Sari la conținut
Forum Roportal
Hmd

religie comparata: Crestinism si Islam

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Deci pe scurt Islamul este mai practic dintr-un singur motiv: ii da dreptul barbatului sa se insoare cumai mult de o femeie.

 

Revin la ceea ce spuneam. Nu este corect fata de femei. Dupa cum spune pana si Coranul, nu vei putea niciodata acorda atentie egala celor n femei pe care le ai. In plus, ce se intampla cand barbatul nu poate sa isi indeplineasca indatoririle de sot sau sa faca copii? Mai sunt si cazuri din astea. Femeia tace si rabda?

 

Nu cred ca este un argument. Ceva mai bun nu ai?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci pe scurt Islamul este mai practic dintr-un singur motiv: ii da dreptul barbatului sa se insoare cumai mult de o femeie.

 

Revin la ceea ce spuneam. Nu este corect fata de femei. Dupa cum spune pana si Coranul, nu vei putea niciodata acorda atentie egala celor n femei pe care le ai. In plus, ce se intampla cand barbatul nu poate sa isi indeplineasca indatoririle de sot sau sa faca copii? Mai sunt si cazuri din astea. Femeia tace si rabda?

 

Nu cred ca este un argument. Ceva mai bun nu ai?

[snapbacca]48091[/snapbacca]

 

Draga Corina daca nu ai capul limpede si nu lasi la o parte ideile preconceput e nu o sa intelegi niciodata, deaca vrei sa intelegi. Coranul nu azis ca nu poti sa indeplinesti niciodata.Cum ajungi sa faci afirmatii din astea mai uitat-te inca o data la citatul din Coran te rog. NU iti cere nimeni sa iti scaimbi tu parerea, mai ales ca nu am nimic de castigat din asta, eu doar am datoria sa te informez. Ai vazut foarte clar in ce situatii sunt permise casatoriile acestea. Este clar ca esti subiectiva.

In cazul sotiilor care un soti care nu pot face copii are dreptul sa ceara divort. Ce e greu sa iti dai seama. Si femeia divortata are dreptul de a se recasatori, spre deosebire de alta religie. In Islam este permis divortul de la inceput, nu a fost nevoie de sec xx pentru a fi "up gradat."

Am vorbit despre casatorie pentrui ca asa inceput discutia..., si este doar o parte din Islam nu poti sa generalizezi asa fara sa cunosti si alte lucruri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este permisa si poligamia in cazul femeilor in aceasta religie? Daca nu, de ce nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este permisa si poligamia in cazul femeilor in aceasta religie? Daca nu, de ce nu?

[snapbacca]48111[/snapbacca]

 

Buna Spider

 

Cred ca nu ai citit nici tu cu atentie ce am scris despre Poliandrie.

Dar daca vrei iti mai spun o data ca nu se poate din punct de vedere logic asa ceva pentru ca sa-ar complica lucrurile decat sa se rezolve. Cum, rezolvi problemele dintre soti si..., este o intrebare fara sinceritate de ce nu raspunzi tu cum ai rezolva, aceasta problema daca ti sa-ar permite asa ceva.

In religia Islamica nu noi hotaram ce este permis si ce este interzis, ci Allah care este stapanul tuturor, ne convine sau nu. El este Atotstiutor si El stie cel mai bine este bun pentru noi si ce nu. SI El nu spune nimica fara intelepciune.

Allah ne-a dat noua ratiune sa alegem intre bine si rau, intre credinta si necredinta, si intelegem o parte din intelepciunea Lui.

Iti spun si eu o intrebare daca te nasteai intr-o familie de hoti si criminali si atei, ai fi avut vreo vina ca sa mostenesti aceste lucruri. caestia cu imi port crucea pana la capat ce arata? Ca suntem flexibil si deschisi sa acceptam idei noi, si sa meditam asupra lor?

Bineanteles ca o sa ma contrazici si o sa spui ca nu e asa. Mai gandeste-te. Sa nu crezi ca dau cu piatra iar, ci facem discutii, nu avem nimica cu nimeni , ci combatem idei ...., nu oameni.

Imi face placere sa discut pe acest forum.

Editat de Hmd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Corina daca nu ai capul limpede si nu lasi la o parte ideile preconceput e nu o sa intelegi niciodata, deaca vrei sa intelegi. Coranul nu azis ca nu poti sa indeplinesti niciodata.Cum ajungi sa faci afirmatii din astea mai uitat-te inca o data la citatul din Coran te rog. NU iti cere nimeni sa iti scaimbi tu parerea, mai ales ca nu am nimic de castigat din asta, eu doar am datoria sa te informez. Ai vazut foarte clar in ce situatii sunt permise casatoriile acestea. Este clar ca esti subiectiva.

In cazul sotiilor care un soti care nu pot face copii are dreptul sa ceara divort. Ce e greu sa iti dai seama. Si femeia divortata are dreptul de a se recasatori, spre deosebire de alta religie. In Islam este permis divortul de la inceput, nu a fost nevoie de sec xx pentru a fi "up gradat."

