Sari la conținut
Forum Roportal
Hmd

religie comparata: Crestinism si Islam

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hmmm...nu este chiar atat de evident

Se pare ca discutia a deviat periculos as putea zice...

Deocamdata m-as limita doar la a spune ca - asta doar celor interesati sa afle - biblia musulmanilor, Coranul, este la fel de bine alcatuita si are destul de multe puncte comune cu Biblia crestinilor. Este o lectura interesanta si foarte bine inchegata.

Cat despre practica.... Hai sa fim seriosi!!!

Nici noi crestinii, nici musulmanii nu suntem destul de "credinciosi".

Fanatismul este intalnit in amandoua religiile si atinge cote alarmante in zilele noastre.Iar el reprezinta o idee falsa de credinta.

Supunerea femeii musulmane este recunoscuta pe toata Terra, dar nu este un lucru de condamnat. Ganditi-va ca avem de-a face cu o cu totul alta cultura, alte obiceiuri. Nu este de condamnat, nu avem nimic de judecat. Daca v-ati fi nascut acolo va supuneati acelorasi reguli nescrise.

Da intr-adevar femeile au castigat mai multe drepturi in alte colturi ale lumii dar acest lucru se datoreaza nu religiei, Bibliei ci societatii. Numai societatii.

Ca o concluzie as spune ca nu exista nici luntre despartitoare si nici vreo urma de pace intre cele doua religii (cunoscatorii stiu de ce), dar atat timp cat vor fi oameni care sa faca paralele intre cele doua, si nu numai intre ele, vom ajunge la fanatism.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaa........

Am uitat sa spun un avantaj mare pe care il are religia islamica comparativ cu crestinismul - la noi ortodocsii. Si anume ramadanul!!!

Este un post mult mai usor de tinut si mult mai practic!

Postirea din zori pana la apusul soarelui este o idee excelenta din punctul meu de vedere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
 

Cat despre practica.... Hai sa fim seriosi!!!

Nici noi crestinii, nici musulmanii nu suntem destul de "credinciosi".

Fanatismul este intalnit in amandoua religiile si atinge cote alarmante in zilele noastre.Iar el reprezinta o idee falsa de credinta.

Supunerea femeii musulmane este recunoscuta pe toata Terra, dar  nu este un lucru de condamnat. Ganditi-va ca avem de-a face cu o cu totul alta cultura, alte obiceiuri. Nu este de condamnat, nu avem nimic de judecat. Daca v-ati fi nascut acolo va supuneati acelorasi reguli nescrise.

Da intr-adevar femeile au castigat mai multe drepturi in alte colturi ale lumii dar acest lucru se datoreaza nu religiei, Bibliei ci societatii. Numai societatii.

Ca o concluzie as spune ca nu exista nici luntre despartitoare si nici vreo urma de pace intre cele doua religii (cunoscatorii stiu de ce), dar atat timp cat vor fi oameni care sa faca paralele intre cele doua, si nu numai intre ele, vom ajunge la fanatism.

[snapbacca]47808[/snapbacca]

 

Salut imi place cum vezi lucrurile

Pai a deviat ca nu avea cum sa nu devieze. Avand in vedere ca trebuia sa clarific anumite chestii.

 

Nu vreau sa plec de la premisa faptului ca doar daca esti foarte credincios poti sa pui in aplicare religia. Adica sinceritatea unui individ nu este si o dovada pentru a fi corecta teza sustinuta si nici invers. Totul trebuie dovedit caci se poate. Nu mai noi sa nu punem STOPuri in minte si in gandire....

Ca sa pui in aplicare religia trebuie sa iti ofere solutii viabile, daca nu esti pus in situatia sa faci ce spune religia dar nu ai succes. Adica o religie trebuie sa fie completa sa cuprinda toate aspectele vietii, economie , sociologie, viata de familie, etc ,sa aiba raspunsuri pentru toate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aaaaa........

Am uitat sa spun un avantaj mare pe care il are religia islamica comparativ cu crestinismul - la noi ortodocsii. Si anume ramadanul!!!

Este un post mult mai usor de tinut si mult mai practic!

Postirea din zori pana la apusul soarelui este o idee excelenta din punctul meu de vedere!

[snapbacca]47811[/snapbacca]

 

Preotii mai tineri dar si dintre cei mai in varsta nu "impun" tinerea postului decat din zori si pana la apusul soarelui si asta numai daca esti sigur ca o poti face.Spunea un parinte ca daca nu esti convins de valoarea postului si esti genul de om mai mancacios mai bine nu te angajezi in tinerea postului decat sa-ti bati joc practic de tine intr-un final.Unii oameni exagereaza in timpul postului si ajung la dezechilibre uneori fatale pentru organism.Curatire,curatire dar in nici un caz eliminare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles eu din viata avuta pana acum problema nu este reprezentata de ce carte o consideram sfanta. Ci de interpretarea ei. Pentru ca poate in Coran scrie ca femeia este egala cu barbatul, dar realitatea ne arata altceva. Poate ca si biblibia spune la fel, la inceputul ei. Dar din pacate ne lovim de o problema care se regaseste in multe alte subiecte: cartile astea sunt extrem de vechi, si au fost prelucrate de initiatorii religiilor astfel incat sa se potriveasca cu ce doreau ei. Si astfel nu putem pune baza prea mare pe ele.

