Sari la conținut
Forum Roportal
yoghy

Nu inteleg o chestie

Postări Recomandate

Staaaiii, ca de fapt, toti oamenii de pe pamant se trag doar din fii lui Noe... :P Ca doar ei cu nevestele lor au mai ramas dupa potop.... :o:.... bine plus tata Noe. Si animalutele...

Deci tot prin incest cu veri primari a luat nastere omenirea... asta explica multe... si parca incep sa inteleg de ce unii chiar cred povestile astea... :P

 

si e valabil nu numai pt oameni, ci si pt animale, ca n-a supravietuit decat cate o pereche din fiecare... si totusi, daca ar fi fost asa, nici animalele, nici oamenii n-ar mai fi fost asa cum le/ii stim... cine stie la ce fiinte ar fi dat nastere legile geneticii (stim bine ce se intampla in astfel de cazuri de la speciile pe cale de extinctie... malformatii de tot felul... si cu timpul, la aceste malformatii s-ar adauga alte malformatii... sau... s-ar curata sangele?... s-ar mai reveni oare la o specie initiala sanatoasa...? :o: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vreau sa devin cinic s-au prost crescut, nu sunt cel mai mare crestin si am o intrebare,o intrebare pe care am pus-o si unui coleg pocait cu care stau impreuna si nu a reusit sa i-mi raspunda ...eu nu inteleg logica cu Adam si Eva nici nu am citit biblia nici nu o voi citi vreodata deoarece nu cred in religii iar biblia nu are nici o valoare pentru mine,iar faza cu Adam si Eva ma cam sacaie de o perioada nu inteleg cum ne-am putut inmulti asa din doi oameni doar daca stau si ma gandesc ca copii lor au inceput sa aiba relatii sexuale intre ei si intre ei si parintii lor, un adevarat harem pervers lucru condamnat de catre El,iar in concluzie ne treagem dintr-o familie mare si perversa...iar in biblie scrie doar ca au avut copii multi dar niciunde nu mentioneaza cu au aparut ei iar in concluzie nu mai stiu ce sa cred,poate ma ajutati voi.

 

numai o chestie spui ca n-ai inteles?

pai sa stii ca daca nu ai inteles chestia asta cu Adam si Eva, nu ai cum sa intelegi nimic, mai departe!

cum, de altfel, nici cei ce ti-au raspuns, nu au inteles...

 

uite, iti aduc in fata doua intrebari la care am raspuns pe un alt forum.

ce zici?

 

1.

Am o nelamurire la care inca nu am reusit sa gasesc raspuns. Este vorba despre Facerea. Capitolul I versetul 27 spune "Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau; dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut: a facut barbat si femeie." In continuare pana la versetul 31 inclusiv arata cum omului i-a fost dat in stapanire pamantu si la versetul 31 se spune: (...) "Si a fost seara si a fost dimineata: ziua a sasea"

 

Apoi la Capitolul II "Sfintirea zilei a saptea. Asezarea omului in rai. Prima familie"

Versetul 7. Atunci luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie"

Versetul 22. Iar coasta luata din Adam a facut-o Domnul Dumnezeu femeie si a adus-o la Adam"

Mila Mantuitorului asupra noastra

 

Am sa incerc sa-ti raspund...

 

Spune-mi, ai vazut tu vreodata un catel (sau orice alt animal!), sa se opreasca din mers si sa se aseze, uitandu-se admirativ la un apus de soare peste o vale, la poalele careia sta un sat cu case risipite, pomi si fanete, iar pe fundal un munte cu stanci semete?

Cu siguranta ca nu...

 

Oameni care sa faca acest gest ai vazut?

Cu siguranta ca da...

 

Vezi tu, o constiinta trebuie sa aiba si catelul, caci altfel ar avea mintea 'stinsa', ar fi intr-o stare de coma sau de lesin. Constiinta ta insa, despre care nu ne indoim ca ar exista, da?, se complecteaza cu INTELIGENTA din mintea ta. Iar acest lucru te face un OBSERVATOR al mediului inconjurator.

Si te mai face sa-ti mai pui si alt fel de intrebari: "cine esti? / de unde vii? / ce rost are existenta ta?...

