Sari la conținut
Forum Roportal
nuti_a

Sfat pentru melanom malign excizat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mi s-a excizat un nev de pe coapsa stanga. Il aveam de 5-6 ani dar nu l-am zgandarit iar el a crescut pana a ajuns cam la 1 cm diametru(aproximativ)Analiza histopatologica suna asa:melanom malign populos hiperpigmentat de dimensiuni mici dezvoltat in melenoza(?) circumscrisa premalign Dubrovith(?)excizat la distanta.Clark level II-III std.I

Am fost trimisa la Bucuresti ptr.reexaminarea probelor si ptr alte investigatii.Am facut ecografie si CT si iata ce cuprinde scrisoarea medicala data de acolo:ecografie abdominala si pelvina-in limite normale;ecografia regiunii inghinale-se evidentiaza catevaimagini de adenopatii localizate inghinal,bilateral,de forma ovala,cu contur net si regulat,cu sinus hiperecogen bine reprezentat,cu raport ax lung/ax scurt>2 si fara semnal vascular decelabil,toate aceste caracteristici fiind criterii de benignitate;cel mai mare ganglion are diametre de 2/0,6cm si se situeaza inghinal in stanga;CT torace-abdomen-pelvis si cerebral:concluzii-fara imagini de determinari secundare in regiunile examinate ;imagine nodulara minuscula in LD hepatic,sugerand mai curand o leziune cu caracter benign(de urmarit ecografic/CT la 3 luni)EDS(efectuata in ambulator)-mica hernie hiatala cu esofagita de reflux grad A,buletin anatomo patologic(fragment de piele).concluzii-melanom malign cutanat pT2 cu invazie pana la 2mm in derm,Nx,Mx-stadiul Clark III;leziune excizata la distanta in limite de siguranta oncologica;sunt in curs de realizare IHC.

Doctorii din orasul meu au spus ca nu incepem tratamentul cu Interferon decat dupa stadiul III(daca e cazul ,intai sa vedem al doilea rezultat al analizei fragmentului de piele)Ma intreb de ce se lasa sa avanseze si pe urma sa se intervina?Ce rost mai are?

Poate cineva sa-mi spuna daca mai am sanse sa scap cu bine si daca nu ,cam cat timp mai am (aproximativ) de trait.Si cum sa le spun alor mei(mamei-care nici nu stie ca m-am operat si fiicei mele care este in ultimul an la facultate si mi-e teama sa nu-i afecteze lucrul acesta situatia scolara)

Acum 8 ani mi-am pierdut baietelul(retinoblastom bilateral) si stiu ce inseamna sa-ti pierzi copilul.Mama a suferit alaturi de mine si nu stiu daca ar suporta sa-si piarda pe langa nepotel si copilul.Este in varsta (69ani)si ca orice mama spera ca fiica ei sa-i fie sprijin la batranete si eu uite ce-i fac .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate cineva sa-mi spuna daca mai am sanse sa scap cu bine si daca nu ,cam cat timp mai am (aproximativ) de trait.Si cum sa le spun alor mei(mamei-care nici nu stie ca m-am operat si fiicei mele care este in ultimul an la facultate si mi-e teama sa nu-i afecteze lucrul acesta situatia scolara)

 

nu sunt medic, deci nu-ti pot da un raspuns avizat. Vreau doar sa-ti spun ca eu am mai trait inca 16 ani dupa o asemenea excizie( melanom malign, stadiul IV de dezvoltare, am povestit pe undeva pe un topic cazul meu). Traiesc inca, desigur.... si iti doresc si tie acelasi lucru!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pentru incurajare. Ce ma pune pe ganduri dupa ce am citit toate cazurile referitoare la melonom este faptul ca al meu a fost intr-o zona destul de vascularizata.Offffff si rezultatul asta de la Bucuresti nu mai soseste odata. bye

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc mult pentru incurajare. Ce ma pune pe ganduri dupa ce am citit toate cazurile referitoare la melonom este faptul ca al meu a fost intr-o zona destul de vascularizata.Offffff si rezultatul asta de la Bucuresti nu mai soseste odata. bye

 

....o sa vina si rezultatul ala si e normal ca multe sa te puna pe ganduri...imi place insa ca esti destul de optimista si nu dramatizezi ( la fel ca mine), lucru care te va ajuta foarte mult. Nu trebuie sa-i spui fetei tale ceva de genul: mama, eu am cancer! Ii vei spune ca ai avut o alunita care crestea si te deranja si ca te-ai hotarat sa o excizezi; ca procedura obisnuita este ca tesutului respectiv sa i se faca o biopsie si ca la biopsie s-a descoperit ca acolo sunt si ceva celule canceroase, deci va trebui sa faci un tratament preventiv...la fel si mamei...oricum, de mult cancerul nu mai este o boala de care neaparat se moare, asa cum stiam noi cand eram copii.

Ar fi foarte bine sa-ti introduci in alimentatia zilnica, un pahar doua de sucuri de fructe si legume proaspete....eu nu am facut citostatice deloc si la mine a fost stadiul IV. Fetita mea cea mica, avea 6 luni cand m-am operat, acum are aproape 16 ani....

numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mada,ai o adresa de e-mail?daca vrei sa mi-o dai, pe a mea o gasesti mai sus.ti-as scrie mai multe si am mai tine legatura ,ca vad ca nu sunt alte persoane care sa imi scrie mai multe despre ce am relatat mai sus.

Multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.....raspunsurile lui @spider erau cele mai avizate dar am vazut ca in ultima vreme nu mai este pe forum. Daca ai rabdare sa cauti, s-au scris destul de multe despre meloanoame, pe diferite topicuri....

ok, am vazut adresa ta de mail si am sa-ti scriu un mesaj ca sa ai adresa mea daca vrei sa trancanim din cand in cand, in limita timpului disponibil al fiecareia. O sa facem un fel de "agroturism" ca eu nu am cunostinte de medicina si nici nu ma caznesc sa inteleg chiar totul pentru ca consider ca un pic de ignoranta in cazul bolilor, nu strica la nimeni; dimpotriva, te ajuta sa nu iei lucrurile chiar asa in tragic si sa fii ceva mai optimist si mai putin preocupat cu gandurile negre....

multumesc pentru urare si si numai bine si tie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc mult pentru incurajare. Ce ma pune pe ganduri dupa ce am citit toate cazurile referitoare la melonom este faptul ca al meu a fost intr-o zona destul de vascularizata.Offffff si rezultatul asta de la Bucuresti nu mai soseste odata. bye

buna si eu sunt o fata din timisoara care s-a operat acum acum 2 luni de o alunita retroauriculara dreapta si rezultatul biopsiei a fost melanom malign verucos Clark II si nu a fost extirpat in totalitate a ramas o parte din tumoare acolo fiind excizat prea putin adica 0,5 cm . acum in 27 august am facut a doua operatie si mi s-a scos tot adica la rezultat a iesit margini de rezectie fara semne de infiltrare tumorala , medicul oncolog a spus ca e bine pt ca mi s-a scos tot dar trebuie facuta o limfoscintigrafie sa vedem daca nu s-a transmis ceva prin limfa la ganglioni. acum deabia astept sa ma duc sa o fac am 25 de ani si peste 2 luni trebuie sa ma casatoresc , nu stiu ce sa ma astept de la acest diagnostic oare voi putea avea o familie? am intrat pe sfatul meducului si mi-au raspuns ca fiind vorba de prma faza a acestei boli pot traii maximum ce poate oferii acest diagnostic adica 5 ani?! mie mi se pare inacceptabil un astfel de raspuns. as vrea si eu sa stiu parerile doamnei care traieste de 16 ani cu aceasta boala poate ma ajuta si pe mine cumva . va rog niste sfaturi? orice. va multumesc.

Editat de Cristinick
e-mail din citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga "Timisoreana"

Gasesti mai sus adresa mea de e-mail.Trimite-mi adresa ta de mail sa mai "conversam" in momentul in care voi mai avea ceva vesti,si sa i-o trimit Madalinei ,d-na care a pacalit 16 ani acest melanom.Cand o sa iau legatura cu ea(si asta va fi curand) o sa-i spun sa-ti scrie cum a reusit.Fa-ti linistita planurile de nunta si pana nu ai un rezultat clar nu lasa gandurile negre sa te bantuie.Incearca sa tii un regim bazat mai mult pe salate,fructe,cruditati daca poti.Fara alcool,cafea,tutun,sucuri din comert(prepara-ti in casa sucuri proaspete),fara snaks-uri si ce crezi tu ca ar contine chestii nesanatoase.Eu asa fac si deocamdata sunt bine,doar ca am mai slabit putin.In noiembrie voi repeta tomografia sa vad daca sunt schimbari fata de cea facuta la inceputul lunii august.Pana atunci imi vad de viata de zi cu zi si ma rog la Dumnezeu sa ma ajute sa trec cu bine de "cumpana"asta.Doctorii au spus ca deocamdata nu-mi dau nici un tratament,pana nu vedem al doilea rand de analize(ale partii excizate)Fiecare om are la un moment dat de trecut o "cumpana" in viata.Altii au mai multe!!!

Fii optimista!!! Multa sanatate si cum am vesti "vorbim".BYE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..... as vrea si eu sa stiu parerile doamnei care traieste de 16 ani cu aceasta boala poate ma ajuta si pe mine cumva . va rog niste sfaturi? orice. va multumesc.

@bac, exact asta mi s-a spus si mie dupa operatie, ca "mi s-a scos tot" si ca nu am motive de ingrijorare... si nimeni nu a facut nici un pronostic pentru cat mai am de trait. Medicul care m-a operat mi-a spus du-te acasa si creste-ti copilul... si sa ma inviti si pe mine la nunta! ( nascusem de curand, ma astepta acasa o fetita de 6 luni ). Fa-ti si limfoscintigrafia, sper sa ai un rezultat bun si la ea....daca tie ti s-a spus acelasi lucru ca si mie, ca s-a scos tot, eu ma gandesc ca o sa ai si tu norocul meu, ce zici? ...si nu ne vom opri la 16 ani, ca eu am de facut o nunta!

Iti doresc numai bine si sa ai o nunta frumoasa! Ocupa-te de asta acum si mai luam legatura apoi daca vrei....

Editat de madalina_

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×