Sari la conținut
Forum Roportal
il servo

"Iata, Eu vin curand" apoc.22:12

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu vad care e problema.Primul CURAND se refera la starea si evolutia bisericii de la sfarsitul primului veac.Evenimente implinite la virgula si confirmate de istorie.Capitolul 4 .1(DUPA ACESTEA) arata clar ca este vorba de alt timp.

 

De ce este asa de clar ? Pentru tine o virgula, care nici macar nu apare in manuscrise, delimiteaza mii de ani ? :D

 

deci nici intrebarea ta :spiteful:

 

Afirmatia ta de fapt... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
" Atunci se va arăta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinismul a redefinit termenul "curand". Daca scriptura este adevarata atunci Apocalipsa 22:12 nu are nici o legatura cu timpul nostru.

 

Domnul Isus se intreba, Marinaru, intr-una din zile: "Dar oare va mai gasi Fiul Omului credinta pe pamant cand va veni in slava Sa si a sfintilor ingeri?"

 

Lasand la o parte faptul ca este acesta sau este un altul timpul revenirii lui Hristos, astazi, dupa tine, mai crede lumea in Isus Hristos???? Afirmatia ta de mai sus, referitoare la redefinirea termenilor, este una izvorata din credinta in Isus Hristos????

 

Citeste cu atentie Marinaru, si ma adresez tie din cauza ca toti ceilalti care derad pe acest forum lucrarea lui Hristos sunt inocenti, sunt visatori ca "octavc", sunt imorali ca Sikaryan sau Ravl pt ca sunt sclavi ai Diavolului, si desi i-am rugat sa-si vada de treaba lor, continua sa fie si nesupusi civilizatiei pe care o divinizeaza, dar tu Marinaru, care cu mult timp in urma facea-ai cat de cat cinste lui Hristos, L-ai combatut din ce in ce mai mult, pana cand ai ajuns seful bandei tuturor dusmanilor Evangheliei. Uita-te si tu pe paginile forumului, si fa-ti singur autocritica dupa principiul: "spune-mi cu cine te imprietenesti ca sa-ti spun cine esti".

Repet, citeste cu atentie si tu si ceilalti:

 

"Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeste cu atentie Marinaru, si ma adresez tie din cauza ca toti ceilalti care derad pe acest forum lucrarea lui Hristos sunt inocenti, sunt visatori ca "octavc", sunt imorali ca Sikaryan sau Ravl pt ca sunt sclavi ai Diavolului, si desi i-am rugat sa-si vada de treaba lor, continua sa fie si nesupusi civilizatiei pe care o divinizeaza ...

 

mai "il servo-directie" ce civilizatie divinizezi tu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
octavc scrie -Nov 10 2007, 08:09 PM

ori, voi toti de pe forum, impreuna si luati la olalta, nu ma puteti convinge in veci ca, in societatea asta (in care daca un pisoi nou nascut are 5 picioare, vestea inconjoara intreg globul) Iisus ar veni, si s-ar prezenta intr-o piata sau la un post de televiziune, VESTEA ACEASTA AR PUTEA TRECE NEOBSERVATA !!!!

 

Stimata d-ra (d-na) visatoare, ca sa incep prin a te trata cam cu aceeasi moneda, o sa-ti dau sansa sa-ti raspunzi singura la intrebarea pe care o pusese-i la inceput, prin a te informa ca in Biserica Adventista visatorii cu ochii deschisi ca tine sunt priviti cu compatimire. Halucinatiile din debutul tau pe acest forum cu care ai reusit sa sa-ti atragi de partea ta pe toti "gura casca" cautatori de idoli noi, nu sunt deloc interesante si nici noi, pt oamenii cu capul pe umeri si nu in nori.

 

 

Acum, daca mai ai calmul necesar ca sa citesti incontinuare, o sa incerc sa replic cate putin la provocarile tale, facand-o pt "spectatori", intrucat consider a fi inutil pt tine. (boala ta e periculoasa)

 

Allora: Ca sa stii ca Isus cand vorbeste pronunta defapt cuvintele lui Dumnezeu, "ORICE OCHI" nu inseamna doar cei ce au televizor (sunt inca sute de milioane care nu-l au), ci inseamna orice ochi A TRAIT, TRAIESTE, si VA TRAI, in spatiul acesta in care se invarte ceea ce noi chemam Planeta TERRA. Si mai mult: se pare ca evenimentul va fi urmarit de catre orice existenta constienta din spatiu cosmic. Asta inseamna ca si cei care vor fi morti la vremea respectiva, vor invia ca sa-L vada. Inca nu am auzit de o televiziune care sa fi ajuns la o astfel de performanta. Poate o vei infiinta tu!!! :crazy: Eu stiu ca voi vreti dovezi, si stiu ca le veti avea, dar El spune ca "Atunci va fi plansul si scrasnirea dintilor", adica dovezile care le cere-ti vor fi groaznice si aducatoare de distrugere.