 

Uitandu-te in urma,cu mult in urma,inainte ca omul sa devina inteligent si sa deschida ochii mintii (cand a si inceput sa deseneze pe peretii pesterilor ceea ce vedea, incantat si infricosat de aceasta noua optiune!) omul trebuie ca nu a fost inteligent. A fost precum orice alt animal, ghiodat doar de instinct. Si cu mintea oarba... Acest prim om, isi traia viata animalica, mancand si inmultindu-se. Ocupand uscatul...

Acesta trebuie sa fie :"Dumnezeu l-a facut: a facut barbat si femeie"

 

Apoi, cum bine ai observat, a urmat o pauza...

 

Pe celalalt, mintea omului inteligent, inaintasii nostrii, ai celor ce stam si comunicam acum,trebuie ca este: "Atunci luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie"

 

La adresa de mai jos, am postat cate reflectii personale viza-vis de "TARIE", "ADAM", "EVA", si altele asemenea...

http://civilizatiainilor.wordpress.com/

 

2.NU INTELEG CE NU SE INTELEGE ACI .DUMNEZEU A FACUT TRUPUL OMULUI DIN tarina ,adica din pamintul in care el,trupul se intoarce dupa moarte si apoi ,fiind facut trupul a SUFLAT asupra luiSUFLARE DE VIATA ,adica din SUFLUL LUI DIVIN,CACI FARA SUFLUL DIVIN OMUL ESTE DOAR TARINA.aCEL SUFLU SE INTOARCE LA DUMNEZEU ,DAR CU CONSTIINTA PROPRIE,modelata in cursul vietii proprii,IAR TRUPUL DEVINE IAR TARINA.

AFACUT Dumnezeu PE Eva PT.CA A CONS. CA NU ESTE BINE CA OMUL SA FIE SINGUR.

Genetica ne arata ca omul are o origine UNICA ,iar diferentele apar prin PACATELE PROPRII care se inscriu in codul genetic si asa apare diversitatea genetica,cu suferintele care apar pina la a 4-a generatie,din cauza pacatelor predecesorilor din familie.

 

Bine, sofiaiuga, dar dupa cum bine spui, se vorbeste despre OM, si nu despre barbat. Iar pentru mine, OM este atat un barbat cat si o femeie, nu? Si atunci, daca Dumnezeu l-a creat(din tarana) pe OM, deci pe femeie si pe barbat, pentru ce mai trebuia sa o faca (din coasta lui ADAM) pe Eva?(inca o ...femeie?) Tu esti sigura ca ai inteles corect mesajul in cauza?

 

Spui tu: "DUMNEZEU A FACUT TRUPUL OMULUI DIN tarina ,adica din pamintul in care el,trupul se intoarce dupa moarte (CORECT, spun eu, ADICA ANIMALUL CONDUS DE INSTINCT SI NEINTELIGENT)si apoi, fiind facut trupul a SUFLAT asupra luiSUFLARE DE VIATA ,adica din SUFLUL LUI DIVIN,CACI FARA SUFLUL DIVIN OMUL ESTE DOAR TARINA (DIN NOU CORECT, spun eu, ADICA LUMINA MINTII NOASTRE, INTELIGENTA, CONSTIINTA SI SPIRITUL RESPONSABILITATII. ADICA NOI, OAMENII...)

 

Si apropo de 'a fi omul singur', (!si nu barbatul singur, atentie!!!)nu crezi ca ar fi mai corect urm rationament?:

daca stai izolata pe o insula, nu lipsa COMUNICARII este elementul care ar defini singuratatea ta? Vei gasi, daca vei dori, acest rationament expandat la adresa:" http://civilizatiainilor.wordpress.com "

 

 

PS. un mesaj inteles gresit, se va intoarce impotriva vointei lui Dumnezeu. Vezi ce a insemnat neincrederea in persoana lui Iisus...

 

 

 

 

ai avut oare rabdare sa intelegi ce sta scris mai sus ?

 

octavc

Editat de octavc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adam ,parca inseama barbat,si Eva parca inseamna femeie.si daca nu a existat doar un adam si o eva ,ci au fost mai multi adami si mai multe eve?si adam si eva din biblie de fapt sunt barbati si femei si nu un singur barbat si o singura femeie care are numele de adam si eva?ia sa o luam si asa!merge?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
numai o chestie spui ca n-ai inteles?

pai sa stii ca daca nu ai inteles chestia asta cu Adam si Eva, nu ai cum sa intelegi nimic, mai departe!

cum, de altfel, nici cei ce ti-au raspuns, nu au inteles...

