Sari la conținut
Forum Roportal
yoghy

Nu inteleg o chestie

Postări Recomandate

Nu vreau sa devin cinic s-au prost crescut, nu sunt cel mai mare crestin si am o intrebare,o intrebare pe care am pus-o si unui coleg pocait cu care stau impreuna si nu a reusit sa i-mi raspunda ...eu nu inteleg logica cu Adam si Eva nici nu am citit biblia nici nu o voi citi vreodata deoarece nu cred in religii iar biblia nu are nici o valoare pentru mine,iar faza cu Adam si Eva ma cam sacaie de o perioada nu inteleg cum ne-am putut inmulti asa din doi oameni doar daca stau si ma gandesc ca copii lor au inceput sa aiba relatii sexuale intre ei si intre ei si parintii lor, un adevarat harem pervers lucru condamnat de catre El,iar in concluzie ne treagem dintr-o familie mare si perversa...iar in biblie scrie doar ca au avut copii multi dar niciunde nu mentioneaza cu au aparut ei iar in concluzie nu mai stiu ce sa cred,poate ma ajutati voi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca-ti va raspunde nimeni la intrebarea asta ,pentru ca nimeni nu stie :bataita: dar nu trebuie sa iei biblia ad literam. Poate dragostea dintre Adam si Eva sa fi fost "fructul oprit" :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
faza cu Adam si Eva ma cam sacaie de o perioada nu inteleg cum ne-am putut inmulti asa din doi oameni doar daca stau si ma gandesc ca copii lor au inceput sa aiba relatii sexuale intre ei si intre ei si parintii lor, un adevarat harem pervers lucru condamnat de catre El,iar in concluzie ne treagem dintr-o familie mare si perversa...iar in biblie scrie doar ca au avut copii multi dar niciunde nu mentioneaza cu au aparut ei iar in concluzie nu mai stiu ce sa cred,poate ma ajutati voi.

Personal sunt de acord cu Pierre Theilard de Chardin (un preot iezuit cu pasiune pentru paleontologie) care spunea ca ce este scris in Geneza e mai aproape de alegorie decat de fapt istoric.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vreau sa devin cinic s-au prost crescut, nu sunt cel mai mare crestin si am o intrebare,o intrebare pe care am pus-o si unui coleg pocait cu care stau impreuna si nu a reusit sa i-mi raspunda ...eu nu inteleg logica cu Adam si Eva nici nu am citit biblia nici nu o voi citi vreodata deoarece nu cred in religii iar biblia nu are nici o valoare pentru mine,iar faza cu Adam si Eva ma cam sacaie de o perioada nu inteleg cum ne-am putut inmulti asa din doi oameni doar daca stau si ma gandesc ca copii lor au inceput sa aiba relatii sexuale intre ei si intre ei si parintii lor, un adevarat harem pervers lucru condamnat de catre El,iar in concluzie ne treagem dintr-o familie mare si perversa...iar in biblie scrie doar ca au avut copii multi dar niciunde nu mentioneaza cu au aparut ei iar in concluzie nu mai stiu ce sa cred,poate ma ajutati voi.

 

Daca in acel timp oamenii traiau sute de ani raspunsul e simplu.Adam a trait 930 de ani cam cati copii putea sa faca in conditiile in care erau prolifici si la 500 de ani?La randul lor copii la cate ganeratii puteau da nastere?Nu a fost nevoie de perversitate cum zici tu,primele cupluri putea fi rude de gradul 5 sau 10.Daca tot nu-ti place biblia fa un calcul matematic si ai raspunsul.Pentru un calcul si o imagine corecta citeste macar Geneza capitolul 5.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca o iei asa ....sant chiar relatii incestuase.... :bataita: mai gindeste-te :stars:

 

 

Cavaleru Jedi a spus:

 

Personal sunt de acord cu Pierre Theilard de Chardin (un preot iezuit cu pasiune pentru paleontologie) care spunea ca ce este scris in Geneza e mai aproape de alegorie decat de fapt istoric.

 

 

 

De acord sa nt multe Sf-uri pe acolo...dar ii citesti pe iezuiti? Iezuiti il au pe The Black Pope..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca in acel timp oamenii traiau sute de ani raspunsul e simplu.Adam a trait 930 de ani cam cati copii putea sa faca in conditiile in care erau prolifici si la 500 de ani?La randul lor copii la cate ganeratii puteau da nastere?Nu a fost nevoie de perversitate cum zici tu,primele cupluri putea fi rude de gradul 5 sau 10.Daca tot nu-ti place biblia fa un calcul matematic si ai raspunsul.Pentru un calcul si o imagine corecta citeste macar Geneza capitolul 5.

Dar orcum ai calcula tot relatii incestuoase sunt... copii lor au avut relatii sexuale intre ei daca e adevarata povestea cu Adam si Eva nici nu trebuie sa calculezi din moment ce ei doi au fost primi iar copii lor nu aveau cum sa se inmulteasca fara a avea relatii sexuale intre ei ca doar numai ei au fost nu stiu care e povestea cu Pierre Theilard de Chardin dar daca as avea material sa pot citi despre ideiile lui as citi cu cea mai mare placere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar orcum ai calcula tot relatii incestuoase sunt... copii lor au avut relatii sexuale intre ei daca e adevarata povestea cu Adam si Eva nici nu trebuie sa calculezi din moment ce ei doi au fost primi ...

S-a mai discutat chestia asta. Adam şi Eva or fi fost "primii oameni", conform Genezei, dar asta nu

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu nu inteleg logica cu Adam si Eva nici nu am citit biblia nici nu o voi citi vreodata deoarece nu cred in religii iar biblia nu are nici o valoare pentru mine,

 

Aşa am fost şi eu : respingeam ceea ce nu cunoşteam !

 

nu inteleg cum ne-am putut inmulti asa din doi oameni doar daca stau si ma gandesc ca copii lor au inceput sa aiba relatii sexuale intre ei si intre ei si parintii lor, un adevarat harem pervers lucru condamnat de catre El,iar in concluzie ne treagem dintr-o familie mare si perversa...iar in biblie scrie doar ca au avut copii multi dar niciunde nu mentioneaza cu au aparut ei iar in concluzie nu mai stiu ce sa cred,poate ma ajutati voi.

 

Da, ne tragem dintr-o familie păcătoasă. Fraţii au făcut sex

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg o chestie ..

Aşa am fost şi eu : respingeam ceea ce nu cunoşteam !

..daca tot esti asa de cunoscator Lupini..cum se face ca ..

Isus era de fapt Mesia care il asteptau evrei ,dar el a fondat o alta religie ?

Cum este asta ..? :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din contră, oricine care citeşte Biblia, ştie !

Şi dacă citeşte numai Biblia, ştie şi mai bine. :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×