 

si inca o chestie, CIUDATA RAU!!!

nu imi apartine, am gasit-o intamplator pe YouTube, si imi amintesc ca m-a cam suparat si descumpanit, la vremea aceea. Astfel, un individ, filmat cu telefonul, se intreba ceva de genul: "daca Iisus a inviat (trei zile mai tarziu), inseamna ca nu este mort, da? si atunci, pentru ce anume ii mai este obligat cu recunostiinta?"

...

si te gandesti ca daca Iisus ar aparea in persoana, individul acesta ar putea sa aiba dreptate?

 

Ca sa fiu sincer, e cam de mirare sa nu-ti apartina "chestia ciudata", cine altcineva ar putea sa gandeasca atat de gresit??? :doh: pero......

 

Isus nu a inviat trei zile mai tarziu, ci a treia zi de la moarte (nu-i mare diferenta, dar exista). Asta asa ca chestie, s-ar putea sa-ti fie de folos.

Oricum, daca ai posibilitatea, sa-i spui tipului respectiv ca daca pe tine te-ar fi salvat cineva de la moarte, tu i-ai fi recunoscatoare chiar daca acel cineva nu a murit facand asta. Dar daca ar fi murit, oare nu ai fi tu cu atat mai recunoscatoare???? Si oare nu ai fi dat oricat ca sa mai fie inca viu ca sa-i poti multumi???? De ce, atunci, ar trebui sa te deranjeze ca Dumnezeu a gasit cu cale sa-i redea viata intrucat el nu facuse absolut nici o greseala pt care sa merite acea moarte??? Si tocmai tu care ai fost salvata sa nu recunosti ca datorezi viata salvatorului tau, si sa urasti faptul ca si el beneficiaza de viata ca si tine?????Adica sa te consideri indreptatit sa-i reprosezi ca trebuia sa ramana mort???

Si daca pe tine te-a salvat el, pe el de ce nu l-ar salva tatal sau care are relatii la banca sufletelor????

Hmmmm..... :P cu adevarat ciudat tipul acela.

 

 

Marinaru scrie: Nov 10 2007, 08:50 PM Mesaj #7

 

Pai cum poate "curand" sa insemne 2000 de ani ?

 

Aplicand regula: "La Dumnezeu o zi este ca o mie de ani si o mie de ani ca o zi".

 

Sau asta o aplici numai cand este vorba despre sabat!! :boss: ......uitasem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domnul Isus se intreba, Marinaru, intr-una din zile: "Dar oare va mai gasi Fiul Omului credinta pe pamant cand va veni in slava Sa si a sfintilor ingeri?"

 

Lasand la o parte faptul ca este acesta sau este un altul timpul revenirii lui Hristos, astazi, dupa tine, mai crede lumea in Isus Hristos???? Afirmatia ta de mai sus, referitoare la redefinirea termenilor, este una izvorata din credinta in Isus Hristos????

 

Citeste cu atentie Marinaru, si ma adresez tie din cauza ca toti ceilalti care derad pe acest forum lucrarea lui Hristos sunt inocenti, sunt visatori ca "octavc", sunt imorali ca Sikaryan sau Ravl pt ca sunt sclavi ai Diavolului, si desi i-am rugat sa-si vada de treaba lor, continua sa fie si nesupusi civilizatiei pe care o divinizeaza, dar tu Marinaru, care cu mult timp in urma facea-ai cat de cat cinste lui Hristos, L-ai combatut din ce in ce mai mult, pana cand ai ajuns seful bandei tuturor dusmanilor Evangheliei. Uita-te si tu pe paginile forumului, si fa-ti singur autocritica dupa principiul: "spune-mi cu cine te imprietenesti ca sa-ti spun cine esti".

Repet, citeste cu atentie si tu si ceilalti:

 

"Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
octavc scrie: Nov 10 2007, 09:59 PM Mesaj #13

 

spune-mi, cu ce ar fi generatia noastra mai indreptatita sa 'prinda' sau sa i se adreseze acest unic moment? in 2000 de ani, au trait cateva zeci de miliarde de oameni, nu?

drept ar fi?

 

dar daca ar veni ca mesaj, cum spuneam, ca trezire, ar avea sens curgerea acestei perioade in care noi am deveni mai buni, si mai responsabili.

 

noi nu neaparat ca indivizi, ci noi ca omenire. (chiar daca tot noi o formam...)

 

...?

 

Logica umana, mai ales cea a timpurilor noastre, nu este compatibila cu Cuvantul lui Dumnezeu (biblia), asa ca trebuie sa folosim logica Divina pt a putea sa intelegem sensul celor scrise acolo. Uite ce zice Domnul prin Isaia:

Căci g

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci tu, marinaru, zici ca Isus a venit deja????!!! :crazy: Adica a venit pt a doua oara???? :P

 

Asta chiar nu am mai auzit :doh:

 

Pai nu pot sa spun altceva din moment ce asa scrie... :boss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×