Sari la conținut
Forum Roportal
puiu.t

Mari personalitati nationale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi ........REGELE MIHAI I (1921-....)

 

Rege(1927-1930;1940-1947)

A domnit copil fiind, pentru o scurta perioada inainte ca tatal sau Carol Ii sa revendice tronul. In urma abdicarii lui Carol, si-a redobandit tronul si a jucat un rol cheie in lovitura din 1944 care a dus romania de partea Aliatilor.

A abdicat sub presiunea comunistilor in 1947 si a revenit in Romania dupa 1989, stabilindu-se definitiv aici dupa anul 2000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P

Pruncut , fiind astazi ziua pacalelilor , nu m-am putut abtine sa nu-l " introduc " si pe actualul presedinte in cadrul acestui topic . 8)

:P Tare,Berbecut,prea tare,era sa fac infarct!

Daca o bagai pe Leanta prostului din capul statului ma prindeam,asa m-ai pacalit!

Ai mila de batranetele mele si inca odata 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Azi ........REGELE MIHAI I (1921-....)

 

Rege(1927-1930;1940-1947)

A domnit copil fiind, pentru o scurta perioada inainte ca tatal sau Carol Ii sa revendice tronul. In urma abdicarii lui Carol, si-a redobandit tronul si a jucat un rol cheie in lovitura din 1944 care a dus romania de partea Aliatilor.

A abdicat sub presiunea comunistilor in 1947 si a revenit in Romania dupa 1989, stabilindu-se definitiv aici dupa anul 2000

Pentru a te incadra in titlu topicului,te rog sa ne spui ce datoram noi ca natie si tara lui Codreanu si lui Mihai I si culmea este ca tu ai deschis discutia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca ne recunoastem obarsia sau nu tine de firea si intelegerea fiecaruia.

Mai putin conteaza ca mie de exemplu imi place sau nu de Cuza.

Ce datoram zici?

RESPECT sau ACCEPTARE

O natie care nu-si respecta istoria e sortita pieirii....

cu respect, puiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca ne recunoastem obarsia sau nu tine de firea si intelegerea fiecaruia.

Mai putin conteaza ca mie de exemplu imi place sau nu de Cuza.

Ce datoram zici?

RESPECT sau ACCEPTARE

O natie care nu-si respecta istoria e sortita pieirii....

cu respect, puiu

Daca consideri ca Istoria este ca o piesa de teatru,atunci sunt de acord ca "Othelo" nu ar fi ramas celebra fara Iago.

Cat despre RESPECT si ACCEPTARE eu nu le acord nici lui Iago,nici lui Codreanu,nici lui Mihai I si cu atat mai putin politicienilor din perioada comunista pana in ziua de azi,fiindca tot comunistii conduc Romania si dupa 1990(au iesit dupa lintzoliu rosu lupii care jucau rolul de pastori).

Eu nu cred ca soarta unei natii este legata de o stiinta(de altfel destul de aproximativa) asa cum este Istoria.

Si din partea mea tot respectul,domnule Puiu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca consideri ca Istoria este ca o piesa de teatru,atunci sunt de acord ca "Othelo" nu ar fi ramas celebra fara Iago.

Cat despre RESPECT si ACCEPTARE eu nu le acord nici lui Iago,nici lui Codreanu,nici lui Mihai I si cu atat mai putin politicienilor din perioada comunista pana in ziua de azi,fiindca tot comunistii conduc Romania si dupa 1990(au iesit dupa lintzoliu rosu lupii care jucau rolul de pastori).

Eu nu cred ca soarta unei natii este legata de o stiinta(de altfel destul de aproximativa) asa cum este Istoria.

Si din partea mea tot respectul,domnule Puiu!

Draga domn, am incercat aici doar o abordare fara exagerari cat mai istorica(adica dupa trecerea unui timp de la evenimente) tocmai spre a putea fi nepartizan. Personal evit sa categorisesc oamenii dupa alb-negru, caci la fiecare vei gasi elemente din ambele laturi. Nu e vina noastra ca inaintasii nostri au fost mai buni sau mai rai, au fost....Permite-mi sa nu intru cu dumneavoastra in polemici daunatoare scopului initial al acestui topic ce se doreste a fi informativ-educativ. Va amintesc totusi ca si eu am o varsta la care pot discerne exaltarea de intelepciune. Puiu Tudosie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reamintesc tema topicului:

Personalitati nationale-cei carora le DATORAM TOTUL. In context cuvantul"mari" este un pleonasm,de aceea l-am omis.

:yahoo:

Editat de Pruncul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mihai Viteazul ... lui chiar avem ce sa-i datoram...

 

-a fost intai bănişor la Mehedinţi ;apoi stolnic,postelnic si,in fine,ban al Olteniei.

-in 1593 a fost prigonit de Alexandru cel Rău , ajunge la Constantinopol si obtine numirea ca domn

-devine aliat al Ligii crestine si,incepe lupta antiotomana ,finalizata prin victoria asupra turcilor la Călugăreni.

-in campania din octombrie 1599,intra in Transilvania,unde invinge la Selimbar oastea principelui Bathory si uneste Transilvania cu Tara Romaneasca

-in primavara lui 1600,trece muntii in Moldova,il inlatura pe Ieremia Movilă,si realizeaza prima unire politica celor 3 tari romane :yahoo: ,intitulandu-se domn al Tarii Romanesti,al Transilvaniei si a toata tara Moldovei :lol: .

- aceasta infaptuire a starnit nemultumirea dusmanilor , care au pus la cale asasinarea lui,savarsita miseleste in tabara de la Campia Turzii,din ordinul generalului Basta(19 august 1601).

-trei zile,corpul decapitat si fara mana stanga a ramas in ţăr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×