Sari la conținut
Forum Roportal
eddy1973

viitorul este stabil sau schimbator?!

Postări Recomandate

Pai.......este o diferenta intre a vrea si a putea.Daca joci ai sanse(putine) sa castigi.Tu iti creezi viitorul in fiecare secunda:el nu este scris undeva in stele,sau la vreun zeu.Dar asta nu inseamna ca tot ceea ce vrei se poate si realiza,sau totul va merge dupa cum planuiesti tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai.......este o diferenta intre a vrea si a putea.Daca joci ai sanse(putine) sa castigi.Tu iti creezi viitorul in fiecare secunda:el nu este scris undeva in stele,sau la vreun zeu.Dar asta nu inseamna ca tot ceea ce vrei se poate si realiza,sau totul va merge dupa cum planuiesti tu.

eu cum il creez?daca vreau ceva si nu se intampla? :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simplu........prin deciziile pe care le iei,prin actiunile tale.De exemplu,poti iesi in seara asta sa te plimbi,cumperi un bilet la loto si castigi premiul cel mare,poti merge la o facultate si nu la alta,poti pleca cu 10 min mai devreme de acasa si eviti un accident mortal,etc.Ce vreau eu sa spun este ca viitorul depinde doar de actiunile noastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cum il creez?daca vreau ceva si nu se intampla? :haha:

Torq, actiunea este dictata de gand. Dar GANDUL este mai mult decat idei ce iti trec prin minte. Daca tu doresti acum ceva si crezi ca este posibil sa-l ai, exista cateva cauze pt care nu il obtii totusi. Si aceste cauze sunt de fapt nivele ale materializarii si transformarii viitorului.

1. doresti dar gandul din spate, cel care te sponsorizeaza (expresie a lui Neal Donald Wals), este teama de a nu avea sau respingerea starii de a fi lipsit de... ; adica un gand opus implinirii

2. campul in care te misti (generat de suma gandurilor tale de la nastere pana acum) sunt ostile implinirii dorintelor tale: furie, angoase, temeri, invidie, micime mentala - generale nu directionate strict spre ce iti doresti acum; un fel de supa mentala tulbure

3. Sentimentele nutrite in general despre viata/lume/oameni nu sunt suficient de puternice si generoase, pline si expansive, inspiratoare ca sa sustina energetic dorinta/gandul de a obtine ceva - apropo, cea mai buna si persistenta materializare este atunci cand gandul generos este sustinut de sentimentul increzator

4. contextul mental karmic (aspiratiile, gandurile, convingerile, credintelor persoanelor din familie, prietenii, societate cu paradigmele ei culturale etc) poate sufoca sau ingreuna implinirea dorintelor tale

 

Acum.... vezi unde te incadrezi cel mai des?

Editat de qusay

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aoleo, deci trebe bagati multi carbuni pe foc sa mearga trenu' :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unele dorinte nu se pot implini ptr ca........sa spunem nu ai suficiente resurse ptr a ti le implini.Gandeste-te la un om sarac ce isi doreste o vila cu piscina si o limuzina.Alte dorinte pur si simplu nu depind de tine,cum ar fi ca eu imi doresc sa vina tata si sa imi propuna sa merge 3 luni intr-o excursie in Suedia.La loto ai nevoie "doar" de un car de noroc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Torq, actiunea este dictata de gand. Dar GANDUL este mai mult decat idei ce iti trec prin minte. Daca tu doresti acum ceva si crezi ca este posibil sa-l ai, exista cateva cauze pt care nu il obtii totusi. Si aceste cauze sunt de fapt nivele ale materializarii si transformarii viitorului.

1. doresti dar gandul din spate, cel care te sponsorizeaza (expresie a lui Neal Donald Wals), este teama de a nu avea sau respingerea starii de a fi lipsit de... ; adica un gand opus implinirii

2. campul in care te misti (generat de suma gandurilor tale de la nastere pana acum) sunt ostile implinirii dorintelor tale: furie, angoase, temeri, invidie, micime mentala - generale nu directionate strict spre ce iti doresti acum; un fel de supa mentala tulbure

3. Sentimentele nutrite in general despre viata/lume/oameni nu sunt suficient de puternice si generoase, pline si expansive, inspiratoare ca sa sustina energetic dorinta/gandul de a obtine ceva - apropo, cea mai buna si persistenta materializare este atunci cand gandul generos este sustinut de sentimentul increzator

4. contextul mental karmic (aspiratiile, gandurile, convingerile, credintelor persoanelor din familie, prietenii, societate cu paradigmele ei culturale etc) poate sufoca sau ingreuna implinirea dorintelor tale

 

Acum.... vezi unde te incadrezi cel mai des?

:haha:

Super :lol2:

Dorintele se indeplinesc atunci cand ceri ceva intr-o stare de..puritate. Cand gandul care sponsorizeaza nu e ''oare o merge asta?'', ''oare chiar se va intampla?'', ''e absurd sa mi se intampla tocmai mie asta''. E ceva ..spontan, pe moment asa, cum cere un copil. E ceva la care nu te gandesti asa cum obisnuim noi, ci pur si simplu spui ce simti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Torq, actiunea este dictata de gand. Dar GANDUL este mai mult decat idei ce iti trec prin minte. Daca tu doresti acum ceva si crezi ca este posibil sa-l ai, exista cateva cauze pt care nu il obtii totusi. Si aceste cauze sunt de fapt nivele ale materializarii si transformarii viitorului.

1. doresti dar gandul din spate, cel care te sponsorizeaza (expresie a lui Neal Donald Wals), este teama de a nu avea sau respingerea starii de a fi lipsit de... ; adica un gand opus implinirii

2. campul in care te misti (generat de suma gandurilor tale de la nastere pana acum) sunt ostile implinirii dorintelor tale: furie, angoase, temeri, invidie, micime mentala - generale nu directionate strict spre ce iti doresti acum; un fel de supa mentala tulbure

3. Sentimentele nutrite in general despre viata/lume/oameni nu sunt suficient de puternice si generoase, pline si expansive, inspiratoare ca sa sustina energetic dorinta/gandul de a obtine ceva - apropo, cea mai buna si persistenta materializare este atunci cand gandul generos este sustinut de sentimentul increzator

4. contextul mental karmic (aspiratiile, gandurile, convingerile, credintelor persoanelor din familie, prietenii, societate cu paradigmele ei culturale etc) poate sufoca sau ingreuna implinirea dorintelor tale

 

Acum.... vezi unde te incadrezi cel mai des?

in alta categorie care nu este enumerata de tine cu siguranta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca viitor este stabilit de D-zeu si este cate unul pentru fiecare om, dar unii oameni care chair vor sa se schimbe si cred din tot sufletul in asta D-zeu mai face exceptii pentru ei si "scrie alte pagini" pentru ei... :P nu stiu cat de adevarat e... asta e ce cred eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred ca viitor este stabilit de D-zeu si este cate unul pentru fiecare om, dar unii oameni care chair vor sa se schimbe si cred din tot sufletul in asta D-zeu mai face exceptii pentru ei si "scrie alte pagini" pentru ei... :P nu stiu cat de adevarat e... asta e ce cred eu

sa stii ca cred ca ai dreptate!sincer!cred ca e cea mai obiectiva parere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×