Sari la conținut
Forum Roportal
bogdan pictorul

Ce parere aveti de galeriile de arta din Romania?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

He he he ..bine ca nu ai gasit una mai grea ..;)

Presupun ca te referi la Gustave Courbert The Origin of the World (1866)si se afla la Musee D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde.....ce "arta" incereci sa promovezi sau sa vinzi

daca incerci savinzi ierbare si tot felul de suruburi sudate cu siguranta vei muri de foame

dar daca incerci sa-ti vinzi "operele" care incanta ochiul prin simplul fapt ca te trimit cu gandul la alte opere ale unor artisti consacrati s-ar putea sa castigi ceva bani.....

in romania exista inca un "pseudomonopol" al pitei artistilor detinut de "artistii" cu asa zisa scoala de arta ( care nu este de lepadat)....

un pictoras cu greu ajunge sa intre in randul asociatiei pictorilor romani....si asta doar dupa ce-si face instructajul intr-ale pictoritului cu o contravaloare de rigoare cu un pictor contemporan asazis "contemporan"

altfel este mancat...nu mai vorbim de un vernisaj,,,,ohoho..cale lunga

eu sunt pictor profesionist,membru al uniunii artistilor plastici,cu facultate si cu tot tacamul,dar toate astea nu reprezinta un avantaj. singurul lucru bun e ca pot sa expun in galeriile uniunii,care sunt pozitionate foarte bine. dar tocmai de galeriile astea spuneam ca sunt foarte prost administrate si promovate. in ziua de azi poti sa expui si fara sa fii membru al UAP! sunt o gramada de galerii particulare ,care nu-ti cer asa ceva!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu sunt pictor profesionist,membru al uniunii artistilor plastici,cu facultate si cu tot tacamul,dar toate astea nu reprezinta un avantaj. singurul lucru bun e ca pot sa expun in galeriile uniunii,care sunt pozitionate foarte bine. dar tocmai de galeriile astea spuneam ca sunt foarte prost administrate si promovate. in ziua de azi poti sa expui si fara sa fii membru al UAP! sunt o gramada de galerii particulare ,care nu-ti cer asa ceva!

si eu cochetez cu pictura.....mai mult cu desenul in creion cerat....

nu m-am gandint niciodata sa-mi expun desnele .....

...............

am o cunostinta care picteaza "la comanda"...sa zic mai plastic:)

si face multi bani ,,,sincer ....

referitor la galeriile de arta.....

pacat ca nu sunt promovati si micii talentati intr-ale penelului...pacat

in ultimii 2 ani am fost in franta de mai multe ori...si am observat ceva....

tot omul care are talent si vrea sa-l exercite este lasat sa o faca......

stie sa cante....no problem...este lasat sa cante la metrou sau intr-o piatzeta...contra unor taxe declarate( catre primarie)

stie sa picteze....no problem....este lasat sa picteze....

este o piata.."monmartre"....langa catedrala Sacre Coeur...unde sunt pictori si desnatori de toate natiile....

lesini ...de ce vezi acolo......super desene si super picturi.....(nu mai zic de muzeul D'Orsay si Picasso ...sauu...pana si in noul arc de triumf La Defenese...are sus o expozitie de pictura abstracta).....

 

este o expozitie in aer liber, practic.

sunt toti manjiti de vopseluri, cu geamantane si cufere de lemn pline de uleiuri, stau in fata sevaletelor si picteaza

....un vis......si un alt mod de a promova arta

am sa postez niste fotografii facute acolo...dar sincer nu stiu cum sa le postez aici ( sa-mi fie rusine)

la noi de ce nu se poate asa?.....avem atatea parcuri frumoase in care se poate gasi un astfel de loc, pentru asa ceva.

 

toti pictorii ar veni sa-si expuna lucrarile.....si uite asa ar lua nastere o alta piatza....(piata picturii)

avem 2 galerii mari si late...simeza( pentru vernisaje) si orizont( pentru vanzare)

si cine are bani mai face cate un vernisaj pe la teatrul national.....

pacat......

sunt atatea talente care ar trebui speculate.....

