Sari la conținut
Forum Roportal
vigilentiu

casnicia mea se duce pe apa sambetei...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pai hai sa iti spun cum e la mine... El nu are voie sa se uite la nici o femeie, vine de la servici si atat ... nu iese la baut decat daca e petrecere la el la servici si atunci ma ia si pe mine. Nu merge in Pub sa se vada cu prieteni decat daca ma lasa la Mall cu cartea de credit ( a lui) la shopping( cand termin shoppingul poate sa vina sa ma ia). NU are voie sa vorbeasca cu femeie. La servici e treaba lui de face dar are numai barbati in birou ... asa ca nu imi fac griji. Daca are cineva nevoie de el nu pleaca nicaieri ..

Am avut o dicutie de genul: eu i-am spus ca un anumit doctor este foarte sexy si ca mi-a placut cum arata... el a spus ca nu se uita la nimeni si nu mi-ar spune niciodata ca o alta femeie este frumoasa... L-am lasat suparat 3 zile si i-a trecut :doh: :cheer:

Nu am motive sa fiu geloasa .. dar sunt :jester:

:jester:

 

 

ok. Am inteles. Sotul tau e un tip extraordinar, drept sa-ti spun nu cred ca eram asa intelegaor. Incep sa recunosc in tine parte din sotia mea.

 

Te-as intreba totusi daca tu crezi ca tinandu-l asa din scurt nu o sa vina odata acasa si o sa zica, hai la revedere. Si mai ales o sa iti pese? Crezi ca zici lasa ca mai sunt barbati? si atunci asta inseamna ca il iubesti?

 

Eu sutn unu care nu accepta astfel de comportament. Si probabil e in fizicu meu sa ma impotrivesc pana la moarte. Oare asta inseamna ca nu ma pot potrivi cu una ca tine? (no offence)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parte din frustrari sunt din cauza nerealizarilor ei profesionale, eu sunt mai putin mai bine cotat cu un venit mai mare, insa nu cred in competitie ...

 

Scuze, editam cand ai trimis informatia asta. Sa sti ca si femeile sunt orgolioase, iar partea profesionala reprezinta un factor important in conturarea personalitatii ei si chiar a multumirii sufletesti. Incurajeaz-o sa nu se dea batuta si sa caute solutii de resuscitare a profesiei.

 

La fel ca si ClassicAlina si eu sunt geloasa (nu in exces, ce-i drept, ... dar destul) si incerc sa ma autoeduc in aceasta privinta. Apoi, un aport important in remedierea problemei il aduce chiar prietenul, prin dragostea lui neconditionata ce mi-o poarta si prin faptul ca incercam sa ne dam sansa de a ne implica unul in viata celuilalt fara a ne baga si bocancii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok. Am inteles. Sotul tau e un tip extraordinar, drept sa-ti spun nu cred ca eram asa intelegaor. Incep sa recunosc in tine parte din sotia mea.

 

Te-as intreba totusi daca tu crezi ca tinandu-l asa din scurt nu o sa vina odata acasa si o sa zica, hai la revedere. Si mai ales o sa iti pese? Crezi ca zici lasa ca mai sunt barbati? si atunci asta inseamna ca il iubesti?

 

Eu sutn unu care nu accepta astfel de comportament. Si probabil e in fizicu meu sa ma impotrivesc pana la moarte. Oare asta inseamna ca nu ma pot potrivi cu una ca tine? (no offence)

pai inca nu suntem casatoriti ... dar sunem logoditi ..

Sa intelegi ca daca eu sun si nu raspunde ... mesajul pe care il las sa il asculte il va face sa planga ...

