Sari la conținut
Forum Roportal
Moftangiu

Sistemul uninominal majoritar si efectele nefaste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"banii si-au spus cuvantul la greu, incluzand boicotul mediatic, samd. De unde se vede treaba, ca
Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Uninominalul intre populism si (in)acuratetea informatiei

O analiza profesionista facuta de Marina Popescu care "si-a depus in octombrie 2007 teza de doctorat la Universitatea Essex din Marea Britanie, unde a si lucrat trei ani (1999-2002), fiind cercetator in cadrul proiectului "Political Transformation and the Electoral Process in Post-Communist Europe" (www.essex.ac.uk/elections).

 

Departamentul de stiinta politica (Department of Government) al Universitatii Essex este unul dintre primele trei cele mai bine cotate departamente de stiinte politice din Marea Britanie si cel mai bun in domeniul studiilor electorale.

TOVARASU Gheorghe, matale faci o mare confuzie, sau te prefaci ca nu stii, dar tarile enumerate de matale, nu au fost niciodata comuniste,iar democratia de acolo e democratie nu .....originala , made in ILIESCU , ca-n ROMANIA .!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Departamentul de stiinta politica (Department of Government) al Universitatii Essex este unul dintre primele trei cele mai bine cotate departamente de stiinte politice din Marea Britanie si cel mai bun in domeniul studiilor electorale.

Şi asta datorită Marinei Popescu? :o:

La false argumente, nu te

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Proiectul votului uninominal a fost propus si votat in parlament dupa cate stiu eu.deci era cam batut in cuie,dar ce si-au zis? Sa dea si poporul cu pixul, ca e democratie :o: A trebuit sa se cheltuiasca bani contribuabililor ,afise facute de plingi. o campanie penibila , probabil interesanta doar pentru ei...Sant alte interese iar noi trebuia sa sustinem balacareala asta. Cu eoroparlamentarele e iar aiurea. Parerea mea :doh:

am o lista de 10 insi

votezi partidul si ulterior eu aleg 7 oameni care sa te reprezinte sau . iti dau o lista cu 7 oameni si iti las impresia ca TU alegi omul.. ;)

In ambele cazuri tot ei fac jocul, se uita de cei 3 oameni care poate ar fi mai buni..

Vadim s-a suparat rau de tot ba si-a dat demisia ,ba nu si-a dat-o . Niste "oameni de bine" l-au rugat sa ramana.iar fiica sa a plins , i-a fost rau ca tatal isi da demisia.Tokes a iesit invingator.Ce karma a avut si tipul asta :cheer:

Editat de Kahila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Proiectul votului uninominal a fost propus si votat in parlament dupa cate stiu eu.deci era cam batut in cuie,dar ce si-au zis? Sa dea si poporul cu pixul, ca e democratie :o:

N-ai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Departamentul de stiinta politica (Department of Government) al Universitatii Essex este unul dintre primele trei cele mai bine cotate departamente de stiinte politice din Marea Britanie si cel mai bun in domeniul studiilor electorale.

 

Şi asta datorită Marinei Popescu? :P

La false argumente, nu te

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×