Sari la conținut
Forum Roportal
Moftangiu

Sistemul uninominal majoritar si efectele nefaste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Marea Britanie are Camera Lorzilor unde nu intra orice venetic, si Camera Comunelor unde reprezentarea este teritoriala, deci se preteaza la sistemul uninominal.

Franta nu este un model de democratie vezi mai jos.

 

 

 

 

Nu este important cate tari nu au nici un ales nominal, pentru ca si alesul nominal este propus de catre partid. Daca nu-l propune partidul nu-l poti vota.

Important este al doilea aspect, ce procent de cetateni nu au reprezentare in parlament.

Raspunsul este in sistemele proportionale cu prag electoral toti cei care voteaza partide care nu trec acest prag.

Sistemul proportional este cel care asigura acuratetea curentelor politicie ale electoratului in parlament, inclusiv in Germania, nu sistemul uninominal.

Bai gheorghe,daca tu spui ca nu-i important cate tari nu au nici un ales nominal, atunci pt mine devine extrem de importanta duhoarea de PSD-ist, PNL-ist , sau ce alta culoare naclaioasa ai , ( caci toti din parlamentul ala sunteti niste ,,,DINU PATURICA ) IAR LA ORA ASTA IMI LIPSESTE BUNAVOINTA , INTELEGEREA , TOLERANTA SI BUNUL SIMT, le-am epuizat in 17 ani de guvernare, CAND LA PUTERE AU FOST CEI CA TINE , CARE VORBESC o ora si incearca sa-ti demonstreze ca de fapt....2+2 nu fac 4,.....ca asta pare la prima vedere dar.........si dupa o divagatie ieftina si gaunoasa ,la fel ca si caracterele voastre,ajungeti sa spuneti ca face 6 !!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Şi dacă aduni numărul de locuitori din toate statele de pe lista asta, totalul face măcar 10% din populaţia Uniunii? Cum de-ai ratat Malta, Luxemburg şi Irlanda? :flowers:

Numarul populatiei din tari cu sitem electoral proportional, sau cu sistem uninominal, in total populatia Europei nu are relevanta.

Are relevanta faptul ca sistemul de vot si coruptia nu au nici o legatura una cu alta, ca nu se evidentiaza o corelatie intre tarile cu sisteme electorale uninominale, sau proportioanle si nivelul coruptiei.

Tari ca Olanda, Belgia, Suedia, Danemarca, nu au coruptie desi au sistem electoral proportional demonstreaza acest lucru.

Asta ne duce la concluzia ca schimbarea sistemului electoral, are asupra coruptiei acelasi efect "ca o frectie la un picior de lemn."

Campanie pentru uninominal nu este decat o cacealma, o campanie de imagine, care se va transforma intr-o alta dezamagire pentru populatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.... nu se evidentiaza o corelatie intre tarile cu sisteme electorale uninominale, sau proportioanle si nivelul coruptiei.

 

Cu asta suntem de-acord. Nu există o astfel de corelaţie.

 

Dar Rom

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

GHEORGHE

 

Observ din nou activitatea sustinuta , acum mai mult ca niciodata pana acum, de a combate pe orice site si cu orice pret , votul uninominal.

Acest lucru nu-l face un cetatean obisnuit, care n-are nimic de-a face cu politica ,cetatenii obisnuiti si neimplicati in politica nu se mai implica in nici un fel in asemenea discutii,in care sa pledeze pt clasa politica actuala, iar absenteismul la urne intareste spusele mele,de sondaje nu pomenesc...sunt discutabile, acestea fiind spuse , trebuie sa fiti foarte disperati de a-ti ajuns sa va faceti propaganda pe forumuri mascati in oameni obisnuiti, ca la TV, RADIO, sau altee medii nu va mai asculta nimeni.

Sincer iti spun eu am ajuns intolerant cand vad porcariile pe care le face politicienii din actuala clasa politica,de 17 ani aceeiasi oameni , de fiecare data se dau legi pt ...oamenii politici ,coruptie fara coruti,matusi, termopane, mineriade,legi ale taximetriei,privatizari pe 2 lei, flote vandute,FNI-uri, SAF-uri, ..ROMANIA---tara anomaliilor !!!! Iar noi , ca cetateni civilizati trebuie sa va suportam , sa inghitim, sa mergem mai departe cu sistemul electoral actual, ca-i cel mai bun !!!! CEL MAI BUN PANTRU VOI !!!!!!

Astea fiind spuse , iti repet iar, rabdarea , toleranta , bunul simt si toate celelalte, mi-au disparut in astia 17 ani cand aud unul ca tine !!! Uneori ma rog sa apara niste ....nebuni cum erau legionarii , sa va impuste la drumul mare , poate ca asta meritati !!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
GHEORGHE

 

Observ din nou activitatea sustinuta , acum mai mult ca niciodata pana acum, de a combate pe orice site si cu orice pret , votul uninominal.

Acest lucru nu-l face un cetatean obisnuit, care n-are nimic de-a face cu politica ,cetatenii obisnuiti si neimplicati in politica nu se mai implica in nici un fel in asemenea discutii,in care sa pledeze pt clasa politica actuala, iar absenteismul la urne intareste spusele mele,de sondaje nu pomenesc...sunt discutabile, acestea fiind spuse , trebuie sa fiti foarte disperati de a-ti ajuns sa va faceti propaganda pe forumuri mascati in oameni obisnuiti, ca la TV, RADIO, sau altee medii nu va mai asculta nimeni.

