Sari la conținut
Forum Roportal
Ma

Cu ce sunt vinovati copiii sa se imbolnaveasca de cancer ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ftw !! mor mii de copii in africa zilnic fara a fi bolnavi de cancer si voi plangeti dupa al lu' liana stanciu !!! - trebuie ca toti pacatosii primesc ca pedeapsa un sejur de cateva zile in africa -
Ce este atat de greu de inteles ? Ma refeream la toti copii care duc stigmatul bolii , nu numai la aceasta micuta . Incerc sa va-nteleg reactiile , dar se pare ca nu ati avut durerea pierderii .
Perfect adevarat.Unde mai pui ca vor sa donam noi bani, de chestiunea asta ocupandu-se Mihaela Radulescu...sau cam asa ceva.Haita de lupi.Precum copilul ala (regretabil), mai sunt mii de cazuri asemanatoare, copii sau parinti care nici macar nu mai spera la o vindecare si mai mult decat atat, mai traiesc si in mizerie.Inca o data, toata compatimirea, dar mai bine se indreapta privirea catre cei cu mult, mult mai putina sansa.
Si aici s-a scris despre o fetita minunata care are nevoie de ajutor . Crezi ca s-a facut ceva ? Am scris si eu la Implicare sociala , cand nepotelul meu avea nevoie de niste prafuri pentru a mai trai o zi ... In afara de Flori care urmareste toate aceste topice , nimeni nu a mai raspuns ... Si-l invinuim pe Dumnezeu ?
Poate,dar nici el nu ne consoleaza prea mult,nu ne sustine.Cand iti moare copilul de 2 ani de cancer,de exemplu,sau e bolnav de o boala incurabila,crezi ca nu-L acuzi pe Dumnezeu? O,ba da,si-nca cum. Sa nu ajunga nimeni acolo,dar in momentul ala singura vina a Lui e.E usor sa vorbim,dar cand suntem in situatiile alea,nu mai suntem coerenti...Si in fond,ce legatura are distrugerea cu moartea unui copil de 2 ani,huh? Sa fim seriosi.Kontro,da,se spune ca Dumnezeu e iubire...dar iubirea inseamna moarte... El ne-o demonstreaza din plin...
Dar cand iti moare copil de 13 ani ? Sau chiar de 18 ? Crezi ca este altceva ? Si atunci de ce sa-l invinovatim neaparat pe Dumnezeu ? Hai sa mai cautam si alti vinovati . Poate chiar noi insine ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca cea mai cumplita suferinta prin care poate trece un om sta in a-si inmormanta propriul copil. Mai cred ca nu e de vina nimeni. Nici ipotetica divinitate, nici presupusele pacate ale parintilor. Fiecare se intreaba in asemenea momente de crunta realitate "de ce i s-a intamplat tocmai copilului meu?". Raspunsul, sec, e adevarat, este intamplarea. Pur si simplu se intampla. Natura nu se indura, nu se sinchiseste de durere.

Editat de Silentia lunae

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar se pare ca nu ati avut durerea pierderii .

si ne'o doresti sau ce?

cum dracu sa nu ai durerea pierderii instalata in creieri cand vezi umanitatea murind in fiecare zi ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si ne'o doresti sau ce?

cum dracu sa nu ai durerea pierderii instalata in creieri cand vezi umanitatea murind in fiecare zi ?

 

Ce fel de om crezi ca sunt ? De ce as dori cuiva asa ceva ? Sau poate in asta consta meschinaria mea . Nu Seqe , nu doresc nimanui decat bine , sa aiba sanatate si sa se bucure de tot ce viata-i ofera .

Si atunci pe cine am putea sa invinovatim de toate acestea ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe cine sa invinovatim de tot ce se-ntampla pe lumea asta ... Probabil ca la un moment dat simtim nevoia sa gasim un raspuns la aceasta intrebare .

Habar nu am de ce am deschis topicul si nici daca am formulat cum trebuie ceea ce simteam nevoia sa fac . Ma ingrozeste atata durere si ma-ngrozeste atata neputinta .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe cine sa invinovatim de tot ce se-ntampla pe lumea asta ...

Aici e simplu !

In primul rand pe tine - pentru ca vrei ca ai tai copii sa traiasca mai bine decat altii - .

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici e simplu !

In primul rand pe tine - pentru ca vrei ca ai tai copii sa traiasca mai bine decat altii - .

 

Si in al doilea rand pe tine , pentru ca nu stii sa traiesti ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intre a nu stii sa traiesti viata si a nu lasa viata sa traiasca prin tine e o atat de mare diferenta incat putine priviri o pot cuprinde .

 

Din nou divagam de la subiect , dar nu-i bai . Deci tu nu stii sa-ti traiesti viata , dar lasi viata sa traiasca prin tine tarandu-ti nefericirea prin aceasta viata ? Ce simplu ar fi sa acuzam miopia doar pentru ca nu vrem sa vedem aceste "diferente" .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×