Sari la conținut
Forum Roportal
Hmd

religie comparata: Crestinism si Islam

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu-mi vine sa cred ce scrie in biblie--- despre cat de supusa TREBUIE sa fie femeia!! 

As zice multe dar ma abtin!!!

Oricum biblia e scrisa de barbati, deci...

O intrebare pentru Hmd----citatele sunt date din noul sau vechiul testament?

[snapbacca]47774[/snapbacca]

 

 

Am citat si din vechiul testament si din noul testament ca sa nu existe discutii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un indian ce avea religia lui, spunea : "intre femeie si barbat trebuie sa fie armonie si egalitate; e necesar pentru relatiile sociale,

interumane...,priviti-i pe musulmani cum isi supun femeile, apoi priviti cum in societatea lor apar mereu conflicte...de tot felul!"

Indianul era convins ca societatea in care femeia nu are drepturi fundamentale, e o societate bolnava!

Sunt de acord cu el! Si nu cred ca islamismul e mai practic decat crestinismul!

Editat de marikul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine maricaule,dar nici la indieni n-as putea spune ca femeia e extraordinar de bine tratata.Ma gandesc la faptul ca e o marfa de schimb intre familia ei si celelalte familii.Nu prea e lasata sa se hotarasca singura cine ii va fi alesul.Si acelasi lucru ma necajeste si la tigani.Stupidele casatorii intre doi copii de 13-14 ani la care nici nu sa-a produs inca suficient dezvoltarea fiziologica ce sa mai vorbim de instinctele materne si paterne.Dar ma rog sunt credintele,obiceiurile lor,viata lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un indian ce avea religia lui, spunea : "intre femeie si barbat trebuie sa fie armonie si egalitate; e necesar pentru relatiile sociale,

interumane...,priviti-i pe musulmani cum isi supun femeile, apoi priviti cum in societatea lor apar mereu conflicte...de tot felul!"

Indianul era convins ca societatea in care femeia nu are drepturi fundamentale, e o societate bolnava!

Si eu sunt de acord cu el!

[snapbacca]47797[/snapbacca]

 

 

Asta este anti recalama si dezinformare draga Maricaul nu pot sa iau de buna afirmatia unuia care divinzeaza o vaca. una la mana si cine spune ca femeia nu are drepturi in Islam. Chiar are foarte multe drepturi dar cine sa le spuna.Si eu sunt de acord ca nu numai femeia daca nu ar avea drepturi ar fi haos. Dar spuneti-mi despre ce drepturi duc lipsa femeile musulmane sau mai bine intrebati-le care sunt acelea.

Nu e vorba de supunere femeii.E clar ca ea nu poate sa faca ce face un barbat si nici un barbat ce face femeia.Atunci despre ce egalitate este vorba. Ca nu convine ca femeia poarta voal sau batic este o realitate si ca se permite casatoria cu 4 sotii e alt inconvenient dar sa-au analizat aceste lucruri obiectiv si fara partinire din punct de vedere social sa putem spune ca nu sunt indicate aceste lucruri?

Editat de Hmd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa precizez---indianul era indian american...

Stiu ca femeia musulmana poate fi omorata daca insala! Atunci pun problema altfel---cu ce drept este ea omorata in acest caz? Ca drept de a se apara biata, nu are! Cine sunt barbatii sa decida daca femeia trebuie omorata sau nu!?

AnMar ai dreptate cu indienii din India si cu tiganii...ce obiceiuri!

Ma uitam la un reportaj despre asta facut in India: fata ce se marita cu alesul parintilor ei era neagra de suparare ca nu-la iubea pe viitorul sot ci pe alt barbat...Ce trista era!

Editat de marikul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, dar stiu care sunt conditiile si voi nu faceti mare diferenta intre o femeie si un animal.

 

In plus, crestinii nu sunt atat de fanatici ca voi si mai adapteaza timpurilor noastre ceea ce sa-a scris acum cateva mii de ani.

Asta-i banc cu egalitatea, nu? Mai lasa Coranul ala si priveste realitatea in fata. O femeie musulmana NU are drepturi. Trebuie sa poarte nenorocitul ala de fular pe strada, are nevoie de aprobarea sotului daca vrea sa lucreze, si sotul poate sa o omoare daca il inseala. Ce pateste sotul adulter? Nimic. Sa nu mai vorbim de ce se intampla cu o femeie daca sotul divorteaza de ea. Si de faptul ca un barbat poate sa se insoare cu mai multe femei.

