Sari la conținut
Forum Roportal
SWFV

LCD vs. CRT

Postări Recomandate

Vreau sa-mi cumpar un monitor, probabil LCD, dar nu sunt 100% convins ca e cea mai buna optiune. Opinii, pareri? Care sunt domeniile de valori in ceea ce priveste contrastul si intensitatea luminoasa pentru un monitor LCD bun?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm...eu totusi raman old fasion...tub catodic rulz...cel putin daca face ceva design...si vrei depth ca lumea. ar fi o singura problema: daca esti old fasion iti omori ochii mult mai repede;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

LCD stiu de LG si Samsung ca fiind cele mai bune.

sa-ar putea sa ma insel...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te inseli ! Eu as mai adauga si un sarp !

 

 

@TanatosWar Sunt de aceiasi parere dar cand le vad ce design au si cum se vad pe biroul meu prefer LCD ! + de asta nu te mai

 

 

4089082.big.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt ca un lcd sa se apropie de performatele unui crt ar fi bine sa iti iei unul cu timpul de raspuns sub 12 ms sau maxim 12(cam de la timpul asta de raspuns devinde lcd bun pt jocuri si aplicatii graf)..dar ar trebui unul de 8ms si un contrast de 600:1 sau mai mare..in rest Firme sunt destule...samsung lg...si mai e o firma cu care noi(adica firma la care lucerz eu)cu care nu am probleme de genu..pixeli morti ...si desi multi o stiu ca si o firma noua pe piata si nu prea are incredere...,ea sa ocupat inca de mult de monitoare si aparatura de PC pt armata Chineza sau Japoneza...nu mai situ exact.....firma se numeste Neovo si parerea mea ca si calitate pret sunt excelente

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa v-o spun pe cea dreapta, atat utilizatorii obisnuiti cat si "expertii" sunt de parere ca monitoarele LCD sunt net superioare celor CRT din toate punctele de vedere. Insa va spun sincer ca pe mine ma dor ochii si capul de la o ora sau doua de stat in fata LCD-ului, pe cand la CRT nu intalnesc problemele astea decat mult mai rar sau dupa mult mai multe ore ... Dar asta e doar parerea (si problema) mea personala, nu inseamna ca e ceva general. Totusi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cataline ..sa ti-o spun pe cea si mai "dreapta" :lol:,dar totusi parerea mea,pe tine te dor ochii pt ca nu esti acomodat cu un monitor LCD,ai fsot invatzat cu CRT...dar se stie si e clar ca monitoarele LCD dauneaza mai putin sanatatii!..asa e omul,trebuie sa se adapteze...pana ce sa ii ife bine.. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa v-o spun pe cea dreapta, atat utilizatorii obisnuiti cat si "expertii" sunt de parere ca monitoarele LCD sunt net superioare celor CRT din toate punctele de vedere. Insa va spun sincer ca pe mine ma dor ochii si capul de la o ora sau doua de stat in fata LCD-ului, pe cand la CRT nu intalnesc problemele astea decat mult mai rar sau dupa mult mai multe ore ... Dar asta e doar parerea (si problema) mea personala, nu inseamna ca e ceva general. Totusi...

La mine e invers.

Ma rupe dupa citeva ore de stat in fatza lui.

In privinta ta as crede ca ai exact simptomele ca sa-ti faci un control oftalmologic.

Sper sa n-am dreptate.

Abia astept sa-mi iau LCD. :lol:

Editat de misu183

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In privinta ta as crede ca ai exact simptomele ca sa-ti faci un control oftalmologic.

 

Pai ....deja am ochelari (nu grosi , e drept, dar am!) :lol: (scuze pt offtopic)

 

La urma urmei e alegerea lui, intre CRT si LCD dar probabil cele LCD sunt de viitor, nu astea "obisnuite" .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu mai deschid un nou topic intreb si eu aici daca un LCD LG 19" 500:1 8ms merita la ~14 mil ? am auzit (si chiar de unde am vrut sa il cumpar) ca sunt printre cele mai rele LG`urile .. si de aia am zis sa mai astept pana sa`l cumpar...

deci e ok acel LG sau ar fi ceva mai bun la acelasi pretz?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×