 

Pai de ce te miri ....Omu are perfecta dreptate ...putini au inteles Biblia ....si mesajul ei ...desi este foarte clar ...sau cel putin asa mi se pare mie ... noroc ca oamenii se ajuta de Cunoqastere ca sa o inteleaga mai bine ... si iata ca istoria ne ajuta foarte mult sa ii recunoastem caracterul DIABOLIC si mesajul ei ascuns ...si anume ca Isus ...inainte de a se naste si dupa moarte ...este LUCIFER!

Si ca in biserici ....adica locul unde se practica religia ...Dracu e slavit drept Dumnezeu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai de ce te miri ....Omu are perfecta dreptate ...putini au inteles Biblia ....si mesajul ei ...desi este foarte clar ...sau cel putin asa mi se pare mie ... noroc ca oamenii se ajuta de Cunoqastere ca sa o inteleaga mai bine ... si iata ca istoria ne ajuta foarte mult sa ii recunoastem caracterul DIABOLIC si mesajul ei ascuns ...si anume ca Isus ...inainte de a se naste si dupa moarte ...este LUCIFER!

Si ca in biserici ....adica locul unde se practica religia ...Dracu e slavit drept Dumnezeu!

 

Sikaryan, de mult ma tin sa te intreb...

De ce spui tu ca Iisus este diavolul?

Stii, cata vreme afirmi aceasta, din punctul meu de vedere, nici tu nu ai inteles adevarul.

 

Perceptia mea fata de tine este urmatoarea: nu esti un rau, desi tii in mana un steag al distrugerii. Asa te simt eu, ca nefiind rau intentionat...

In plus, consider ca ai un avantaj major: tu ai reusit, precum un peste, sa iesi, printr-un salt, din balta tulbure de dogme si de adavaruri neintelese. Doar ca, nimerit pe stancile uscatului, incerci sa-ti faci o imagine asupra noii realitati. Si crede-ma, ca din punctul de unde privesti, nu poti avea o perceptie corecta.

Asta este perceptia mea fata de tine, si iarta-ma daca nu mi-o poti, acum, impartasi.

 

Si inca ceva despre tine, mai simt ca va veni o zi in care vei putea sa te ridici, si sa te uiti direct in toata splendoarea ochilor adevarului.

 

Doar ca trebuie sa ne grabim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ptr cel mai simplu lucru:

Ptr ca istoria ne dovedeste ca mostenirea sa.... a adus cel mai mare rau omenirii din toata istoria ei!

Si asta este deja un motiv serios.

 

Al doilea motiv ar fi faptul ca prin lectura am reusit sa imi dau seama ca religia crestina si biserica ei ...asa cum este ea astazi nu are nimic in comun cu binele si moralitatea findca a fost inca de la inceput doar un instrument de putere politica si manipulare a maselor conceput de un criminal al antichitatii in cardasie cu clerul!

 

Asa ca motive am destule ...in rest ..hai sa nu discutam despre persoana mea ...ca zau ...nu merita efortul...nu sunt decat un om simplu...si atat!

 

Eu sper ca Ziua Adevarului sa vina cat mai curand si in Romania ...asa cum aici in occident a venit de mult ....aici spre deosebire de Ro ...nu trece o zi fara sa fie combatuta minciuna numita religie ...si zau ca Adevarul e sustinut nu prin ...credinta ...ci prin dovezi clare !

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai de ce te miri ....Omu are perfecta dreptate ...putini au inteles Biblia ....si mesajul ei ...desi este foarte clar ...sau cel putin asa mi se pare mie ... noroc ca oamenii se ajuta de Cunoqastere ca sa o inteleaga mai bine ... si iata ca istoria ne ajuta foarte mult sa ii recunoastem caracterul DIABOLIC si mesajul ei ascuns ...si anume ca Isus ...inainte de a se naste si dupa moarte ...este LUCIFER!

Si ca in biserici ....adica locul unde se practica religia ...Dracu e slavit drept Dumnezeu!

nu sunt in totalitate deacord cu ce zici tu, pentru ca Isus nu cred ca a fost lucifer pt tu asta mentionezi si da prin simplu fapt ca sunt icoane prin Biserici , este impotriva celor 10 porunci-asta e printre primelelucruri pe care l-am invatat de cand ram mica (la scoala) si sunt impotriva si consider ca biserica est locu in care este slavit dracu si nu Dumnzeu din acst motiv. tu de ce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sikaryan, de mult ma tin sa te intreb...