N-am citit, pur si simplu vad realitatea. Deschide ochii, religia musulmana poate fi buna pentru un barbat, dar pentru o femeie e oribila.

[snapbacca]47778[/snapbacca]

 

Uite vezi ca faci afirmatii nefondate. De crezi asta? Poate un om sa se uite la mama lui sau la sora lui, la sotia lui ca la un animal, ar mai putea sa traiasca impreuna? Uite asta as numi eu fanatism sa sustii niste idei care le sti din auzite, sa vorbesti in necunostinta de cauza si sa mai jignesti pe altii numai ca nu sunt ca tine. In plus unii nici macar nu se straduie sa inteleaga ce scriu,i ci se grabesc sa spuna ce stiu ei....si asta e un fanatism. Ai vazut ce zice in Biblie barbatul trebuie sa-si stapaneasca femeia, ea nu are dreptul sa vorbeasca....., la musulmani este o mentalitate diferita fata de mentalitatea noastra europeana. Ma gandesc ca ar fi lipsa de respect sa nu se consulte su sotul ei in orice ar face nu numai sa munceasca.

Stii nenorocitul ala de fular nu iti convine, el exista si in Biblie sau in crestinism dar o sa imi spui ca nu este obligatoriu. Da asa e, au avut unii grija si de asta.

De unde stii ca poate sa o omoare daca il insala, de la televizor, sau Clona? ma faci sa rad. Cum oamenii astia fanatici au adus civilizatia in Europa ne-au invatat ce este baia, ne-au invatat scrisul, cifrele arabe inca le mai folosim, au facut traduceri din filosofia greaca si ei insis erau mari filosofi, medici, astronomi, pe cand noi europenii inotam in bezna evului mediu. Se poate sa se schimbe lucrurile asa deoadata? Si faptul ca vorbesti nedocumentata ce arata? ca dai drepturi oamenilor care vorbesc cu argumente?

Pai nu numai femeia este pedepsita daca face adulter ci si barbatul. Si foarte aspru

Dar uite ca musulmanii nu au disparut de pe planeta. Daca intelegi ce vreau sa spun.

Si ca sa fie pedepsit cineva trebuie sa fie judecat, astfel pentru adulter trebuie sa existe 4 martori care au vazut totul, adica nu e suficient sa ii vada pe amandoi sub cearsaf.

Si e foarte greu sa ajungi la aceasta pedeapsa. Dar daca citesti Biblia o sa vezi ca exista pedeapsa asta si la evrei.

 

Pai Islamul este o religie completa si nu are nevoie de Up grade-uri , si iar ii facem fanatici pentru asta. E usor sa zici astia sunt fanatici si gata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a face alte comentarii vreau sa-ti adresez o intrebare Hmd.

Problema pusa in discutie tine strict de buchia cartii sau de punerea in practica a celor scrise in Biblie respectiv Coran?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unei femei musulmane ii este dictat de cand se naste conditiile'' Coranului'', biblia voastra care nu are in ea decat indemnul de a te recunoaste pe tine cu celalalt, cu conditia ca celalalt sa fie musulman...

Ce spune Dumnezeu ?...

Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti.., voi de ce sunteti diferiti...

[snapbacca]47749[/snapbacca]

 

Cine spune ca sunt diferiti ? daca citeai Coranul nu spuneai acest lucru. Iar dam de prejudecati. Ce ne facem?

Crezi ca musulmanii au inimile de piatra si nu iubesc. Sa sti ca iubesc mai mult decat poti sa iti inchipui. Confunzi musulmanii cu altii sa nu mai zic cu cine...., dar musulumanii se gandesc la ceilalti tot ca la oameni. Si daca sunt vecini chiar se gandeste la ce mananca vecinul sau, daca are sau nu ce sa manance in sensul acesta, si il ajuta pe el la nevoie fara sa se gandeasca ca nu e musulman. Nici nu stiu daca ai cunoscut vreun musulman ca sa poti sa spui aceste lucruri. Dar daca ai vazut la televizor nu am cum sa te contrazic....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inainte de a face alte comentarii vreau sa-ti adresez o intrebare Hmd.

Problema pusa in discutie tine strict de buchia cartii sau de punerea in practica a celor scrise in Biblie respectiv Coran?

[snapbacca]47804[/snapbacca]

 

Fireste ca e vorba de punerea in practica a celor ce scrie in Biblie respectiv in Coran.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×