Nu sunt rea, diabolica sau alceva .... Imi place ca partenerul meu sa faca exact ceea ce spun eu. Ne iubim extrem de mult dar spre umirea mea exista si mai rau :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca ai pus punctul pe isi eu cred ca de fapt toata aceasta poveste cu gelozia este ca nu are incredere in ea. Pe de alta parte am incercat sa ii ofer incredere prin comportamentul meu, sa ii spun ca ea e cea mai frumoasa si mai despteapta...dar... spre exemplu, felul meu de a fi e cel justitiar. Acuma nu stiu ce e mai bine. sa fiu justitiar sau sa fiu alaturi de tot ce face si ce zice ea. Eu daca vad ca face ceva ce nu e in regula ii spun. Daca se supara aiurea pe un prieten comun incerc sa ii spun ca nu e bine si ca nu trebuie sa se comporte asa pentru ca in felul asta o sa ajungem sa traim in padure. Plus ca e foarte pasionata in a fi rea, a crea drama din orice si cu oricine. Acuma hai sa vorbim de motivele ei de gelozie. Poti sa fii geloeasa din orice. Sa ti se para ca am aruncat o privire. S fii in masina si sa te uiti la stop si in acelasi timp sa treaca una cu cracii goi si ea sa fie atenta si sa vada si astfel sa inceapa scandalul. CUm o poti convince ca te uitai la stop? cand ea STIE ca ma uitam la aia.Daca esti ATEBT 24 de ore din 25 pe persoana respectiva e IMPOSIBIl sa nu ii gasesti cusur! Ai uitat becu aprins, ai utat capacu ridicat(problema mare) nu ai dus gunoiu (atunci cand a vrut ea si cand zic atunci inseamna intr-o marja de 30 de secunde), si toate alte tampenii.Spre exemplu, esti la servici si esti invitat la un eveniment sponsorizat de servici, si una dintre colege vrea sa mearca cu tine si cu sotia ta cu masina ca na, suntem in drum, si zici da ca na nu te gandesti ca va fi o problema, iar apoi cand zici ca uite vine si aia, atat mi-a trebuit pentru ca iese scandal, si panarama ca ce vine aia cu noi ca nu sunt de acord ca sa ii apun ca nu vine. E OK, da zi-mi de ce!!!!! Ca asa vreau eu ca nu imi place de ea... nu o cunoaste dar oricum nu ii place de nici o femeie care se apropie de mine la mai puitn de 3 metri...Cand spui ca faci tot ceea ce iti doresti la ce te referi? Tocmai am spus ca incerc sa joc dupa regulile casniciei incercand sa nu stau departe de ea cand nu este necesar. Nu ies cu baietii la bere, la fotbal, doar vin acasa. In parte cred ca problema noastra e ca stam prea mult impreuna...Cred ca e dovedit ca din cand in cand trebuie sa iei un pic de pauza sa vezi ce e in afara casniciei astfel incat sa fii usurat cand ajungi acasa sa te asezi in pat. Sa stii ca aici ti-e loculCum sa tempreszi pe cineva care te suspecteaza constant ca o inseli si ca faci lucruri fata stirea ei cu colegii de servici... Spune-mi cum dovedesti lucrurile astea in fata unei persoanefurioase. Cum dovedesti ca cele 30 de minute pe care le-ai intrarziat au fost in trafic si nu cine stie unde in ce apartament facad ceva.Spune-mi cum faci sa inlaturi suspiciunile astea? Si daca ma iubeste, oare asa trebuie sa fie? in fiecare zi un calvar? Asta e definitia iubirii oare?

Nu ai cum sa o schimbi decat schimbandu-te tu pe tine intr-o prima faza. In ce sens? In sensul ca trebuie sa te linistesti profund, sa nu mai ridici deloc tonul cand vorbesti cu ea, sa nu te mai enervezi sau emotionezi sau sa te superi. Constiinta ta e curata si asta este cel mai important. Ignora-o total cand incepe sa bata campii. Spune-i doar ca poate sa vorbeasca pana poimarti si sa se gandeasca la toate ororile ca tot nu te afecteaza fiindca ai constiinta curata. Spune-i ca mizeriile si uratenia din ea sunt si raman ale ei, chiar daca incearca sa le arunce spre cei din jur in permanenta. Tot ale ei raman. Spune-i ca numai ea poate sa decida sa fie sau nu fericita si ca tu nu poti sa o ajuti deloc. E decizia ei. Fii iubitor si tandru cu copilul si nu-ti mai face nici un fel de griji. O sa vezi ca in timp o sa fie bine. Cel putin pentru linistea ta. Pentru ea nu stiu cum o sa fie. Poate se lumineaza. Daca nu, lasa-o sau mori cu ea. Tu decizi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuze, editam cand ai trimis informatia asta. Sa sti ca si femeile sunt orgolioase, iar partea profesionala reprezinta un factor important in conturarea personalitatii ei si chiar a multumirii sufletesti. Incurajeaz-o sa nu se dea batuta si sa caute solutii de resuscitare a profesiei.

 

La fel ca si ClassicAlina si eu sunt geloasa (nu in exces, ce-i drept, ... dar destul) si incerc sa ma autoeduc in aceasta privinta. Apoi, un aport important in remedierea problemei il aduce chiar prietenul, prin dragostea lui neconditionata ce mi-o poarta si prin faptul ca incercam sa ne dam sansa de a ne implica unul in viata celuilalt fara a ne baga si bocancii.

 

ok. sa te intreb... cum ti-ai dat seama ca esti geloasa? cine ti-a zis. stii cum e, esti in denial pana te trezesti. Dar cum ti-ai dat seama ca ai o problema. cum o fac sa isi dea seama ca are o problema?

