Sari la conținut
Forum Roportal
vigilentiu

casnicia mea se duce pe apa sambetei...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Toate femeile sunt geloase..poate putin mai geloase decat barbatii...insa totul are o limita..cum ziceam si pe un alt topic...e o diferenta intre gelozie si obsesie...Nu poti tine un om legat de tine, nu e proprietatea, ta..atata timp cat doi oameni se iubesc neincrederea nu ar trebui sa fie prezenta. Sotia ta ar trebui sa se puna putin in loul tau si sa se gandeasca daca ei i-ar placea sa fie tratata asa. Si eu sunt geloasa, pentru ca-mi iubesc partenerul si sunt momenet cand imi fac griji aiurea, fara motiv, e normal intr-o relatie...insa sunt constienta de faptul ca daca m-as purta asa cum face sotia ta, l-as pierde...si e de inteles...pana si cea mai puternica iubire poate fi distrusa de gelozia in exces. Nu poti iubi un om care iti face viata un chin...oricat de mult ai incerca..cu timpul iubirea dispare si isi fac loc frustrarile..atmosfera tensionata...gandul ca mai bine stai pe strazi decat acasa.

Incearca sa discuti cu ea, spune-i ce simti, spune-i sa se puna in locul tau...trebuie sa inteleaga ca aveti o viata de trait impreuna, si asa nu se poate. ...Daca nici asa nu merge...fa-i si tu la fel..vezi, ii convine? :jester:

 

 

Ah ce mult as vrea sa pot face la fel insa nu e felul meu. Nu poti fi rau in mod voit. Trebuie sa ai un pic de sange (cred ca de aia nu am sa pot fi manager niciodata :cheer:))

 

Ideea e ca vreau totusi de dragul copilului sa salvez relatia. Nu vreau sa arunc ce am in mana acum. Sa incepi cu alta, sa construiesti cu ea ani de zile, casa masa, etc. Desi ideea e plauzibila insa, chiar trebuie sa renunt?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ok. sa te intreb... cum ti-ai dat seama ca esti geloasa? cine ti-a zis. stii cum e, esti in denial pana te trezesti. Dar cum ti-ai dat seama ca ai o problema. cum o fac sa isi dea seama ca are o problema?

 

Pai, relativ repede. Inainte de a avea relatia actuala, am avut o relatie de 6 ani si jumatate, in care nu-mi amintesc sa fi fost geloasa. Acum, datorita distantei (e o relatie care, momentan, e la distanta chiar daca ne vedem cel putin 3 zile pe saptamana), mi se intampla uneori sa las frau liber imaginatiei. Nu e tocmai bine. Iar la un moment dat, a fost conjunctura de asa natura incat am explodat. Atunci, am realizat ca trebuie sa fac ceva in acest sens, pt ca nu e normal sa te consumi din lucruri imaginare.

 

Pe ea? Pai explica-i cum ar fi daca ai proceda tu la fel ca ea. Poate merge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca ea ar trebuie sa merga sa vada un psiholog... gelozia exagerata este o boala care nu ii permite nici ei si nici tie sa profitati de viata voastra. Explica-i (desi cred ca este constienta) si spune-i sa mearga la o psihoterapie..

 

Ideea cu psihologul am vehiculat-o dar daca ea nu-si da seama ca are o problema atunci nu o pot forta. Eu ii zic du-te la psiholog, ea imi zice du-te tu! si n-am rezolvat nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ah ce mult as vrea sa pot face la fel insa nu e felul meu. Nu poti fi rau in mod voit. Trebuie sa ai un pic de sange (cred ca de aia nu am sa pot fi manager niciodata :cheer:))

 

Sa o faci sa simta si ea ceea ce simti tu,nu inseamna sa fii rau in mod voit,uneori poate fi singura solutie de a descgide ochii cuiva.Eu cred ca iti trebuie mai mult curaj sa suporti acest tip de comportament in fiecare zi.. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, relativ repede. Inainte de a avea relatia actuala, am avut o relatie de 6 ani si jumatate, in care nu-mi amintesc sa fi fost geloasa. Acum, datorita distantei (e o relatie care, momentan, e la distanta chiar daca ne vedem cel putin 3 zile pe saptamana), mi se intampla uneori sa las frau liber imaginatiei. Nu e tocmai bine. Iar la un moment dat, a fost conjunctura de asa natura incat am explodat. Atunci, am realizat ca trebuie sa fac ceva in acest sens, pt ca nu e normal sa te consumi din lucruri imaginare.

 

Pe ea? Pai explica-i cum ar fi daca ai proceda tu la fel ca ea. Poate merge.

