Sari la conținut
Forum Roportal
GiiieeMan

Ce inseamna a manca sanatos ?

Postări Recomandate

Pana acum plateam bani grei sa luam pulpele de pui alea americane. alea colosale, plateam mult sa luam tot ce era umflat cu steroizi. Acum in anii 2000+ platim si mai mult sa le cumparam fara steroizi. haha..ce-ai dracului mai suntem. As desfiinta McDonald's , Kfc, Burgerking-ul. Le-as interzice nene..fara drept de apel. Si as face salariile mai mari, ca sa aiba lumea bani s amanance sanatos. Ca nu e ieftin delco. E f scump sa mananci sanatos in Romania, unde marea majoritate se imbuiba cu cacaturi, si asta numai din cauza financiarului. Sa mananci sanatos..ete am gasit incao chestie:

''0. DE EVITAT :: alcoolul de orice fel, grasimile de origine animala, ouale, dulciurile concentrate ::

Acestea se vor servi cu moderatie, doar la ocazii speciale.

1. GRASIMI :: carne (curcan, pui, vita, vitel), scoici, crustacee, peste (fiert, gratar, prajit), supe (de zarzavat, carne) ::

Restul necesarului de proteine va fi acoperit cu 1 portie zilnica de peste sau carne slaba de pasare / vita. Lipidele (grasimile) se recomanda a fi de origine vegetala - 1 lingurita de ulei de masline, porumb, floarea soarelui sau soia si 1-2 lingurite de margarina vegetala/zi.

2. LACTATE / OUA :: lapte, iaurt degresat, branza slaba, albus de ou ::

Corpul tau are nevoie de calciu, iar 2 pahare de lapte/iaurt sau 2 bucati de branza sunt suficiente. Laptele are si un bogat continut in proteine esentiale.

3. FRUCTE :: proaspete, congelate sau uscate ::

Pentru a iti asigura si completa aportul de vitamine si minerale ai nevoie de 3 portii zilnice din fructele care iti plac. In plus, iti vei a4. LEGUME :: proaspete sau fierte ::

4 portii zilnice este indicat sa consumi de legume. Acestea iti vor acoperi necesarul de vitamine si saruri minerale, iar organismul tau se va pastra sanatos. De asemenea, iti vor furniza si un plus de celuloza, si, nu in ultimul rand, proteine de origine vegetala.

sigura astfel necesarul de glucide simple (glucoza, fructoza) si complexe

5. CEREALE :: paine neagra, secara, graham, fulgi de ovaz, grau, musli ::

Consuma zilnic 5 portii de produse cereale! Acest lucru este recomandat, deoarece contin celuloza, care regleaza tranzitul intestinal, dar si amidon, ce iti va furniza energie!''

Spor la treaba.. :brunette:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:flowers::eek:8)

 

Sunt uimit !

Cred ca aici a postat sotul Amperei, nu ea.

 

 

Da intr-adevar asa e.

Daca tu ai marii salariile ar fi naspa.

Deoarece maresti inflatia. Si nu se ajunge la nimic.

Oricum n-am nimic de comentat la acele explicatii. Sunt foarte bune si recomandabile. :brunette:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hehe ! sa mananci sanatos in romanica se poate ... cu putin efort :o:

de ex: presupun ca fiecare are un bunic, o matusa sau vrun var pe la tara, nu ? pai puneti osu la treaba si lucrati gradina bunicilor ca sa aveti mancare sanatoasa ... si va iese si mai ieftina zacusca, varrza si muraturile, cartofii pt iarna :P

 

In familia mea e tradite de vro 15 ani incoace, se munceste la comun in gradina, in livada si in vie si toamna e rasfatul :D ... ca doar propritari suntem cu totii ca ne-a dat tatuca Iliescu pamantu `napoi :roll:

chiar ieri s-a facut zacusca ... un deliciu si o bucurie la care a participat familionu intreg, unii au copt ardeii, altii vinetele, altii (eu ) au curatat ceapa :bye: si a iesit o minune, am stat la aer, ne-a batut vantu si ploaia, am ras si am baut ceai fierbinte ... in acelasi spirit va urma procesul muraturilor si al verzei, la fel s-au facut compoturile, dulceturile, nectarul ...

si ... totul e natural si fara conservanti :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sti unde stiu eu ca am mancat bun si sanatos?

