Sari la conținut
Forum Roportal
GiiieeMan

Consecintele Integrarii Romaniei in UE

Postări Recomandate

Nu prea inteleg eu scopul acestui topic ..... in loc sa deschidem un topic dedicat slujbelor de pomenire pentru norocul DE A FI LUATI in Europa ( caz clar de decizie politica fara nici o legatura cu meritele economice ...pe principiul "decat sa ii ia rusii mai bine ii tinem noi ....macar daca iese cafteala ne batem pe teritoriul lor si avem si cateva divizii de bagat in fatza...in loc sa ne batem impotriva lor " ) acum discutam despre problemele reale sau inchipuite ale integrarii... :tease:

Am avut si noi in sfarsit norocul sa cadem bine la zar ...

 

:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu prea inteleg eu scopul acestui topic ..... in loc sa deschidem un topic dedicat slujbelor de pomenire pentru norocul DE A FI LUATI in Europa ( caz clar de decizie politica fara nici o legatura cu meritele economice ...pe principiul "decat sa ii ia rusii mai bine ii tinem noi ....macar daca iese cafteala ne batem pe teritoriul lor si avem si cateva divizii de bagat in fatza...in loc sa ne batem impotriva lor " ) acum discutam despre problemele reale sau inchipuite ale integrarii... :jester:

Am avut si noi in sfarsit norocul sa cadem bine la zar ...

Dacă

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e valabil in filmele SF!

Marfa ieftina e proasta si marfa buna costa alti bani

... capitalistu nu e atat de prost sa vanda scump marfa proasta ... ca vine concurenta cu baieti inteligenti sa ii taie macaroana vanzand marfa mai buna macar la acelasi pret ...si isi poate inchide linistit fabrica si eventua sa-si vanda proprietatile ptr a plati creditele la banca!

 

Nu vorbiti doar asa ca sa va aflati in treaba ... in timpul lu ceasca NIMIC nu era bun ...in afara de salamul cu soia ...bineinteles ...care era totusi mai bun decat cel cu apa si azotati ...

Mey copii ... treziti-va la realitate si ziceti ... Bogda Proste ... ca ati avut norocul sa intrati in UE !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar barem mancam sanatos inainte. Acuma suntem deja infestati cu toate e-urile posibile. Cat despre Danone si Parmalat e mai sanatos sa mananci frunze decat rahaturile lor de iaurturi si surogatul ala de lapte, care e mai mult apa. Normal ca nu o sa se protejeze niciodata productia interna pentru ca interesul este sa mancam din partea aialalta nu de aici. Noi le dam materia prima si ei ne trimit rezidurile.

foarte bine punctat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta e valabil in filmele SF!

Marfa ieftina e proasta si marfa buna costa alti bani

... capitalistu nu e atat de prost sa vanda scump marfa proasta ... ca vine concurenta cu baieti inteligenti sa ii taie macaroana vanzand marfa mai buna macar la acelasi pret ...si isi poate inchide linistit fabrica si eventua sa-si vanda proprietatile ptr a plati creditele la banca!

 

Nu vorbiti doar asa ca sa va aflati in treaba ... in timpul lu ceasca NIMIC nu era bun ...in afara de salamul cu soia ...bineinteles ...care era totusi mai bun decat cel cu apa si azotati ...

Mey copii ... treziti-va la realitate si ziceti ... Bogda Proste ... ca ati avut norocul sa intrati in UE !

 

De asta in Germania produsele comerciantilor romani care sunt naturale se vand la pret dublu. Capitalistul nu este atat de prost incat sa vanda produse naturale, pentru ca, cu cat mai putine produse cu atat mai putini bani...si ii da concurenta peste nas. Cu intrarea in UE nu am facut decat sa ne taiem creaca de tot de sub picioare. Produsele romanesti vor disparea in 3-4 ani de pe piata, este exact ce se s-a intamplat si cu Polonia,Cehia,etc. Barem ramanem cu satisfactia ca au ciorile liber peste granita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De asta in Germania produsele comerciantilor romani care sunt naturale se vand la pret dublu. Capitalistul nu este atat de prost incat sa vanda produse naturale, pentru ca, cu cat mai putine produse cu atat mai putini bani...si ii da concurenta peste nas. Cu intrarea in UE nu am facut decat sa ne taiem creaca de tot de sub picioare. Produsele romanesti vor disparea in 3-4 ani de pe piata, este exact ce se s-a intamplat si cu Polonia,Cehia,etc. Barem ramanem cu satisfactia ca au ciorile liber peste granita.

Care sunt produsele alea, dă şi tu un exemplu concret?! Ai văzut tu la piaţă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De asta in Germania produsele comerciantilor romani care sunt naturale se vand la pret dublu.

 

Asta probabil in filmele SF

Necazul meu cel mare este ca nu vad nici un produs romanesc pe piata germana!

 

Cu intrarea in UE nu am facut decat sa ne taiem creaca de tot de sub picioare.

 

Care craca ?.... aia de care ne tineam cand rahatul era deja pana la barbie?

Fara UE ... nu rezistam ca stat .... implodam ...caci Ro nu are nevoie de dusmani mai mari decat dusmanul numit "mentalitatea romaneasca"

 

Produsele romanesti vor disparea in 3-4 ani de pe piata, este exact ce se s-a intamplat si cu Polonia,Cehia,etc. Barem ramanem cu satisfactia ca au ciorile liber peste granita.

 

Care produse romanesti ?

Mamaliga ?

Sau sti tu vre-un produs romanesc competitiv ?

 

Eu vad ca romanii fac de 2000 de ani telemea de oaie ...si nici pana azi nu au reusit sa o faca competitiva ...spre deosebire de cea turceasca sau bulgareasca!

 

Ziceti multam si bogda proste ca ati intrat in UE ...ca ramaneati ca in timpul lui ceasca ...ultimii in Europa ...cu un salar de 2000 de lei echivalentul a 20 pachete de tigari !

 

Tipic romanesc ...lipsa de recunostinta si vesnica tanguire a doinei de jale !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care sunt produsele alea, dă şi tu un exemplu concret?! Ai văzut tu la piaţă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×