Sari la conținut
Forum Roportal
Lorryd

Melanom malign. Topic combinat.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna Soracusa si bine ai venit la noi pe roportal!

Am citit povestea ta si sunt alaturi de tine. Nu cunosc pe nimeni in Romania care ar putea sa-ti furnizeze B17 insa tot aici pe forum a postat cineva cu id-ul "Elia" care oferea informatii despre aceasta vitamina.

Iti multumesc mult pentru apreciere. :-

spider :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, sunt Dan iar cumatrul parintilor mei Victor avea o pata pe omoplatul drept care in urma cu putin timp incepuse sa supureze un lichid maroniu dar nu-l durea. A apelat la un chirurg estetician care i-a extirpat "pata" dar a trimis la biopsie o proba rezultatul fiind Melanom malign cutanat pigment invaziv pana la suprafatza dintre nivelul papilar si reticular (nivel III Klar)

 

A a juns la Oncologie Fundeni iar acum a inceput un tratament cu citostatice de 3 zile / luna timp de 6 luni.

 

O sa revin cu detalii imediat ce aflu dar ash dori sa stiu ce trebuie facut de urgentza, macar ca regim, medicamentatie, analize.

 

Multumesc foarte mult forumului si al celor care-l fac sa existe.

 

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Dan, bine ai venit. :)

Deocamdata nu prea sunt multe de facut, trebuie asteptat rezultatul analizelor dupa tratamentul cu citostatice. Ar fi de dorit un tomograf la cap, gat, zona axilara, plamani. Pentru a se observa atat evolutia la nivelul ganglionilor limfatici cat si pentru a fi depistate eventuale metastaze (daca acestea exista deja) la unul dintre organele mentionate anterior. Cautati sa faceti asta cat mai urgent posibil.

Regim....in primul rand sa renunte la carne. Sa consume mai mult vegetale, si fructe sub forma de sucuri stoasre proaspat, mancare ne-gatita termic sau prajeli.

 

despre o eventuala medicamentatie alternativa nu pot sa iti spun prea multe insa imi inchipui ca deja ai citit si ce s-a mai scris pe la celelalte topicuri de aici.

Sanatate,

spider. :P

Asteptam vesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Spider,

 

l-am sunat pe Victor si analizele la sange sunt bune. Tot acum mi-a spus ca dupa operatie a facut tomografie generala si nu au descoperit nimc. Zice ca insa il doare gatul. Pe langa toate astea actioneaza si moralul scazut :P

 

a zis ca o sa consume ce i-ai recomandat si ca o sa renutze la tzigari.

 

Daca ai nevoie de orice alte date, te rog sa-mi zici .. o sa fac rost de tot ce trebuie.

 

Are nevoie de un semn bun, ceva sa-i dea incredere si sa devina pozitiv.

 

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dan, gatul poate sa-l doara din mai multe motive. Nu cred ca melanomul este de vina ci stresul ce a actionat asupra musculaturii dupa operatie. Este bine ca a renuntat la fumat, si ca a acceptat sa tina regim. Intelegerea si incurajarea venita din partea celor apropiati, tratarea lui de catre acestia ca un individ normal, sanatos si nu ca un om aflat pe moarte (pentru ca nu este) ii va ridica moralul cu siguranta. :)

 

Astept rezultatul tomografiei.

Te salut,

spider.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua Spider !

 

Tatal meu in urma extirparii unui nev pigmentar de 4mm/ cu marja de siguranta la operatie 2cm....la nivelul capului....conform buletinului histopatologig a fost diagnosticat cu MELANOM MALIGN TUMORIGENIC CU CELULA FUZIFORMA SI EPITELIOIDA, INTERESAND DERMUL PROFUND PINA IN VECINATATEA GLANDELOR ANEXE DIN HIPODERM. (Nivel Clark IV)....

 

As dori daca se poate sa imi descrieti mai amanuntit evolutia acestei tumori si cam in ce stadiu ne-am afla in acest moment....daca am luat-o din pripa sau nu.....

 

Astept un raspuns cat mai urgent daca se poate !

 

Va multumesc

Editat de spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga flori flori, tatal tau are nevoie urgenta de un tomograf, pentru a localiza tumora si pentru a se hotara daca este operabila sau nu. Avand in vedere localizarea melanomului parerea mea este ca tumora e localizata la nivelul creierului. Dar nu e obligatoriu.

Deci: tomograf cat mai rapid, si consult la un medic oncolog pentru a-i stabili un tratament adecvat.

Doamne ajuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna spider...am citit pana acum toate mesajele postate de tine pe acest forum si m-am decis sa imi fac acest cont pt a iti cere ajutorul.

Problema mea e urmatoarea : am cateva alunitze f mici pe fatza (un fel de pistrui insa mai inchisi la culoare). Ti-am dat exemplul pistrui ca sa iti dai seama cum sunt. As vrea tare mult sa le scot intrucat nu le suport. Recunosc ca nu am fost niciodata la un medic sa le consult pt ca nu am avut probleme cu ele, si mai mult decat atat sunt destul de mici. Sunt practic niste puncte maro inchis. So..motivul pt care doresc sa le scot e pur estetic. :D

Abia sunt venita in Bucuresti si tare mult as vrea sa imi recomanzi un spital particular bun , si implicit un medic bun. Dorinta mea cea mai mare e sa nu raman cu semne dupa operatie. Am inteles ca cea mai buna modalitate de extirpare e cu bisturiul....dar lucrul asta e valabil si in cazul acelora f mici??????? Si cum ziceam, nu vreau sub nici o forma sa raman cu semne, mai ales pt ca e vorba de fata mea.

Daca am citit eu bine dupa interventia chirurgicala locul respectiv se panseaza??? Oh...si cat timp trebuie sa stau cu acel pansament? Totusi n-as dori sa arat ca batuta... :yes:

Deci, te rog din suflet sa imi recomanzi o clinica si un medic competent si daca se poate un nr de telefon, ar fi ideal. Multumesc mult anticipat, te pup si sarbatori fericite tuturor. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga karenina, bine ai venit pe roportal!

Din pacate eu nu sunt in Romania si nu am cum sa-ti recomand pe nimeni in Bucuresti. Cred ca cineva aici a lasat adresa unui medic din Bucuresti insa nu imi mai amintesc pe unde exact. Cred ca te poti adresa unei clinici de chirurgie estetica. Iti pot insa recomanda, in cazul tau, operatia LASER (nu stiu daca metoda cu nitrogen lichid se practica inca in Romania. ar fi cea mai potrivita) pentru eliminarea estetica a acelor "pistrui" :pardon: In acest caz nu e nevoie bisturiul, iar cicatricile sunt practic invizibile. Nu e nevoie sa fie pansate.

Sarbatori fericite si tie!

:D spider

Editat de spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×