Sari la conținut
Forum Roportal
Roxana@ Elena

cum sa scapi de ganduri legate de sinucidere?

Postări Recomandate

am o intrebare pt oricine poate raspunde , cum sascapi dde gandurile legate de sinucidere mai ales ca de la o vreme numei la asta ma gandesc si la cum sa nu imi fac rau, ar trebuii sa imi out timpu-mi s-ar putea zice dar eu nu prea am timp liber si tunci cand am devin depressa si am tendinta de a-mi face rau cu toate ca ma zic ca nu imi face bine

si fac si terapie si nu iese nimic bun inca si in plus am si de vreo saptamana crize atac de panica sau spamofilie ceva dde genu :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o intrebare pt oricine poate raspunde , cum sascapi dde gandurile legate de sinucidere mai ales ca de la o vreme numei la asta ma gandesc si la cum sa nu imi fac rau, ar trebuii sa imi out timpu-mi s-ar putea zice dar eu nu prea am timp liber si tunci cand am devin depressa si am tendinta de a-mi face rau cu toate ca ma zic ca nu imi face bine

si fac si terapie si nu iese nimic bun inca si in plus am si de vreo saptamana crize atac de panica sau spamofilie ceva dde genu :yes:

cauta ajutor ...striga in gura mare ca ai o problema..fa ceva, nu doar dori..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Incearca sa ignori gandurile pe cat poti..adica atunci cand iti trec prin cap, e bine sa te angrenezi intr-o activitate fizica etc.

2. Acestea probabil ca apar de la o stare depresiva, deci tb sa ai rabdare cu tine, sa mergi la psiholog si sa faci tratament medicamentuos daca ti s-a recomandat (dc nu, ar fi bine sa ceri ajutor in sensu asta)..NU te panica, e normal!

3. Poate te mai linistesti cand iti zici: ..ca nu ai alternativa, si viata e singura optiune valabila;)..si asta-i adevarul.

Mult noroc!! :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cam usor de zis si mai greu de facut

de ce vrei sa te sinucizi?

 

hai, numai tu poti stii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce vrei sa te sinucizi?

 

hai, numai tu poti stii

am momente in care nu mai simt ninic pt nimeni si simt ca nu are rost sa traiesc astfel devin depresiva, bine ca de multe incrc sa imi gasesc ceva de facut , da parca nu mai am nici o tragere de inima sa mai fac ceva :doh: cam asa ceva ma simt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am momente in care nu mai simt ninic pt nimeni si simt ca nu are rost sa traiesc astfel devin depresiva, bine ca de multe incrc sa imi gasesc ceva de facut , da parca nu mai am nici o tragere de inima sa mai fac ceva :doh: cam asa ceva ma simt

de ce nu incerci sa faci voluntariat?

cred ca te-ar ajuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce nu incerci sa faci voluntariat?

cred ca te-ar ajuta

pai timp liber nu prea am dar atunci cand am e naspa ca ma gandesc la tot felu de chestii , la cum ar fii daca nu as mai traii si intrebari de genu si cateodata ma mai apuca si ideea de a mai face cate o prostie(anumite taieturi pe maini +plus ca am si spasmofilie) si vad si cand sunt la munca sau scoala totu in negru de la o vreme

 

1. Incearca sa ignori gandurile pe cat poti..adica atunci cand iti trec prin cap, e bine sa te angrenezi intr-o activitate fizica etc.

2. Acestea probabil ca apar de la o stare depresiva, deci tb sa ai rabdare cu tine, sa mergi la psiholog si sa faci tratament medicamentuos daca ti s-a recomandat (dc nu, ar fi bine sa ceri ajutor in sensu asta)..NU te panica, e normal!

3. Poate te mai linistesti cand iti zici: ..ca nu ai alternativa, si viata e singura optiune valabila;)..si asta-i adevarul.

Mult noroc!! :o:

probabil ca asta e singuru motiv pt care poate nu m-am sinucis ca viata are inca lucruri frumoase si caci kiar daca eu nu am avut norocu sau sansa sa am parte de ele nu inseamna ca nu vor veni :blink: dar e mai greu sa ies din starea asta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Erena..stiu ca e greu dar nu ai alternativa! Crede-ma! Asta-i adevarul!

Incearca totusi pana iti revii din starea asta sa faci miscare, ceva sport in 'aer liber'! Stiu ca e mai greu ca vine iarna..dar si plimbarile lungi sunt binevenite! Prin sport (efort fizic) se elibereaza endorfine, asa zisi hormoni ai fericirii, care iti confera o stare de bine!

La mine cel putin a functionat :jester:

Pe de alta parte, nu cred ca ti-ar strica cateva sedinte la psiholog, prin care sa te cunosti mai bine si sa accepti faptul ca viata are atat partile ei bune cat si rele! Succes!

Editat de anmarr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Erena..stiu ca e greu dar nu ai alternativa! Crede-ma! Asta-i adevarul!

Incearca totusi pana iti revii din starea asta sa faci miscare, ceva sport in 'aer liber'! Stiu ca e mai greu ca vine iarna..dar si plimbarile lungi sunt binevenite! Prin sport (efort fizic) se elibereaza endorfine, asa zisi hormoni ai fericirii, care iti confera o stare de bine!

La mine cel putin a functionat :o:

Pe de alta parte, nu cred ca ti-ar strica cateva sedinte la psiholog, prin care sa te cunosti mai bine si sa accepti faptul ca viata are atat partile ei bune cat si rele! Succes!

 

pai psihoterapie fac, nu de multa vreme dar fac si in plus dansu mi-a recomandat ca ar fi bine sa merg la un psihiatru pt a-mi da niste pastile pt a reusii sa ma calmeze-insa eu am spus ca nu vreau si dansu mi-a spus sa facem un pact-daca reusesc sa imi mai aplanez din trairile mele interioare pana la sfarsitu luni nu mai mergem daca nu a zis ca ar tre sa merg :bataita: , mersi de sfat ;si voi incerca sportul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×