Sari la conținut
Forum Roportal
puiu.t

Mari personalitati nationale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca tot am ajuns de rasu` lumii,macar sa ne mandrim si noi cu ce-am avut candva...

Eu banuiesc ca "puiu " ne ia la misto! :yahoo:

De rasu'lumii n-am fost si n-o sa ajungem niciodata,sa nu confundam romanii cu rromii!

Ce am fost o sa mai fim,daca o ciuma neagra(comunismul de tip rusesc) nu ne va mai lovi natia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De rasu'lumii n-am fost si n-o sa ajungem niciodata,sa nu confundam romanii cu rromii!

Dupa parerea mea, Romania e de rasu` lumii.In ce tari mai vezi tu caini maidanezi iesind in drum la coloana oficiala? :crazy: Plus conducatorii pe care-i avem.Ce ne mai tine pe linia de plutire e minunata istorie pe care o avem,cu care ne putem mandri,si cu care n-o sa fim in veci de rasu` lumii.

 

eu da!

dar sa pastram rogu-va linia curata a topicului

 

scuze puiu .:)

 

Ca tot is din Ardeal,sa ma mandresc un pic cu Avram Iancu :yahoo:

- unul din conducatorii vestiti ai Revolutiei de la 1848 din Transilvania,s-a nascut in comuna Vidra de Sus-Alba(comuna care azi ii poarta numele).

- a studiat Dreptul la Cluj

-in 1848 a devenit "Craiul muntilor",conducand lupta motilor din Apuseni,ptr libertate.A murit sarac si trist in toamna anului 1872 ,la Baia de Cris si a fost inmormantat la Tebea ,langa "gorunul lui Horea".

Avram Iancu reprezinta simbolul unitatii nationale a romanilor.

In centrul orasului Tg-Mures,este o statuie tare faina cu Avram Iancu. :lol:

Editat de deliah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Puiu, no ofence dar, daca tot se considera a fi un topic dedicat marilor personalitati ce au "innobilat" prin prezenta lor aceasta tara, nu-nteleg de ce nu ne putem expune liber ceea ce simtim , astfel atragandu-i si pe cei mai tineri in discutie si facand din acest topic, ceea ce ar trebui sa fie ... un topic de discutii despre ce am fost, ce suntem si ce vom ajunge ...

Editat de *Berbecut*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea, Romania e de rasu` lumii.In ce tari mai vezi tu caini maidanezi iesind in drum la coloana oficiala? :yahoo: Plus conducatorii pe care-i avem.Ce ne mai tine pe linia de plutire e minunata istorie pe care o avem,cu care ne putem mandri,si cu care n-o sa fim in veci de rasu` lumii.

Pentru cultura ta personala:

In Grecia nu exista manifestatie oficiala sau de protest,chiar si in manifestarile cele mai violente de strada unde un maidanez sa nu fie prezent,face parte din decor,nimeni nu-l deranjaza si urmareste cu mare interes ce se intampla.

Cat despre conducatori,cine i-a votat? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Caini sunt si ei ai nostri si apar pe strazi datorita demolarilor care au avut loc... asta nu inseamna ca ar fi mai "uman" sa-i omoram ... Mie-mi sunt dragi, pana-ncep sa latre ... dupa, ma cam sperie ... :yahoo:

Cat priveste conducatorii ... Ii avem pe cei pe care-i meritam, eu asa consider ... Sunt curioasa care va fi prezenta la vot anul acesta si cine va iesi castigator ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Puiu, no ofence dar, daca tot se considera a fi un topic dedicat marilor personalitati ce au "innobilat" prin prezenta lor aceasta tara, nu-nteleg de ce nu ne putem expune liber ceea ce simtim , astfel atragandu-i si pe cei mai tineri in discutie si facand din acest topic, ceea ce ar trebui sa fie ... un topic de discutii despre ce am fost, ce suntem si ce vom ajunge ...

...fie! :crazy:

 

Eu banuiesc ca "puiu " ne ia la misto! :)

De rasu'lumii n-am fost si n-o sa ajungem niciodata,sa nu confundam romanii cu rromii!

Ce am fost o sa mai fim,daca o ciuma neagra(comunismul de tip rusesc) nu ne va mai lovi natia.

fals!

 

Dupa parerea mea, Romania e de rasu` lumii.In ce tari mai vezi tu caini maidanezi iesind in drum la coloana oficiala? :yahoo: Plus conducatorii pe care-i avem.Ce ne mai tine pe linia de plutire e minunata istorie pe care o avem,cu care ne putem mandri,si cu care n-o sa fim in veci de rasu` lumii.

 

 

 

scuze puiu .:)

:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru cultura ta personala:

In Grecia nu exista manifestatie oficiala sau de protest,chiar si in manifestarile cele mai violente de strada unde un maidanez sa nu fie prezent,face parte din decor,nimeni nu-l deranjaza si urmareste cu mare interes ce se intampla.

Cat despre conducatori,cine i-a votat? :lol:

 

:yahoo: Exemplul cu maidanezii l-am dat doar ptr ca ar fi mai recent,este doar unul dintre atatea altele.Personal,faza cu maidanezii,mi se pare penibila.Nu stiu care-i situatie referitor la asta in Grecia,dar in mult mai multe tari,cainii maidanezi,de regula,nu ies in intampinarea coloanei oficiale :crazy:. Cat despre conducatori... toti care candideaza-s la fel,deocamdata n-avem de unde alege altii mai buni,deci ,n-avem ce altceva sa votam,nu-i vina noastra.

Editat de deliah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

VLAD TEPES.

 

Vlad Ţepeş (n. noiembrie/decembrie 1431 - d. decembrie 1476), denumit şi Vlad Drăculea (sau Dracula, de către străini), a domnit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consider ca ar fi fost dragut sa etapizam un pic istoria si marile personalitati marcante ale ei ... Si ar fi trebuit sa-ncep cu Burebista ...:o:

 

Decebal

 

Statul dac

 

Statul centralizat dac s-a aflat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×