cine, sau de ce!

 

Pana si copacii au viata mai durabila decat oamenii, ei nu mor de batranete asa usor, doar cresc si cresc cat au conditiile de baza, si se aduna in paduri incredibile, cu conditia sa nu vina gorile obsedate sa le taie, pentru a le converti in hartie de scris memoriile secundare.

 

La ce ne ajuta pe noi piramidele acum? La ce i-a ajutat pe sclavii sau inginerii ce le-au cladit? La stat ca curca-n lemne sa ne uitam ca ultimii prosti, sa pierdem timpul mai repede pana picam in primul cimitir. Cu atatea "minuni" in lumea umana, sa tot stai ca boul o viata intreaga sa le "descoperi", doar ca sa mori dupa ce ai trait-o si pe ultima .. asta daca ai noroc, majoritatea nu apuca sa vada nici un colt de lume pana ajung ingrasamant pentru copaci.

 

In "concluzie" flora e adevarata stapana a vietii terestre, noi suntem doar ingrasamant cultivat sa hranim mai bine formele de "viata naturala" mai durabile/longevive. Adica suntem prostii exilati din gradina Edenului, sursa adevarata.

 

De asta nu indraznesc oamenii sa traiasca in mediu fara flora, pentru ca le e frica sa-si tradeze Dumnezeul frunzos si radacinos, care le da tot ce e nevoie pentru "viata". Hmm de fapt toata biblia poate fi o metafora excelenta pentru a explica tampenia barbarilor stapaniti de natura, ce cresc numai ca extensii manipulate de natura inconjuratoare.

 

Adica buruienile fara viata, fara suflet, ce se invart in cerc, sa castige mai multa calitate de ingrasamant, sa satisfaca setea Zeului crud natural ce le bea ramasitele prin pamant. Asta sa fie oare, scopul si infatisarea vietii ? Asa se prezinta noua aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parca era vorba de Thoth si are legatura cu piramidele. Si parca si tu te-ai nascut in civilizatia asta. Si spre deosebire de alte civilizatii nu e nevoie sa alergi mii de km, sa-ti spui parerea ta despre lume la altii. O faci din fata unui monitor, comod in fotoliu.

Sportul rezolva problemele de genul afectiunilor la bila.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Distrugi tablitele, distrugi piramidele, uiti de ele, si brusc civilizatia ta s-a sfarsit. Si cenzura tehnologiei este convenabila vorbei libere din forum sau societate, pentru ca da impresia libertatii in ciuda lanturilor invizibile. Tehnologia de acum promoveaza lenea, nu evolutia sau spiritualitatea.

 

Daca vrei sa dovedesti ca exista cu adevarat un Thoth, cauta modul in care a luat el acele invataturi din Iad. Le-a castigat prin jocuri de noroc de la niste demoni? A mers prin alte locuri pana a dat de locasul iadului? Spune mai concret cum e posibila conectarea iadului cu Atlantida, care e aparent disparuta acum?

 

Legatura cu piramidele e foarta simpla .. oamenii nu au longevitatea lor milenara, si nici sansa sa progreseze vreodata din mizerie. Lumea umana reduce durata de viata de la milenii la decenii. Societatea adevarata, spirituala, este astfel redusa si ea de o suta de ori.

 

Cand ajung tablitele si piramidele sa fie venerate ca traiesc asa mult, e clar ca oamenii nu mai au nici o speranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×