De ce spui tu ca Iisus este diavolul?

Stii, cata vreme afirmi aceasta, din punctul meu de vedere, nici tu nu ai inteles adevarul.

 

Perceptia mea fata de tine este urmatoarea: nu esti un rau, desi tii in mana un steag al distrugerii. Asa te simt eu, ca nefiind rau intentionat...

In plus, consider ca ai un avantaj major: tu ai reusit, precum un peste, sa iesi, printr-un salt, din balta tulbure de dogme si de adavaruri neintelese. Doar ca, nimerit pe stancile uscatului, incerci sa-ti faci o imagine asupra noii realitati. Si crede-ma, ca din punctul de unde privesti, nu poti avea o perceptie corecta.

Asta este perceptia mea fata de tine, si iarta-ma daca nu mi-o poti, acum, impartasi.

 

Si inca ceva despre tine, mai simt ca va veni o zi in care vei putea sa te ridici, si sa te uiti direct in toata splendoarea ochilor adevarului.

 

Doar ca trebuie sa ne grabim.

 

Ai scos niste perle frumoase din inima.Subscriu. :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ptr cel mai simplu lucru:

Ptr ca istoria ne dovedeste ca mostenirea sa.... a adus cel mai mare rau omenirii din toata istoria ei!

Si asta este deja un motiv serios.

 

Al doilea motiv ar fi faptul ca prin lectura am reusit sa imi dau seama ca religia crestina si biserica ei ...asa cum este ea astazi nu are nimic in comun cu binele si moralitatea findca a fost inca de la inceput doar un instrument de putere politica si manipulare a maselor conceput de un criminal al antichitatii in cardasie cu clerul!

 

Asa ca motive am destule ...in rest ..hai sa nu discutam despre persoana mea ...ca zau ...nu merita efortul...nu sunt decat un om simplu...si atat!

 

Eu sper ca Ziua Adevarului sa vina cat mai curand si in Romania ...asa cum aici in occident a venit de mult ....aici spre deosebire de Ro ...nu trece o zi fara sa fie combatuta minciuna numita religie ...si zau ca Adevarul e sustinut nu prin ...credinta ...ci prin dovezi clare !

 

ai o minte puternica, si multa energie.

si nu esti zgarcit cu ea, mi-ar place sa cred ca o vei folosi, intr-o buna zi, orientata de partea buna a lucrurilor.

 

incep sa inteleg unde bati. principiul tau este corect, probabil ca cel mai mult s-a suferit (sau moartea a castigat) datorita devierii ideii de credinta-religie. de la initial intentionata buna directie spre ce se afla azi, in lume.

 

dar crede-ma, ca directia trasata a fost cea buna, indivizii au deturnat-o. si mai crede-ma ca Iisus a aparut ca un nou 'semn de circulatie' in rascrucea drumurilor spre bine sau spre rau. altfel, ce interes ar fi avut, privindu-l rastignit pe cruce? In Rai nu ar fi avut loc. fie pentru ca nu ar fi intrat datorita presupusului rau facut, fie ca nu ar exista...

 

te-ai gandit vreodata: daca el nu ar fi existat, crezi ca lumea ar fi fost mai buna?

ar fi fost doar un umar mai putin primit de evolutia spiritului, inspre directia binelui.

suntem atat de complicati incat, poate, nu putea exista un drum lin si drept. sper ca, desi suntem clar in intarziere, incercarea cea mare sa vina atunci cand vom fi pregatiti.

 

apropo, spune-mi, in Apocalipsa lui Ioan, ai vazut descrisa o desfasurare de evenimente care nu de mult s-a intamplat, care a afectat intreaga lume si care ne arata astfel, unde ne gasim ca timp?

vreau sa-mi raspunzi la aceasta intrebare, da?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apocalipsa fiecare o poate interpreta dupa cum il taie capul: unii vad acolo simboluri pentru lumea politica UE, SUA, bla ba, altii vad simboluri pentru lumea religioasa B.C. Papa, etc. Sunt zeci de interpretari date versetelor din apocalipsa, asa ca nu poti spune ca s-au intamplat toate cu precizie. Unele da, dar e vorba de lucruri care erau previzibile oricui are o gandire logica si de perspectiva. Este suficient sa intelegi ca istoria are anumite cicluri, ca "what goes up must come down", si gata poti face o prezicere.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×