Sari la conținut
Forum Roportal
Lorryd

Melanom malign. Topic combinat.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna!

Va scriu cu disperare. :flowers:

In ianuarie mama a fost diagnostizata cu "semnele anamnestico-clinice pledand pentru tu cutanata genunchi stang cu adenopatie inghino-femurala stang". Operatie de extirpare a fost efectuata, "fara complicatii locale sau generale" (bilet de iesire din spital-scrisoare medicala). DAR in anatomia patologica, la diagnostic histopatologic scrie asa: "MELANOM MALIGN NODULAR ACROMIC, ROTUNDO CELULAR, INVAZIV, ULCERAT, NIVEL CLARCK 4, BRESLOW>3MM". Ne-am relaxat, ca oricum, doctorul zicea ca a scos totul si gata... Nu ne-au dat nici un tratament.

Dupa cateva saptamani mama a observat de parca s-ar fi reinnoit melanoma. Ne-am dus iarasi la doctori, au internat-o iarasi, cu diagnosticul de melanom malign. Au extirpat-o iarasi, "intraoperator se mai evidentiaza trei ganglioni limfatici la nivelul aceleasi statii ganglionare, cu modificari de culoare se de consistenta". Mama a fost externata cu recomandarea de dispenzare oncologica. Asa ca ne-am dus la spitalul din orasul nostru, sectia oncologica, unde doctorita ne-a zis sa asteptam cateva saptamani pana rezolva hartiile si comanda interferonul. Am asteptat 2 luni, dosarul mamei nu a fost aprobat la Bucuresti, mama iar n-a primit nici un tratament post-operatoriui si acum iarasi a fost diagnostizata cu melanom malign, chiar in locul unde celelalte 2 au fost...

Acuma nu mai stim ce sa facem, din 2 in 2 luni sa o tot opereze nu mai merge...

As vrea sa va intreb ce credeti, ce trebuie facut?!?!? Caci noi incepem sa ne pierdem speranta ca tot acest calvar se va sfarsi vreodata....

Ajutor!!!

Multumesc anticipat,

Andreea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa adaug, dupa a doua operatie, in spitalul din Timisoara au facut RMN, citez din Buletinul de Interpretare:

"Torace aspect normal RMN nativ.

Ficat, splina, rinichi,pancreas fara modificari de aspect si semnal.

Colecist nelocuit.

Pelvis: formatiune in hipersemnal T2, STIR, hiposemnal T1 si continut lichidian nomogen situata inghinal profund in stg sub planul muscular in vecinatatea vaselor iliace externe.

Edem in partile moi inghinale.

Fara modificari de semnal al organelor pelvine.

Fara alte adenopatii.

Concluzie:

Cod:90901-06

90901-05

90901-04

Recomandare: -"

As vrea sa-ma spuneti daca mai e o sansa de insanatosire completa?? si ce tratament ati recomanda? Caci am citit aici pe forum despre tot felul de vaccinuri, ape, etc... Noua ne-a fost recomandata interferonul... Dar ati scris undeva ca interferonul trebuie folosit impreuna cu alte medicamente...

Va rog sa-mi scrieti despre orice fel de tratament sau orice ce poate s-o ajute mama!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am uitat sa adaug, dupa a doua operatie, in spitalul din Timisoara au facut RMN, citez din Buletinul de Interpretare:

"Torace aspect normal RMN nativ.

Ficat, splina, rinichi,pancreas fara modificari de aspect si semnal.

Colecist nelocuit.

Pelvis: formatiune in hipersemnal T2, STIR, hiposemnal T1 si continut lichidian nomogen situata inghinal profund in stg sub planul muscular in vecinatatea vaselor iliace externe.

Edem in partile moi inghinale.

Fara modificari de semnal al organelor pelvine.

Fara alte adenopatii.

Concluzie:

Cod:90901-06

90901-05

90901-04

Recomandare: -"

As vrea sa-ma spuneti daca mai e o sansa de insanatosire completa?? si ce tratament ati recomanda? Caci am citit aici pe forum despre tot felul de vaccinuri, ape, etc... Noua ne-a fost recomandata interferonul... Dar ati scris undeva ca interferonul trebuie folosit impreuna cu alte medicamente...

Va rog sa-mi scrieti despre orice fel de tratament sau orice ce poate s-o ajute mama!

