Sari la conținut
Forum Roportal
bogdan pictorul

Ce parere aveti de galeriile de arta din Romania?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt foarte curios ,in legatura cu parerile voastre,despre galeriile de arta din Romania! eu sunt cam dezamagit,pentru ca nu am gasit pana acum nici o galerie,cu adevarat,profesionista!se promoveaza numai amatorismul si prostul gust. valorile nu prea sunt promovate,de fapt,sunt mai mult ocolite! daca stiti cumva vreo galerie buna,va rog sa-mi spuneti si mie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am eu ceva de spus.

Am fost la un singur vernisaj, din fericire nu am retinut numele 'artistei'. O moftangiaica cu bani si pretentii de geniu intarziat. A avut in deschidere un spectacol asa-zis avangardist de...dansuri si muzica pretins-neobisnuita. Mi-au trebuit 5mins sa imi dau seama ca e o porcarie si m-am distrat putin sa ii vad pe ceilalti cum se simt 'inferiori' pentru ca nu inteleg ce se petrece pe scena. Interesant sa vezi cum oamenii se prefac ca apreciaza o porcarie de teama ridicolului.

Anyway, dupa deschiderea la sfarsitul careia balerinii incepeau sa zburde ca bezmeticii pe holuri incercand sa ne sugereze ca un (o) Mesia a pensulei s-a nascut in Betleemul Nou, a urmat ceva disgratios: un critic platit (normal, nu?) a inceput sa aduca osanale catifelate impricinatei. Asta -evident- in zumzetul multimii high-class. Mi-am aruncat un ochi pe niste lucrari: putin mai expresive decat picturile elefanteilor-artisti din India. Niste porcarii.

Dupa care a inceput spectacolul: piscotarii.

Este climaxul vernisajelor, merita sa vedeti asa ceva. Am promis sa mai merg doar ca sa-i vad in actiune. Comedie!

Piramidal, coane Spirache, piramidal!

Editat de K0ntr0VerSy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am eu ceva de spus.

Am fost la un singur vernisaj, din fericire nu am retinut numele 'artistei'. O moftangiaica cu bani si pretentii de geniu intarziat. A avut in deschidere un spectacol asa-zis avangardist de...dansuri si muzica pretins-neobisnuita. Mi-au trebuit 5mins sa imi dau seama ca e o porcarie si m-am distrat putin sa ii vad pe ceilalti cum se simt 'inferiori' pentru ca nu inteleg ce se petrece pe scena. Interesant sa vezi cum oamenii se prefac ca apreciaza o porcarie de teama ridicolului.

Anyway, dupa deschiderea la sfarsitul careia balerinii incepeau sa zburde ca bezmeticii pe holuri incercand sa ne sugereze ca un (o) Mesia a pensulei s-a nascut in Betleemul Nou, a urmat ceva disgratios: un critic platit (normal, nu?) a inceput sa aduca osanale catifelate impricinatei. Asta -evident- in zumzetul multimii high-class. Mi-am aruncat un ochi pe niste lucrari: putin mai expresive decat picturile elefanteilor-artisti din India. Niste porcarii.

Dupa care a inceput spectacolul: piscotarii.

Este climaxul vernisajelor, merita sa vedeti asa ceva. Am promis sa mai merg doar ca sa-i vad in actiune. Comedie!

Piramidal, coane Spirache, piramidal!

da,asa e!ai surprins la perfectie un vernisaj tipic romanesc. dar ce parere ai de galeriile care fac comert cu arta si in care expun mai multi artisti,deodata?spre exemplu,galeriile de la Hanul cu Tei sau galeria Orizont? aici incepe durerea...!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu.

Nu mi se pare condamnabil sa comasezi doi-trei artisti simultan. Poate nu e chiar atat de elegant, insa am auzit de niste studenti care isi fac galerii prin niste apartamente inchiriate. Mi se pare ok, atat timp cat nu toti pot fi promovati indeajuns. E

Cu comertul de care pomenesti, la fel. Trebuie sa isi castige si ei existenta. Nu cred ca Van Gogh a fost yoghin si neinteresat de partea materiala.

Eu sunt doar un novice, nu te astepta la o parere calificata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu.

Nu mi se pare condamnabil sa comasezi doi-trei artisti simultan. Poate nu e chiar atat de elegant, insa am auzit de niste studenti care isi fac galerii prin niste apartamente inchiriate. Mi se pare ok, atat timp cat nu toti pot fi promovati indeajuns. E

Cu comertul de care pomenesti, la fel. Trebuie sa isi castige si ei existenta. Nu cred ca Van Gogh a fost yoghin si neinteresat de partea materiala.

