Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Considerata zeita chineza a compasiunii,cele 5 virtuti ale sale fiind mila,modestia,curajul,dreptatea si intelepciunea.

 

Foarte frumos cele zise despre aceasta zeita dar nu ma ajuta cu nimic daca nu-mi mantuie sufletul. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte frumos cele zise despre aceasta zeita dar nu ma ajuta cu nimic daca nu-mi mantuie sufletul. :cry:

Cristos a aratat calea! Tu esti cel ce trebuie sa ACTIONEZE pentru a te mantui!

Iar in actiunea asta te poti inspira si din alte parti...

Crestinismul nu are monopol pe compasiune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... dar nu ma ajuta cu nimic daca nu-mi mantuie sufletul. :cry:

 

Pai incearca la spitalul de psihiatrie ...acolo gasesti personalul cel mai calificat in probleme ce tin de suflet si de mantuirea problemelor pe care le are sufletul!

 

Nu cred ca esti atat de naiv sa crezi ca un personaj fictiv ca si Christos ...lansat dupa modelul rabinului Isus, de catre un imparat criminal cu multa sete de putere are puterea de a mantui de ceva?

 

Pai tu nu ai vazut din experienta ta de viata ca Christos mantuieste doar prin moarte ... moartea fiind o stare in care tocmai sufletul se pierde ...si nu se mantuieste ...tot asa cum "sufletul" focului care se stinge nu este "mantuita" de apa care stinge focul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cristos a aratat calea! Tu esti cel ce trebuie sa ACTIONEZE pentru a te mantui!

Iar in actiunea asta te poti inspira si din alte parti...

Crestinismul nu are monopol pe compasiune.

 

Sunt de acord cu dvs. trebuie sa existe un moment de alegere. Totusi eu nu ma pot mantui singur.

Intelepciunea nu e monopolul unui singur om/cult...etc.

 

Pai incearca la spitalul de psihiatrie ...acolo gasesti personalul cel mai calificat in probleme ce tin de suflet si de mantuirea problemelor pe care le are sufletul!

 

Nu cred ca esti atat de naiv sa crezi ca un personaj fictiv ca si Christos ...lansat dupa modelul rabinului Isus, de catre un imparat criminal cu multa sete de putere are puterea de a mantui de ceva?

 

Pai tu nu ai vazut din experienta ta de viata ca Christos mantuieste doar prin moarte ... moartea fiind o stare in care tocmai sufletul se pierde ...si nu se mantuieste ...tot asa cum "sufletul" focului care se stinge nu este "mantuita" de apa care stinge focul!

 

La spitalul de psihiatrie se trateaza cu ceva fizic(ex. pilule) ceva ce nu e fizic - probleme sufletesti rezultatul se vede... 995 din cazuri irecuperabile...

Sunt un om "limitat si naiv" cred in Isus Hristos

Sunt de acord nu poti invia decat prin moarte., dar moartea Eu-lui tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi eu nu ma pot mantui singur.

 

Evident ...de mantuit te poate mantui cat esti in viata doar societatea avansata a "oamenilor mantuitori" (de ex cei de la SMURD) si in moarte nu mai ai nevoie de mantuire ca automat iti sunt rezolvate toate problemele prin abandonarea lor definitiva.

 

Intelepciunea nu e monopolul unui singur om/cult...etc.

Intelepciunea este monopoul celor care STIU si care prin stinta lor au contribuit la sporirea intelepciunii si nu a celor care Cred ...a crede orice ca prostu ...fara sa te documentezi temeinic este monopolul celui mai mare rege de pe pamant ...PROSTIA!

 

 

La spitalul de psihiatrie se trateaza cu ceva fizic(ex. pilule) ceva ce nu e fizic - probleme sufletesti rezultatul se vede... 995 din cazuri irecuperabile...

Foarte gresit ...la spitalele de psihiatrie se fac si tehnici de meditatii incepand cu sofrologia si dianetica si terminand cu tratamentul prin muzica!

 

Calmantele sub forma de pilule de care vorbesti sunt ptr cei care au pierdut trenul recuperarii

 

Sunt un om "limitat si naiv" cred in Isus Hristos

 

Asta nu e nici o problema ...la fel sunt si eu ..adica si limitat dar si credincios!

Credinta mea este ca Dumnezeu ca sa salveze sufletele porcilor care cu milioanele sunt sacrificate fara impartasanie si mantuire cereasca in abatoarele planetei ...a trimis Duhul Sfant sa o insarcineze pe Scroafa ptr ca fiul ei Purcelul mantuirii ...sacrificandu-se sa salveze sufletele a miliarde de porci care sunt sacrificati anual!

 

Sunt de acord nu poti invia decat prin moarte., dar moartea Eu-lui tau.

Asa este ...si eu sunt de acord ca Focul nu poate invia decat din cenusa care a ramas dupa ce s-a stins totul.

 

Din pacate nici unu dintre noi nu avem argumente din domeniul realului prin care sa ne sustinem teoriiile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evident ...de mantuit te poate mantui cat esti in viata doar societatea avansata a "oamenilor mantuitori" (de ex cei de la SMURD) si in moarte nu mai ai nevoie de mantuire ca automat iti sunt rezolvate toate problemele prin abandonarea lor definitiva.

 

Vorbiti foarte urat... :o: ma dezamagiti...

Cat despre argumente... am pentru cei ce vor sa creada. :flowers:

Nu trebuie sa ma credeti pe mine. Credeti Biblia.

Editat de S.M.Poupincourt
citat scos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vorbiti foarte urat... :o: ma dezamagiti...

Cat despre argumente... am pentru cei ce vor sa creada. :flowers:

Nu trebuie sa ma credeti pe mine. Credeti Biblia.

 

Va inteleg perfect!

Decat un adevar rostit cu o brutalitate socanta ...de 10 x mai bine e acceptata o minciuna soptita mieros in ureche!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×