      Am vorbit despre casatorie pentrui ca asa inceput discutia..., si este doar o parte din Islam nu poti sa generalizezi asa fara sa cunosti si alte lucruri.

[snapbacca]48106[/snapbacca]

 

Citat dat de tine:

Un alt verset din Coran spune:

"Nu vei fi capabil sa te Imparti corect Intre sotiile tale, oricat ai dori acest lucru. Totusi nu-i Intoarce uneia dintre ele spatele cu totul. Daca-ti mentii o purtare potrivita si-ti faci datoria, Allah este vesnic lertator si Milostiv." (4:129)

 

Allah e milostiv cu tine, dar asta nu o prea ajuta pe sotia neglijata.

 

As aprecia foarte mult daca te-ai abtine de la afirmatii de genul "nu ai capul limpede".

 

Si subiectivi suntem cu totii entru ca apartinem unei religii sau alteia. Eu probabil mai putin decat tine. Obiectiv ar putea fi cineva din afara, care nu apartine nici uneia dintre aceste religii.

 

Chestia cu sotia care are dreptul sa ceara divort o au ca pe o gluma foarte buna. Stim cu totii ca nu este asa.

 

Mai ai si alte argumente in sprijinul teoriei tale ca Islamul e mai practic decat Crestinismul? Asta nu a convins pe nimeni. Eventual pe cativa barbati dornici de a avea mai multe femei in acelasi timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oca acum am inteles cred. Deci Dumnezeu a permis numai barbatilor sa aiba mai multe neveste in acelasi timp, iar femeilor le-a permis divortul si apoi sa se recasatoreasca daca nu erau fericite in casatoria anterioara. Iar poliandria nu le este permisa din cauza problemelor ce ar interveni la impartirea averii.

Apoi, in timp ce barbatii isi aleg o a doua femeie in caz ca prima era stearpa, femeia nu isi poate alege un al doilea barbat in caz ca primul e sterp. Ea trebuie musai sa divorteze si sa se recasatoreasca daca vrea copii pentru ca barbatul cel sterp sa nu fie nevoit sa intretina progeniturile celuilalt. :blinca: Pai nu mi se pare egalitate aci.

 

Daca ma nasteam intr-o astfel de familie cum ai intrebat tu, nu vad de ce as fi fost obligata sa mostenesc aceste lucruri. In lumea asta avem obligatia sa ne traim legenda. Am dreptul sa imi fac viata mai buna. Si asta depinde doar de mine nu de mostenirea familiei mele. Iar "imi port crucea pana la capat" este un fel de a spune. Ce am vrut sa spun prin asta este ca m-am nascut crestina si nu am sa-mi reneg religia doar pentru ca alte religii mi sa-ar parea a fi mai "confortabile". Fara nici un fel de aluzii. Sunt altii apartinand diferitelor altor religii sau secte ce or fi ele care te invita foarte insistent sa-ti renegi religia si sa te alaturi lor pentru ca al lor ar fi mai buna, mai banoasa, mai libertina, etc, samd. Te rog sa nu ma intelegi gresit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citat dat de tine:

Un alt verset din Coran spune:

"Nu vei fi capabil sa te Imparti corect Intre sotiile tale, oricat ai dori acest lucru. Totusi nu-i Intoarce uneia dintre ele spatele cu totul. Daca-ti mentii o purtare potrivita si-ti faci datoria, Allah este vesnic lertator si Milostiv." (4:129)

 

Allah e milostiv cu tine, dar asta nu o prea ajuta pe sotia neglijata.

 

As aprecia foarte mult daca te-ai abtine de la afirmatii de genul "nu ai capul limpede".

 

Si subiectivi suntem cu totii entru ca apartinem unei religii sau alteia. Eu probabil mai putin decat tine. Obiectiv ar putea fi cineva din afara, care nu apartine nici uneia dintre aceste religii.

 

Chestia cu sotia care are dreptul sa ceara divort o au ca pe o gluma foarte buna. Stim cu totii ca nu este asa.

 

Mai ai si alte argumente in sprijinul teoriei tale ca Islamul e mai practic decat Crestinismul? Asta nu a convins pe nimeni. Eventual pe cativa barbati dornici de a avea mai multe femei in acelasi timp.

[snapbacca]48130[/snapbacca]

 

 

 

Salut

nu am cum eu cum sa te conving eu pe tine draga Corina. De ce crezi ca sta in puterea asta nu inteleg. Eu doar iti transmit un mesaj daca il intelegi bine m-as bucura mult pentru tine, dar daca nu il intelegi si nici nu faci un efort sa diferentiezi unele lucruri elemntare cum ar fi dintre credinciosi nu am ce sa zic.

Draga mea nu ai dovedit nu ai dovedit contrariul ci numai ai incercat sa iti faci complici la parerea ta zicand "stim cu totii ca nu este asa" eu ti-am adus argumente si tu nu ai zis decat acest lucru.

A vorbit geloasa din tine nu obiectivitatea.