Eu sunt doar un novice, nu te astepta la o parere calificata.

poate esti novice,dar ceea ce spui e foarte logic. mai rau e ,ca toate galeriile de care spuneam,arata ca un bazar,iar galeristele sunt varza! stau toata ziua pe un scaun si mananca,iar daca te pune dracu sa le intrebi ceva de vreun artist,se uita urat la tine si iti intorc spatele! asta,din cauza ca nu stiu nimic,de artisti si de arta,in general! cat despre galeriile de prin apartamente,sunt o.k. ,dar se inchid repede,iar studentii isi cam pierd entuziasmul de a "face" arta si se apuca de altceva,care sa le aduca bani. ca din arta e cam greu de trait!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate esti novice,dar ceea ce spui e foarte logic. mai rau e ,ca toate galeriile de care spuneam,arata ca un bazar,iar galeristele sunt varza! stau toata ziua pe un scaun si mananca,iar daca te pune dracu sa le intrebi ceva de vreun artist,se uita urat la tine si iti intorc spatele! asta,din cauza ca nu stiu nimic,de artisti si de arta,in general! cat despre galeriile de prin apartamente,sunt o.k. ,dar se inchid repede,iar studentii isi cam pierd entuziasmul de a "face" arta si se apuca de altceva,care sa le aduca bani. ca din arta e cam greu de trait!

depinde.....ce "arta" incereci sa promovezi sau sa vinzi

daca incerci savinzi ierbare si tot felul de suruburi sudate cu siguranta vei muri de foame

dar daca incerci sa-ti vinzi "operele" care incanta ochiul prin simplul fapt ca te trimit cu gandul la alte opere ale unor artisti consacrati s-ar putea sa castigi ceva bani.....

in romania exista inca un "pseudomonopol" al pitei artistilor detinut de "artistii" cu asa zisa scoala de arta ( care nu este de lepadat)....

un pictoras cu greu ajunge sa intre in randul asociatiei pictorilor romani....si asta doar dupa ce-si face instructajul intr-ale pictoritului cu o contravaloare de rigoare cu un pictor contemporan asazis "contemporan"

altfel este mancat...nu mai vorbim de un vernisaj,,,,ohoho..cale lunga

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
depinde.....ce "arta" incereci sa promovezi sau sa vinzi

daca incerci savinzi ierbare si tot felul de suruburi sudate cu siguranta vei muri de foame

dar daca incerci sa-ti vinzi "operele" care incanta ochiul prin simplul fapt ca te trimit cu gandul la alte opere ale unor artisti consacrati s-ar putea sa castigi ceva bani.....

in romania exista inca un "pseudomonopol" al pitei artistilor detinut de "artistii" cu asa zisa scoala de arta ( care nu este de lepadat)....

un pictoras cu greu ajunge sa intre in randul asociatiei pictorilor romani....si asta doar dupa ce-si face instructajul intr-ale pictoritului cu o contravaloare de rigoare cu un pictor contemporan asazis "contemporan"

altfel este mancat...nu mai vorbim de un vernisaj,,,,ohoho..cale lunga

De ce critici tu arta ,daca nu te pricepi la ea ?

Tu crezi ca arta este numai ce te impresioneaza pe tine .Si acele suruburi sudate ,reprezinta arta.

Iar un artist adevarat este acela care este "original" nu ce a ce spui tu , cu stiluri imitate .:airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce critici tu arta ,daca nu te pricepi la ea ?

Tu crezi ca arta este numai ce te impresioneaza pe tine .Si acele suruburi sudate ,reprezinta arta.

Iar un artist adevarat este acela care este "original" nu ce a ce spui tu , cu stiluri imitate .:airkiss:

tu ai inteles ce am scris eu?....sau iti place sa ma contrezi?

mai citeste odata.....

si referitor la priceputul meu la arta....

mai bine las-o balta.....

spune repede cine a pictat " originea lumii"....este un francez

daca spui si muzeul unde se afla pictura...ma dai pe spate...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu ai inteles ce am scris eu?....sau iti place sa ma contrezi?

mai citeste odata.....

si referitor la priceputul meu la arta....

mai bine las-o balta.....

spune repede cine a pictat " originea lumii"....este un francez

daca spui si muzeul unde se afla pictura...ma dai pe spate...

He he he ..bine ca nu ai gasit una mai grea ..:flowers:

Presupun ca te referi la Gustave Courbert The Origin of the World (1866)si se afla la Musee D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×