 

Incearca sa stai de vorba cu dl Ioan Istrate si vezi daca tratamentul sau cu celuact h sau Istravit te poate ajuta. Datele de contact sunt urmatoarele:

Ioan Istrate str. Rasinari nr.4, bloc N10, scara D, etaj 3, apt.48

Bucuresti,sectorul 3, cod 03247

INTERFON 048

Telefoane: 630.45.72 0722-672.941

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Incearca sa stai de vorba cu dl Ioan Istrate si vezi daca tratamentul sau cu celuact h sau Istravit te poate ajuta. Datele de contact sunt urmatoarele:

Ioan Istrate str. Rasinari nr.4, bloc N10, scara D, etaj 3, apt.48

Bucuresti,sectorul 3, cod 03247

INTERFON 048

Telefoane: 630.45.72 0722-672.941

 

Mersi mult, am sa incerc!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua la toata lumea,

 

 

As vrea in primul rand sa multumesc moderatorilor acestui forum, si in primul rand lui Spider pentru minunatul voluntariat pe care il face aici.

 

In al doilea rand vreau sa trag un semnal de alarma, in calitate de simplu pacient care isi face o data la 6 luni un control medical de rutina. Pacient care pana acum o luna habar nu avea ce este acela un melanom - sau mai bine zis cat de grav este un melanom. In urma unei consultatii la dermato am primit diagnosticul de nev pigmentar si sfatul de a exciza cat mai repede alunita in cauza. Lucru pe care l-am si facut, de urgenta, analiza anatomo-patologica confirmand diagnosticul initial si asigurandu-ma ca nu exista nici un pericol. Se pare ca am ajuns in timp util, pentru ca alunita incepea sa isi trimita pigmentii adanc in piele si sa se dezvolte haotic.

 

Bineinteles ca in intervalul de timp de la excizie la aflarea rezultatului am stat ca pe ghimpi, am cautat informatii pe internet, am fost sa mai discut o data cu medicul de familie.

 

De fapt, care este morala acestei povestiri: duceti-va la control la dermato macar o data pe an, chiar daca nu vi se pare nimic in neregula cu pielea voastra. Soarele e cumplit, poluarea maxima. In plus, campaniile de avertizare asupra pericolului cancerului de piele si a melanomului malign sunt aproape inexistente. Aveti grija de voi, de sanatatea voastra. Excizia unei alunite este o operatie banala. Dureaza 10-15 minute si va poate salva viata!

 

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am dat din intamplare peste raspunsul tau in timp ce eu asteptam un raspuns de la altii.... :boredom: si mi-a prins forte bine deoarece mie imi era frica sa erg sa mi le scot de frica s anu fac cancer. tu mi-ai dat un stro de curaj...sper sa nu fie prea tarziu nici la mine! poopci :spiteful: :huh:

 

Am dat din intamplare peste raspunsul tau in timp ce eu asteptam un raspuns de la altii.... :blink: si mi-a prins foarte bine deoarece mie imi era frica sa merg sa mi le scot de frica sa nu fac cancer. tu mi-ai dat un strop de curaj...sper sa nu fie prea tarziu nici la mine! poopci :offtopic: :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am in jurul alunitelor depigmentari albe. M-am interesat pe internet si am descoperit ca am nevi sutton sau halo nevi. La doctor am fost cand eram mica, pe la 7 ani. Acum am 18. Imi puteti spune niste metode sa scap de petele astea? Va multumesc.. astept mesajul vostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spider,

 

S-a excizat o mostra din tesutul vizat la nivelul gambei drepte

In cazul in care la biopsie a iesit ca "invazia" a fost de 2 mm, asta inseamna ca celulele au plecat prin deja prin sistemul limfatic si metastazele sunt iminente?

Sunt in faza a doua in care s-a mai excizat inca o data in urma scintigrafiei, de data asta in doua locuri: 1 - in zona inghinala, pt ganglionul santinela si din nou in zona gambei, mult mai amplu fata de prima interventie. Ce l-a determinat pe chirurg sa excizeze suplimentar in zona gambei? A putut limfoscintigrafia sa scoata in evidenta difuzarea de celule maligne in acea zona, sau acest gen de investigatie nu marheaza decat pozitia ganglionului santinela?

 

LDD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nush scuze:(

 

 

Cel mai indicat este sa discuti cu chirurgul care ti-a facut incizia,el iti va explica de ce ti-a facut cea de-a doua incizie, este de datoria lui sa-ti explice ce anume urmareste prin repetarea inciziei, ce anume crede el.

Imi pare rau ca numai atat te pot ajuta. iti doresc insanatosire grabnica, si sa-mi dai vesti bune despre tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DJ_Spider,

 

Multumesc pentru sugestie.

Intrebarea pe pe care am pus-o era adresata lui Spider, persoana cu abilitati medicale, implicata in studiul cancerului de piele.

Inca sper sa raspunda.

LDD

 

Exista vreo legatura intre Spider si DJ_Spider sau sunt doua persoane diferite?

Multumedc

LDD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×