Cat priveste vaca la indieni nu este venerata. Este pur si simplu un animal sfant, cum era si pisica la egipteni. Si nu vad de ce sa nu acceptam ca unii cred intr-un animal, indiferent care ar fi el. Comitem vesnica greseala de a crede ca numai religia noastra (din care facem parte) este cea mai tare si mai mare. Din pacate ne inselam amarnic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HMD,

 

Scoate-ti ochelarii de cal si incearca sa vezi si ceea ce nu iti convine. Realitatea e ca femeia nu are drepturi la musulmani, daca iti convine tie sau nu.

 

Ti se pare normal ca femeia sa aiba nevoie de acceptul sotului ca sa munceasca, de ce nu ti se pare normal si invers?

 

Ti se pare normal ca un barbat sa aiba 4 neveste, de ce nu ti se pare normal si invers?

 

De ce nu purtati si voi barbatii fular daca ti se pare asa normal? Acoperiti-va si voi fata in public, doar e normal.

 

Ceea ce sustii tu, ca religia musulmana e mai practica decat cea crestina e cea mai mare prostie pe care am auzit-o. Si am auzit destule.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca citeai Coranul nu spuneai acest lucru. Crezi ca musulmanii  au inimile de piatra si nu iubesc. Sa sti ca iubesc mai mult decat poti sa iti inchipui.

[snapbacca]47805[/snapbacca]

 

Cine a scris coranul ?

...

Da au inimile de piatra.

Da iubesc mai mult de cat ne inchipuim.., dar ce !?...

Fanatismul religios.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
HMD,

 

Scoate-ti ochelarii de cal si incearca sa vezi si ceea ce nu iti convine. Realitatea e ca femeia nu are drepturi la musulmani, daca iti convine tie sau nu.

 

Ti se pare normal ca femeia sa aiba nevoie de acceptul sotului ca sa munceasca, de ce nu ti se pare normal si invers?

 

Ti se pare normal ca un barbat sa aiba 4 neveste, de ce nu ti se pare normal si invers?

 

De ce nu purtati si voi barbatii fular daca ti se pare asa normal? Acoperiti-va si voi fata in public, doar e normal.

 

Ceea ce sustii tu, ca religia musulmana e mai practica decat cea crestina e cea mai mare prostie pe care am auzit-o. Si am auzit destule.

[snapbacca]47850[/snapbacca]

 

Da mi se pare normal penteru ca nu eu nu sunt cel care are ochelari de cal.

Tu esti impotriva religiei Islamice sau Religiei in general?

Trebuie sa iti aduci aminte ca si in Crestinism exista ce este in Islam dar nu nu stiti sau va faceti ca nu stiti. Treaba cu invers nu sunt decat intrebari care trebuie sa ti le pui tu sincer si sa raspunzi singura daca se poate asa ceva. Este posibil ca o femeie sa aiba 4 soti? Cine a zis ca nu trebuie sa se consulte barbatul cu sotia lui caiar si pentru locul sau de munca.

 

Sa iti spun ceva nu este obligata femeia sa poarte voal pe fata si sa aiba capul acoperit..., Sa nu confundam Principiile cu modul lor de aplicare.Si Nu confunda Islamul cu musulmanii. Ceea ce stiti imi pare rau sa va spun, stiti din mass media, daca asta sursa voastra de informatii nu am ce face. Ma intreb cine are ochelari de cal in acest caz. CE ar fi fost sa fi vorbit si eu din auzite despre Crestinism sau despre Biblie, nu as fi un ignorant de prima mana?

 

Sa stiti ca nu taote reciprocele sunt adevarate. Dar putem sa presupunem ca se poate ce o sa rezulte ?

 

Intre timp se vede ca sistemul Islamului inca functioneaza fara sa fie cu adevarat contestat de oameni cu argumente reale si decat cu niste incomveniente pur subiective si partinitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cate am inteles eu din viata avuta pana acum problema nu este reprezentata de ce carte o consideram sfanta. Ci de interpretarea ei. Pentru ca poate in Coran scrie ca femeia este egala cu barbatul, dar realitatea ne arata altceva. Poate ca si biblibia spune la fel, la inceputul ei. Dar din pacate ne lovim de o problema care se regaseste in multe alte subiecte: cartile astea sunt extrem de vechi, si au fost prelucrate de initiatorii religiilor astfel incat sa se potriveasca cu ce doreau ei. Si astfel nu putem pune baza prea mare pe ele.

Cat priveste vaca la indieni nu este venerata. Este pur si simplu un animal sfant, cum era si pisica la egipteni. Si nu vad de ce sa nu acceptam ca unii cred intr-un animal, indiferent care ar fi el. Comitem vesnica greseala de a crede ca numai religia noastra (din care facem parte) este cea mai tare si mai mare. Din pacate ne inselam amarnic.

[snapbacca]47839[/snapbacca]

 

Salut

Ce intelegem prin carte sfanta? ca e pura, nemodificata, sau ca ne invata principii morale, sau ne da ocazia sa il cunoastem pe Dumnezeu? Sau doar ca este o carte veche si de valoare istorica si are un loc important in inima noastra pentru. ca este cartea stramosilor nostri...?

Care?

Daca e sa vorbim de interpretare sa o faca cineva cu cap si bine documentat, obiectiv si fara interese miscaine.

Am folosit corect cuvantul venerat, vezi Dex online daca nu ma crezi. Venerat nu inseamna si adorat.

Nu este o greseala sa spui ca religia ta e cea mai buna. pentru ca altfel ce mai cauti acolo?

Editat de Hmd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×