Versetul se refera la faptul ca mai buna este monogamia si o incureajeaza, dar in cazul in care se poate sa ai ma multe sotii din diferite motive sau cauze de ce sa nu ai sotii(decat sa ai amante). Si cu ele trebuie sa fii drept ca o sa ajungi sa dai socoteala intr-o zi. Si cum Allah stie ca vom gresi ne aduce aminte sa ne cerem Iertare de la El,. Sa iti mai spun ceva a doua sotie sau ...4 nu este obligata sa accepte propunerea in casatorie. Si asa mai departe...

Daca tu nu vii contraargumente nu iti voi mai raspunde la provocari.

Cel mai practic si mai logic este dogma Islamului care este simpla si la obiect si nu te ameteste de cap.

Spune: Allah este unu si nu are pe nimeni asociat. El este singurul Dumnezeu, nu sa-a nascut si nu a nascut, nu are nevoie de nimic, si toata lumea are nevoie de El, numai El merita sa fie adorat.Trebuie sa Il adoram asa cum vrea El si nu cum vrem noi. Si daca intelegi asta o sa fie mai usor sa intelegi alte lucruri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Spider

 

Iar vorbim despre dreptate? Bine atunci sa te intreb asa:

Ce i-ai dat tu in schimb lui Dumnezeu inainte sa te creeze?

Acum cand El ne cere ceva foarte normal noi cerem dreptate de la EL.(oricum El este drept.)

Vreau sa iti mai aduc la cunostinta ca si inainte de Isus, in vechiul testament barbatii se casatoreau cu mai multe femei, si erau Profeti nu orice om de rand. Ei erau exeplu de urmat, cum rezolvi ecuatia asta?

sau imi vei nu imi pasa ca e in vechiul testament?

Editat de Hmd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut

nu am cum eu cum sa te conving eu pe tine draga Corina. De ce crezi ca sta in puterea asta nu inteleg. Eu doar iti transmit un mesaj daca il intelegi bine m-as bucura mult pentru tine, dar daca nu il intelegi si nici nu faci un efort sa diferentiezi unele lucruri elemntare cum ar fi dintre credinciosi nu am ce sa zic.

      Draga mea nu ai dovedit nu ai dovedit contrariul ci numai ai incercat sa iti faci complici la parerea ta zicand "stim cu totii ca nu este asa" eu ti-am adus argumente si tu nu ai zis decat acest lucru.

A vorbit geloasa din tine nu obiectivitatea.

Versetul se refera la faptul ca  mai buna este monogamia si o incureajeaza, dar in cazul in care se poate sa ai ma multe sotii din diferite motive sau cauze de ce sa nu ai  sotii(decat sa ai amante). Si cu ele trebuie sa fii drept ca o sa ajungi sa dai socoteala intr-o zi. Si cum Allah stie ca vom gresi ne aduce aminte sa ne cerem Iertare de la El,. Sa iti mai spun ceva a doua sotie sau ...4 nu este obligata sa accepte propunerea in casatorie. Si asa mai departe...

      Daca tu nu vii contraargumente nu iti voi mai raspunde la provocari.

Cel mai practic si mai logic este dogma Islamului care este simpla si la obiect si nu te ameteste de cap.

Spune: Allah este unu si nu are pe nimeni asociat. El este singurul Dumnezeu,  nu sa-a nascut si nu a nascut, nu are nevoie de nimic, si toata lumea are nevoie de El, numai El merita sa fie adorat.Trebuie sa Il adoram asa cum vrea El si nu cum vrem noi. Si daca intelegi asta o sa fie mai usor sa intelegi alte lucruri.

[snapbacca]48144[/snapbacca]

 

Hai sa nu ne mai "complimentam" unul pe altul, da? Te-am mai rugat o data, dar vad ca iti cer prea mut.

 

Tu nu vii cuargumente, asa ca nu am la ce sa aduc contraargumente.

 

Eu nu mai postez in topicul asta, oricum e perdere de timp si in afara de "complimente" de la cieva care nu ma cunoaste nu m-am ales cu nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar eu nu asa am pus problema. Nu am cerut sa-mi arati dreptatea lui Dumnezeu si nici nu i-am cerut Lui dreptate in cazul de fata :cheer:. Am spus doar ca nu exista egalitate intre femei si barbati din ceea ce reiese din legile Coranului citate de tine intr-un mesaj anterior. Si cred ca am scris destul de clar de ce nu cred asta. faptul ca am folosit exprimarea :"dumnezeu a spus" asta e pentru ca tu ai scris undeva ca El i-a dictat Profetului vostru Coranul. Deci El a spus. Nu e asa?

 

 

pe.sa. te rog sa nu te mai adresezi cu superioritate de barbat Corinei pentru ca asa cum si tu ai fost de acord, aici incercam sa fim obiectivi si discutam doar aspecte ce diferentiaza cele doua mari religii, cea musulmana si cea crestina. Ea isi expune doar parerea fara a pune la indoiala prin diferite aluzii gradul tau de intelegere si cred eu ca ar fi frumos sa-i respecti inteligenta si sa te limitezi doar la subiectul in discutie. Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×