 

 

Am incercat, insa nu pot. Incercam sa fiu rau sa le zic sa incep samanta de scandal, insa cuvintele din gura mea nu ieseau asa cum trebuie. Nu puteam sa zic si sa fac ceva fals!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ah ce mult as vrea sa pot face la fel insa nu e felul meu. Nu poti fi rau in mod voit. Trebuie sa ai un pic de sange (cred ca de aia nu am sa pot fi manager niciodata :jester: ))Ideea e ca vreau totusi de dragul copilului sa salvez relatia. Nu vreau sa arunc ce am in mana acum. Sa incepi cu alta, sa construiesti cu ea ani de zile, casa masa, etc. Desi ideea e plauzibila insa, chiar trebuie sa renunt?
Intotdeauna am fost de parere ca pentru o relatie trebuie luptat pana in panzele albe...trebuie pusa persoana iubita pe primul loc, insa numai atunci cand primesc din partea acestuia dragoste, respect..si incredere... fara incredere o relatie e sortita esecului..fie ea dupa o luna, noua..7 ani...sau chiar mai mult...In ceea ce priveste copilul...e complicat...e greu pentru un copil sa creasca cu parintii despartiti insa stiu ca e la fel de greu sa creasca intr-o atmosfera de genul asta. Sotia ta ar trebui sa se gandeasca in primul rand, daca nu la tine, la copil..ce exemplu ii da..si cat de mult rau ii face lui sa creasca in certuri..asa daca nu se iubeste mai mult pe ea...
Ideea cu psihologul am vehiculat-o dar daca ea nu-si da seama ca are o problema atunci nu o pot forta. Eu ii zic du-te la psiholog, ea imi zice du-te tu! si n-am rezolvat nimic.
Propune-i sa mergeti amandoi la un psiholog..poate asa va fi de acord. Editat de Khriss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

v-ati iubit cand v-ati casatorit? A existat vreodata acest sentiment la voi?

 

Legat de copil, pt el e mai bine sa aiba armonie in jur, fie ca sunt parintii impreuna sau nu. Si o zic din experienta.

Editat de mi_onutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma baiatule,ai incercat sa o intrebi la ce mai sta cu tine daca nu ii convine nimic din ceea ce faci??Sincer ti-as fi spus sa te desparti,tinand cont ca nu o iubesti,dar atata timp cat ai un copil...nu stiu ce sa zic.Trebuie sa te gandesti insa si la copil si la cum va rezista el certurilor dintre voi.Cum se va simti el cand va vedea atatea certuri,atata neintelegere si ma ales nici un pic de iubire.Apropo:ea lucreaza,sau sta acasa?Ca daca sta acasa,e de inteles comportamentul...din prea multa plictiseala..Si..ea incearca sa mai schimbi putin foaia...ca prea te-ai lasat tinut sub papuc..nu stiu cum sa zic.Dar o femeie cand simte ca barbatul poate fi controlat cu usurinta...fii sigur ca asta va face.. :cheer: Nu trebuie sa o jignesti,dar poti sa i-o tai din scurt.Pai daca pana acum nu i-ai dat nici un motiv de gelozie,poate ar fi cazul sa ii arati si cum e :jester: ...ea stie ca esti al ei,in orice conditii sau situatie,la orice ora din zi si din noapte,crede ca totul i se cuvine ...ia pune-o in situatia sa simta ca te pierdeNu ar trebui sa existe nimeni care sa accepte acest tip de comportament.Nu am cumparat acea persoana,nu trebuie sa o tratam ca pe un obiect...trebuie sa luptam pentru ea,sa daruim...caci altfel cu siguranta in timp o vom pierde..

 

Ok chestia cu barbatul sub papuc e demult fumata avand in vedere ca femeile din ziua de azi, vazand societate din timpul lui ceasca unde barbatul e stapanul, au adoptat un comportament agresiv impotriva violentei de orice fel. Si vorbesc de femile cat de cat cultivate.

 

OK ca sa zic am ajuns in situatia in care certurile noastre se termina in discutii jignitoare iar eu sunt constient ca am devenit un monstru. si sunt asa din frustrare pentru ca imi dau seama ca copilul o sa ramana singur si o sa creasca ca orice copil handicapat fara tata... nu e normal nu astea sunt valorile pe care le-am primit de acasa de la mine...

 

Sunt constient ca nu fac bine insa snt extrem de frustrat. Cand iese scandal din nimic sunt asa de frustrat incat cate odata mai si dau cu pumnu in perete, sau mai trantesc o usa... tare... incerc sa spun adevarur nu aruncati cu rosii... :jester:

 

Ideea e ca acest comportament e doar de 1-2 ani incoace... nu eram asa insa creste in mine o furie pe care devine greu de controlat. Si nu am remediu la asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Primul lucru pe care ar trebui sa-l faci e sa nu te invinovatesti pe tine pentru comportamentul tau..pentru atunci cand iti iesi din fire..eu , sincer, ma mir cum nu i-ai tras si vreo palma, sau ceva... :jester:

Editat de Khriss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic asa.Fii fericit ca ai o astfel de femeie langa tine!Bucura-te! Nu toti barbatii se bucura de aceasta atentie.Ia gandeste-te,intr-o zi n-o sa-i mai pese si te vei duce unde vrei,cum vrei,cu cine vrei...oare iti va placea?

Ii pasa de tine,faci o prea mare tragedie din asta,din gelozia ei..e justificata..si eu sunt tot ca ea...daca nu mai rau..nu-ti convine?baga divort! dar iti va parea rau,nu toate femeile iubesc asa nebuneste,or sa-ti lipseasca crizele ei!

Te iubeste!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×