Am o activitate sustinuta cu tema votului uninominal din cauza ca a revenit in actualitate.

Daca observi nu se discuta detasat despre avantaje si dezavantaje, in mass-media se face o promovare a sistemului uninominal. Ce dovedeste asta, altceva decat manipulare.

 

Sincer iti spun eu am ajuns intolerant cand vad porcariile pe care le face politicienii din actuala clasa politica,de 17 ani aceeiasi oameni , de fiecare data se dau legi pt ...oamenii politici ,coruptie fara coruti,matusi, termopane, mineriade,legi ale taximetriei,privatizari pe 2 lei, flote vandute,FNI-uri, SAF-uri, ..ROMANIA---tara anomaliilor !!!! Iar noi , ca cetateni civilizati trebuie sa va suportam , sa inghitim, sa mergem mai departe cu sistemul electoral actual, ca-i cel mai bun !!!! CEL MAI BUN PANTRU VOI !!!!!!

Astea fiind spuse , iti repet iar, rabdarea , toleranta , bunul simt si toate celelalte, mi-au disparut in astia 17 ani cand aud unul ca tine !!! Uneori ma rog sa apara niste ....nebuni cum erau legionarii , sa va impuste la drumul mare , poate ca asta meritati !!!!!

Asta se si urmareste, sa provoace lehamitea, apoi intoleranta, agresivitatea, ca sa aiba pretext pentru intarirea organelor care se ocupa cu ordinea publica si supravegherea cetatenilor, sa demonstreze ca romanii nu pot trai intr-o tara democrata si este necesara o autoritate de mana forte.

E ca pompierul care incendiaza ca sa aiba activitate, si sa nu se reduca posturile.

Au fost si la case mai mari unii care au provocat razboiul din golf ca sa profite de pe urma lui.

 

Ti-a demonstrat cineva ca ai ajuns la disperare din cauza sistemului electoral proportional?

Arata-mi si mie unde s-a demonstat ca sistemul electoral existent a generat si intretine coruptia?

Eu tocmai asta fac sa arat din timp ca sistemul electoral uninominal nu v-a aduce nici o remediere, dimpotriva aduce mai multe neajunsuri, leaga pe candidati direct de sponsor nu de alegator cum fals se clameaza pe posturile de televiziune.

 

 

Cu asta suntem de-acord. Nu există o astfel de corelaţie.

 

Dar Rom

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur, iar sistemul actual salvează democraţia, nu-i aşa? ... hai s-o lăsăm baltă. Pasul următor e să-l acuzi pe Băsescu de dictatură, pe care numai partidele o pot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

GHEORGHE

 

Observ ca nu te dezici deloc de ,,tehnicile'' folosite de actualii politicieni, fie PNL, PSD,PRM, PD-, ipocrizia , marlania,, puterea de a minti fara a clipi,duplicitatea , fatarnicia sunt principalele tale calitati,si ii dai inainte ....cu tupeu !!!!

,, in mass-media se face o promovare a sistemului uninominal. Ce dovedeste asta, altceva decat manipulare.'' ASTA INSEAMNA MANIPULARE LA TINE ????

Atunci timp de 17 ani ce naiba a mai fost ??????

Sa te citez: Un partid in care democratia functioneaza este unul in care alegerile se fac in urma unei campanii interne, si unde listele de candidati se intocmesc in urma uneor alegeri interne pentru candidati.

 

Listele interne la PSD SI PNL si PRM, se fac in functie de cotizatie,(cotizatie care parlamentarii o deconteaza de cateva zeci de ori in timpul mandatului-afaceri,decrete,etc,etc ) asa ca lasa-ne tu cu gogosile tale electorale si fa nani, nu exista nici un fel de alegeri interne intre candidati.

 

Sistemul electoral uninominal nu rezolva problema democratiei din partide.

DEMOCRATIA IN PARTIDE ?????

 

TE CITEZ DIN NOU :

In sistemul uninominal, partidele vor cauta personalitati populare, care nu sunt si cele mai demne de a ocupa locurile de parlamentari.

 

Da stimabile, sa-ti fie rusine daca poti spune ca acum avem parlamentari demni ....sa-ti fac o lista cu personaje care n-au ce cauta in parlament !!!

Dar asa procedati voi, magaroii din politica , traiti cu impresia ca e suficient sa faceti putina prestidigitatie , ca sa prezentati cioroiul drept cel mai alb porumbel si sa-l si vindeti !!!

Ce sa-ti spun , te arde pe tine de manipularea maselor cu votul uninominal,...........te arde ca-ti pierzi ciolanul de acolo de sus,....nu-ti mai poti cumpara locul pe liste !!!! MARS !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alte opinii despre sistemele uninominale in discutie

Votul uninominal, chestiuni tehnice

In ultima vreme, sustinindu-si propria optiune pentru votul majoritar, cu doua tururi de scrutin, in circumscriptii uninominale, adeptii formulei, in loc sa si-o prezinte publicului

- cu avantajele - majoritati puternice, simplificarea cimpului politic etc.

- si dezavantajele sale - slaba reprezentativitate mi se pare cel mai redutabil -,

prezinta eronat varianta Pro Democratia, discutata in Comisia multipartida si adoptata de Guvern.

Ei sustin ca, in aceasta varianta, 50% dintre parlamentari sint alesi uninominal, pe cind ceilalti ar fi alesi

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alte opinii despre sistemele uninominale in discutie

Sa-ti dau si eu niste citate din SCANTEIA despre democratie ?????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×