La cioban !

Dar nu cioban dinasta de oras.

Am mancat de la unu din Piatra Craiului mama ce buuuuuuuuuna branza si ce laaaptee buuuuun !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce e bun, ce nu e bun?

Ce considerati sanatos?

Ce produse credeti ca ar trebui sa fiu scoase de pe piata?

Ce parere aveti de produsele modificate genetic?

 

Ce e bun: friptura, mancarurile condimentate, dulciurile... :P

Ce e sanatos: carne slaba, peste, lactatate (degresate oare?), legume (crude fierte sau sotate), fructe.

Ce produse ar trebui scoase de pe piata? Tot ce e nociv (presupun ca sunt si alimente din astea), dar numai cand o sa se scoata de pe piata si tigarile, cafeaua si alcoolul!

Produsele modificate genetic... Cati se uita pe eticheta? Pe cate etichete scrie cu adevarat provenienta produsului? :bye:

 

Daca s-ar scoate din comert zaharul, faina si ce s-a mai mentionat pana acum... as cadea intr-o depresie ireversibila! Fara ZAHAR? pai in fiecare zi gasesc ceva dulce de consumat :tease: ...Sau ar fi mai bine sa ni se dea cu portia...?

 

Fiecare dintre noi ar trebui sa fie in stare sa judece ce e bine si ce nu pentru propriul organism. Nu cred ca ar trebui sa se scoata de pe piata anumite produse, ci ar trebui sa avem de unde alege si eventual sa ne si permitem :blink: sa alegem ceea ce e "bun".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e aici e o intreaga problema poti spune ce e bun pentru tine nu si pentru celalat

pentru unii varza e boala curat sub orice forma pentru altii e buna

 

in general se zice ca daca maninci legume si fructe e cel mai bine .

zahar nici nu mai stiu de cand nu am incercat dulciurile si bauturile le iau diet

cafea ceai beau fara zahar sau indulcitori .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hehe ! sa mananci sanatos in romanica se poate ... cu putin efort :P

de ex: presupun ca fiecare are un bunic, o matusa sau vrun var pe la tara, nu ? pai puneti osu la treaba si lucrati gradina bunicilor ca sa aveti mancare sanatoasa ... si va iese si mai ieftina zacusca, varrza si muraturile, cartofii pt iarna ;)

 

In familia mea e tradite de vro 15 ani incoace, se munceste la comun in gradina, in livada si in vie si toamna e rasfatul :this: ... ca doar propritari suntem cu totii ca ne-a dat tatuca Iliescu pamantu `napoi :this:

chiar ieri s-a facut zacusca ... un deliciu si o bucurie la care a participat familionu intreg, unii au copt ardeii, altii vinetele, altii (eu ) au curatat ceapa :D si a iesit o minune, am stat la aer, ne-a batut vantu si ploaia, am ras si am baut ceai fierbinte ... in acelasi spirit va urma procesul muraturilor si al verzei, la fel s-au facut compoturile, dulceturile, nectarul ...

si ... totul e natural si fara conservanti :)

 

 

 

 

Pai sunt multi care nu au bunici sau alte neamuri la tara......sincer nu stiu ce anume sa mai mananc.......peste tot gasesc mancare chimizata..........pana si fructele si legumele sunt pline de chimicale si hormoni de crestere.......tarani nu prea mai gasesti pe la piata........parca s-ar duce o campanie impotriva micilor producatori agricoli..si impotriva hranei naturale.........din pacate cam asa este..mallurile ne invadeaza cu mancaruri infecte.......iar in piete mai nou gasesti doar legume si fructe de import.....cel putin asa e la Cluj. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai sunt multi care nu au bunici sau alte neamuri la tara......sincer nu stiu ce anume sa mai mananc.......peste tot gasesc mancare chimizata..........pana si fructele si legumele sunt pline de chimicale si hormoni de crestere.......tarani nu prea mai gasesti pe la piata........parca s-ar duce o campanie impotriva micilor producatori agricoli..si impotriva hranei naturale.........din pacate cam asa este..mallurile ne invadeaza cu mancaruri infecte.......iar in piete mai nou gasesti doar legume si fructe de import.....cel putin asa e la Cluj. :jester:

 

piiii asta e politica ue

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×