Editat de newtask

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La noi ar fi mult mai greu sa se intample asa ceva! stii de ce? pentru ca artistii nu sunt considerate persoane juridice 100%! si din cauza asta nu pot da facturi sau chitante. hotzii de la UAP sunt persoanele juridice ,care ne reprezinta. noi nu putem vinde un tablou decat prin intermediul UAP-ului sau prin intermediul galeriilor. aici e o problema, uniunea are monopol,in felul asta,pe piatza de arta! iar ca sa vinzi prin intermediul uniunii,inseamna ca in afara impozitului la stat sa mai platesti si un comision frumushel uniunii! Daca vrei sa iti expui desenele,te sfatuiesc sa-ti faci un cd cu poze dupa desene,sa iei o revista 7 seri si sa iei la rand toate galeriile si sa lasi la fiecare din ele cate un cd. galeriile UAP-ului nu te vor primi,pt ca nu esti membru al UAP,dar la celelalte galerii ai avea o sansa. merita sa incerci!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

......"referitor la galeriile de arta.....pacat ca nu sunt promovati si micii talentati intr-ale penelului...pacat"............ Iti propun un targ obiectiv. Nu te cunosc.Daca te incadrezi in grupa student -elev, daca lucrarile sunt agreate, poti avea o surpriza placuta. In fine, daca lucrurile merg bine, poti beneficia de promovare in domeniu si suportul unei galerii. Lasa-mi ceva imagini si date.bogdan ....... "La noi ar fi mult mai greu sa se intample asa ceva! stii de ce? pentru ca artistii nu sunt considerate persoane juridice 100%! si din cauza asta nu pot da facturi sau chitante.".......... Iti pot furniza legislatia pentru a putea sa iti desfasori activitatea independent, sau mai corect, in paralel cu UAP. simplificandu-ti vanzarile directe din atelier sau expozitii proprii, fara sa ofensezi fiscul si cu un mult mai consistent venit in buzunar. Lasa date contact.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
......"referitor la galeriile de arta.....pacat ca nu sunt promovati si micii talentati intr-ale penelului...pacat"............ Iti propun un targ obiectiv. Nu te cunosc.Daca te incadrezi in grupa student -elev, daca lucrarile sunt agreate, poti avea o surpriza placuta. In fine, daca lucrurile merg bine, poti beneficia de promovare in domeniu si suportul unei galerii. Lasa-mi ceva imagini si date.bogdan ....... "La noi ar fi mult mai greu sa se intample asa ceva! stii de ce? pentru ca artistii nu sunt considerate persoane juridice 100%! si din cauza asta nu pot da facturi sau chitante.".......... Iti pot furniza legislatia pentru a putea sa iti desfasori activitatea independent, sau mai corect, in paralel cu UAP. simplificandu-ti vanzarile directe din atelier sau expozitii proprii, fara sa ofensezi fiscul si cu un mult mai consistent venit in buzunar. Lasa date contact.

pot sa-ti las adresa site-ului meu,unde vei avea toate datele! adresa e www.nitescubogdan.ro !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
......"referitor la galeriile de arta.....pacat ca nu sunt promovati si micii talentati intr-ale penelului...pacat"............

 

Iti propun o deschidere. Nu te cunosc. Daca te incadrezi in grupa student -elev, si daca lucrarile trec de o jurizare de medie rigoare, poti avea o surpriza placuta. In fine, daca lucrurile merg bine, poti beneficia de promovare in domeniu si suportul unei galerii. Lasa-mi ceva imagini si date.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da,asa e!ai surprins la perfectie un vernisaj tipic romanesc. dar ce parere ai de galeriile care fac comert cu arta si in care expun mai multi artisti,deodata?spre exemplu,galeriile de la Hanul cu Tei sau galeria Orizont? aici incepe durerea...!

Cred ca o sa-mi fac vernisajul la o gala de box!!!!! (sau gala org. cu ocazia vernisajului...) Chiar vreau sa-i vad pe "piscotari" cum in loc de vodca si saratele vor gusta mirosul acru de vestiare si sala de sport. Iar de comentariile criticilor - putin imi pasa! Cit despre faptul ca expun mai multi artisti- asta e ...mercantilismu' saracu' ca trebuie tati sa traiasca din ceva nu?