 

au trecut totusi 7 ani. nivelul de frustrare e ridicat. suntem incordati la limita mergem acasa inarmati pana in dinti pentru a ne pregati pentru o alta batalie. care tine de la 5 la 9 odata la cateva zile. cum previi asta? cum ii spun eu unu betiv ca e beat? cand el STIE ca esti prost ca el de fapt nu e beat, tu esti beat nu el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toate femeile sunt geloase..poate putin mai geloase decat barbatii...insa totul are o limita..cum ziceam si pe un alt topic...e o diferenta intre gelozie si obsesie...Nu poti tine un om legat de tine, nu e proprietatea, ta..atata timp cat doi oameni se iubesc neincrederea nu ar trebui sa fie prezenta. Sotia ta ar trebui sa se puna putin in loul tau si sa se gandeasca daca ei i-ar placea sa fie tratata asa. Si eu sunt geloasa, pentru ca-mi iubesc partenerul si sunt momenet cand imi fac griji aiurea, fara motiv, e normal intr-o relatie...insa sunt constienta de faptul ca daca m-as purta asa cum face sotia ta, l-as pierde...si e de inteles...pana si cea mai puternica iubire poate fi distrusa de gelozia in exces. Nu poti iubi un om care iti face viata un chin...oricat de mult ai incerca..cu timpul iubirea dispare si isi fac loc frustrarile..atmosfera tensionata...gandul ca mai bine stai pe strazi decat acasa.

Incearca sa discuti cu ea, spune-i ce simti, spune-i sa se puna in locul tau...trebuie sa inteleaga ca aveti o viata de trait impreuna, si asa nu se poate. ...Daca nici asa nu merge...fa-i si tu la fel..vezi, ii convine? :jester:

Editat de Khriss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sotia ta nu cumva are prea mult timp liber? Adica sa aiba timp sa isi faca scenarii in cap?

Daca spui ca se leaga de fiecare amanunt chiar din casa: capacul de wc, toate prostiile si maruntisurile, eu cred ca ai dreptate sa zici ca te uraste.

Tu spui ca esti corect in ceea ce faci, ok, asta inseamna ca spui pe fata cand greseste, si nu o tratezi pe ea preferential... mai bland. Poate ca din cauza asta nu se simte speciala pentru tine. Vede ca te porti cu ea cum te porti cu oricine altcineva.

 

si ar mai fi ceva: uneori cel care are de gand sa insele, sau deja inseala face crizele de gelozie mai acute. Dar deobicei e valabil la barbati, el vine de la amanta si acasa o intreaba pe nevasta de ce se uita pe geam la cutare. LA femei nu prea am intalnit.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca ea ar trebuie sa merga sa vada un psiholog... gelozia exagerata este o boala care nu ii permite nici ei si nici tie sa profitati de viata voastra. Explica-i (desi cred ca este constienta) si spune-i sa mearga la o psihoterapie..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai inca nu suntem casatoriti ... dar sunem logoditi ..

Sa intelegi ca daca eu sun si nu raspunde ... mesajul pe care il las sa il asculte il va face sa planga ...

Nu sunt rea, diabolica sau alceva .... Imi place ca partenerul meu sa faca exact ceea ce spun eu. Ne iubim extrem de mult dar spre umirea mea exista si mai rau :jester:

 

nu vreau sa par rau dar din cate imi spui deja ai depasit un pic situatia in care sunt eu. Daca asa gandeste si ea inseamna ca toate lucrurile pe care le incerc sunt sortite esecului.

 

Daca sunt barbati care accepta acest tip de comportament nu stiu ce sa zic...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma baiatule,ai incercat sa o intrebi la ce mai sta cu tine daca nu ii convine nimic din ceea ce faci??Sincer ti-as fi spus sa te desparti,tinand cont ca nu o iubesti,dar atata timp cat ai un copil...nu stiu ce sa zic.Trebuie sa te gandesti insa si la copil si la cum va rezista el certurilor dintre voi.Cum se va simti el cand va vedea atatea certuri,atata neintelegere si ma ales nici un pic de iubire.Apropo:ea lucreaza,sau sta acasa?Ca daca sta acasa,e de inteles comportamentul...din prea multa plictiseala..Si..ea incearca sa mai schimbi putin foaia...ca prea te-ai lasat tinut sub papuc..nu stiu cum sa zic.Dar o femeie cand simte ca barbatul poate fi controlat cu usurinta...fii sigur ca asta va face.. :cheer: Nu trebuie sa o jignesti,dar poti sa i-o tai din scurt.Pai daca pana acum nu i-ai dat nici un motiv de gelozie,poate ar fi cazul sa ii arati si cum e :jester: ...ea stie ca esti al ei,in orice conditii sau situatie,la orice ora din zi si din noapte,crede ca totul i se cuvine ...ia pune-o in situatia sa simta ca te pierde

nu vreau sa par rau dar din cate imi spui deja ai depasit un pic situatia in care sunt eu. Daca asa gandeste si ea inseamna ca toate lucrurile pe care le incerc sunt sortite esecului. Daca sunt barbati care accepta acest tip de comportament nu stiu ce sa zic...
Nu ar trebui sa existe nimeni care sa accepte acest tip de comportament.Nu am cumparat acea persoana,nu trebuie sa o tratam ca pe un obiect...trebuie sa luptam pentru ea,sa daruim...caci altfel cu siguranta in timp o vom pierde..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×