Sari la conținut
Forum Roportal
puiu.t

De ce este fidelitatea o necesitate absoluta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Afectiunea este o dependenta?...iar sinonimele aceleiasi semnificatii chiar au un rost?

 

Da oamenii se casatoresc pentru ca au nevoie sa se iubeasca . Putini o fac din dragoste pura . Pai suntem la filozofie :friends: Aici largesc orice sens al oricarui sinonim cu rost sau fara sens :cry: . Ce spuneai tu se referea la absolut prin bucati din fiecare parte ce in final isi capata intregul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti garanta existenta dragostei pure? Si de ce este neaparat necesar ca ea sa fie compusa din doua suflete?...doar in baza filosofiei, mitologiei?

 

Eu personal cred in aceasta . Tu te referi cumva la dedublarea sufletelor in mai multe forme / forte si alcatuiesc un sentiment din intreg?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu, eu doar filosofez fara a urma filosofiile din carti...si caut opinia ta, gasita.

Ai o intrebare luata din start ca afirmatie...este de datoria ta sa de indoiesti de adevarul ei in loc sa oferi argumente unei idei ce in fond, desi o impartasesti, nu-ti apartine.

 

Prin urmare, un intreg este format numai din doua parti?

Editat de Sparkenbroke

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In dragoste da

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista doar doua feluri de oameni pe pamant:barbatii si femeile.Telul suprem inconstient, dar scris genetic al acestor fiinte este perpetuarea speciei..care asigura continuitatea vietii pe Pamant.Dumnezeu sau natura ne-a inzestrat cu oragne sexuale feminine si organe sexuale masculine.Intregul este de fapt impreunarea celor doua organe fizic vorbind.Dar stim k omul este format din doua componente..cea fizica si cea spirituala.iata ca nu numai componentele fizice se imbina perfect, dar si componentele spirituale.Astfel esenta barbateasca este reprezentanta intelectualitatii, pe cand esenta feminina este reprezentanta afectivitatii.Acest fapt asigura echilibru in relatie.Deci elementele unei femei compenseaza elementele unui barbat, de aceea ele sunt jumatti si nu patrimi sau treimi sau optimi.Adevarata impreunare se petrece atunci cand dupa unirea spiritelor se unesc si trupurile, cred eu.Nush dak am reusit sa`mi exprim f bine ideile,dar sper k intelegeti:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista doar doua feluri de oameni pe pamant:barbatii si femeile.Telul suprem inconstient, dar scris genetic al acestor fiinte este perpetuarea speciei..care asigura continuitatea vietii pe Pamant.Dumnezeu sau natura ne-a inzestrat cu oragne sexuale feminine si organe sexuale masculine.Intregul este de fapt impreunarea celor doua organe fizic vorbind.Dar stim k omul este format din doua componente..cea fizica si cea spirituala.iata ca nu numai componentele fizice se imbina perfect, dar si componentele spirituale.Astfel esenta barbateasca este reprezentanta intelectualitatii, pe cand esenta feminina este reprezentanta afectivitatii.Acest fapt asigura echilibru in relatie.Deci elementele unei femei compenseaza elementele unui barbat, de aceea ele sunt jumatti si nu patrimi sau treimi sau optimi.Adevarata impreunare se petrece atunci cand dupa unirea spiritelor se unesc si trupurile, cred eu.Nush dak am reusit sa`mi exprim f bine ideile,dar sper k intelegeti:D

First of all: Am gasit din greseala userul si parola de pe aici si,tot din intamplate, am ajuns la thread-ul acesta.Vroiam doar sa las ( inca ) o urma a existentei mele pe aici. Nici n-o sa ma mai loghez prea curand pe-aici asa ca daca nu sunteti de acord cu mine si aveti si un temperament coleric puteti sa ma injurati fara sa va faceti griji ca ripostez :lol2: ( doar in cazul in care mai gasesc vreodata userul si parola ).

 

In legatura cu quote-ul: Sunt de acord cu tine in proportie de 100%.O singura idee: Nu exista noi vs ele, barbati vs femei, etc. Femeia si barbatul nu sunt doua entitati antagonice, ci complementare.

 

Referitor la thread-ul curent: Fidelitatea se afla in stransa legatura cu respectul fata de sine si respectul fata de partener(a).

Intrebarea din topic e,de fapt, o greseala.Mai intai trebuie sa se demonstreze ca fidelitatea e o necesitate si pe urma se se puna intrebarea "de ce ?" De fapt dupa ce se demonstreaza afirmatia apare o alta intrebare mai interesanta: "pentru cine ? ... e o necesitate absoluta". Pentru o persoana, pentru un cuplu... pentru cine ?

Oricum, vreau sa inchei ideea intr-un ton pozitiv si o postez un banc vechi care tine, intr-un fel, de fidelitate:

- Care e diferenta dintre vina si pacat?
- E o vina sa te culci cu nevasta altuia, dar e pacat sa ratezi ocazia...

E bine sa fim fideli, dar ar fi pacat sa ratam unele ocazii :P

 

C'ya :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×