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu cochetez cu pictura.....mai mult cu desenul in creion cerat....

nu m-am gandint niciodata sa-mi expun desnele .....

...............

am o cunostinta care picteaza "la comanda"...sa zic mai plastic:)

si face multi bani ,,,sincer ....

referitor la galeriile de arta.....

pacat ca nu sunt promovati si micii talentati intr-ale penelului...pacat

in ultimii 2 ani am fost in franta de mai multe ori...si am observat ceva....

tot omul care are talent si vrea sa-l exercite este lasat sa o faca......

stie sa cante....no problem...este lasat sa cante la metrou sau intr-o piatzeta...contra unor taxe declarate( catre primarie)

stie sa picteze....no problem....este lasat sa picteze....

este o piata.."monmartre"....langa catedrala Sacre Coeur...unde sunt pictori si desnatori de toate natiile....

lesini ...de ce vezi acolo......super desene si super picturi.....(nu mai zic de muzeul D'Orsay si Picasso ...sauu...pana si in noul arc de triumf La Defense...are sus o expozitie de pictura abstracta).....

 

este o expozitie in aer liber, practic.

sunt toti manjiti de vopseluri, cu geamantane si cufere de lemn pline de uleiuri, stau in fata sevaletelor si picteaza

....un vis......si un alt mod de a promova arta

am sa postez niste fotografii facute acolo...dar sincer nu stiu cum sa le postez aici ( sa-mi fie rusine)

la noi de ce nu se poate asa?.....avem atatea parcuri frumoase in care se poate gasi un astfel de loc, pentru asa ceva.

 

Corect. Mai mult, eu am vazut la unii buchinisti, faimosii vanzatori de pe malurile senei, picturi bune. Nu dadeau pe afara de originalitate dar cromatica era incantatoare si aveau un aer propriu. A fost o incantare pentru mine sa stiu ca se poate .... dar o tristete ca la noi nu exista asa ceva. Daca m as duce cu tablourile la izvor sau la unirii langa dambovita cred ca mai mult as ingheta de frig.

Nu mai am ce comenta in plus despre Romania la capitolul promovarea artei, s au spus destule,

Editat de andrei kopack

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La noi ar fi mult mai greu sa se intample asa ceva! stii de ce? pentru ca artistii nu sunt considerate persoane juridice 100%! si din cauza asta nu pot da facturi sau chitante. hotzii de la UAP sunt persoanele juridice ,care ne reprezinta. noi nu putem vinde un tablou decat prin intermediul UAP-ului sau prin intermediul galeriilor. aici e o problema, uniunea are monopol,in felul asta,pe piatza de arta! iar ca sa vinzi prin intermediul uniunii,inseamna ca in afara impozitului la stat sa mai platesti si un comision frumushel uniunii! Daca vrei sa iti expui desenele,te sfatuiesc sa-ti faci un cd cu poze dupa desene,sa iei o revista 7 seri si sa iei la rand toate galeriile si sa lasi la fiecare din ele cate un cd. galeriile UAP-ului nu te vor primi,pt ca nu esti membru al UAP,dar la celelalte galerii ai avea o sansa. merita sa incerci!

 

Nu te impiedica nimeni sa infiintezi un S.R.L. sau alta forma de persoana juridica si sa vinzi propriile tablouri. Nu esti obligat sa vinzi prin UAP ca sa poti da chitanta. Mai greu este cu scosul lucrarilor sin tara. Acolo ai nevoie de stampila UAP. In legatura cu expunerea lucrarilor...consider ca primul ucru pe care un pictor cu un pic de spirit intreprinzator il poate face pentru a se face cunoscut, este sa isi faca propriul site, iar daca e si mai istet mai posteaza ceva lucrari de-ale colegilor. Eu lucrez acum la www.picturaonline.ro, dar dupa ce termin lucrul la el, am de gand sa fac si o astfel de galerie, asta ca sa fie treaba completa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×