Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Considerata zeita chineza a compasiunii,cele 5 virtuti ale sale fiind mila,modestia,curajul,dreptatea si intelepciunea.O legenda Budhista spune ca a fost o femeie muritoare,care a nu a dorit sa se casatoreasca,si prin viata pe care a dus-o(se spune ca ar fi fost o persoana merituasa si plina de bunatate),a reusit sa iasa din ciclul nastere-renastere,dar chiar in momentul in care ar fi trebuit sa paraseasca aceasta lume,ptr a intra in Nirvana,a auzit pe cineva plangand,s-a oprit si a jurat ca va ramane aici,pentru a ajuta fiecare om care sufera,si nu va intra in nirvana pana cand fiecare fiinta va putea sa mearga cu ea.multi dintre adoratorii ei considera dragostea si compasiunea ei neconditionate,de asemenea se spune ca cea mai mare calitate a ei este aceea de a vedea divinul si perfectiunea in fiecare fiinta umana

Reprezentarile sale sunt numeroase,de multe ori ea este pictata ca o femeie slaba,in rochie alba,tinand in mana stanga o floare de lotus(simbolul puritatii).

este vazuta si ca protectoarea copiilor,de aceea in unele reprezentari tine un copil la piept,sau este inconjurata de mai multi copii.

Numele sau intreg "Kuan Shih Yin" se traduce prin cea care aude plansetele omenirii.

Unul dintre citatele atribuite ei este"Orice om care ma cheama sau ma cauta,va fi liber de toata frica si de toate pericolele"

 

 

Ma gandeam sa aduc si un alt personaj religios in afara de Isus Hristos

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:o:

iti spun din proprie experienta ca orice vine din afara sferei crestine nu are succes prea mare aici. Am incercat si eu. :cheer:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spune despre Kwan Yin ca este ,,echivalentul"Feciorei Maria...stiu eu?

Intr-adevar,cum ,,calci pe bec"si te-ai ,,departat" de crestinism ,cum ,,esti cu duca-se".

Depinde de nivelul de intelegere al fiecarui dintre noi.

Daca ti-ai descoperit identitatea,eu cred ca nu are importanta daca esti crestin,musulman,budist,...si cate or mai fi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ti-ai descoperit identitatea,eu cred ca nu are importanta daca esti crestin,musulman,budist,...si cate or mai fi.

Daca esti tolerant nu are importanta... daca esti cu ochelari de cal... conteaza foarte mult.

 

Eu unul sunt Jedi :o: si cred in Forta. Pentru mine crestin, musulman sau budist tot una e... toate religiile mari descriu manifestari ale Fortei. Iubirea e Calea Fortei... daca mergi pe Calea asta... lucrurile sunt percepute ca Ok... cand te abati... simti manifestarile Caii Intunecate... Daca lasi Iubirea sa te macine pana nu mai ramane nimic din tine decat Iubirea... atunci atigi nivelul maxim: Devii Calea, devii una cu Forta.

 

"Oh, lasa-ma sa nu exist! pentru ca Non-existenta proclama in sunete de trambita, La EL ne vom intoarce"

 

"Şi de aş

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca esti tolerant nu are importanta... daca esti cu ochelari de cal... conteaza foarte mult.

Adevar grait-a ,,scrisul" tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca esti tolerant nu are importanta... daca esti cu ochelari de cal... conteaza foarte mult.

 

bine zis :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Considerata zeita chineza a compasiunii,cele 5 virtuti ale sale fiind mila,modestia,curajul,dreptatea si intelepciunea.

 

mai e reprezentata si asa si date mai multe aici

http://en.wikipedia.org/wiki/Guan_Yin

post-81979-1186651390_thumb.jpg

post-81979-1186651399_thumb.jpg

post-81979-1186651409_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mey Jedi ...tu raspunzi ca un adevarat Jedi ... care a luat-o pe Calea lui Tao.

 

Eu sustin ca exista o forta mai puternica decat iubirea .... si anume ... GANDUL !

 

Argumente ...oamenii iubesc de zeci de mii de ani ...dar progresul omenirii si evolutia ...se datoreaza gandirii creatoare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atena

 

In mitologia romana,fiica lui Zeus si a zeitei Metis. Zeita razoinica,prezentata de obicei cu coif si armura,este de asemenea zeita intelepciunii,protectoare a agriculturii,a literaturii si a mestesugurilor.Ea insasi,se spunea ca le tesea hainele zeilor din Olimp.

Despre Atena,orasul zeitei,o legenda spune ca in momentul in care regele Cecrops ar fi pus bazele acestui oras,zeii au inceput sa se certe care sa fie protectorl noii asezari.A ramas sa se aleaga intre zeita Atena si zeul Poseidon.Poseidon se spune ca ar fi daruit locuitorilor primul cal,salbatic,pentru a-l folosi in lupta,apoi a lovit cu tridentul o stanca,din care a tasnit un izvor,promitandu-le astfel ca vor fi razboinici,dar si navigatori ce vor cuceri marea.Zeita Atena,atingand calul,l-a imblanzit.Putea fi folosit acum si pentru munca.Cand lancea doar a atins pamanul,a si rasarit un vlastar de maslin.Astfel zeita Atena le oferea oamenilor pacea si bogatia obtinuta prin munca.Locuitorii au fost pusi sa aleaga pe cine doresc sa le fie protector.Si se spune ca barbatii l-ar fi vrut pe zeul Poseidon,iar femeile si copii pe zeita Atena.Si,cum acestia din urma au fost mai numerosi,Atena devine protectoarea noului oras.Doar ca,zeul Poseidon a fost suparat cand a aflat de alegerea atenienilor,si,legenda spune ca era hotarat sa inceapa un nou potop.L-au potolit barbatii,care i-au promis ca vor fi mestesugari,agricultori,dar si razboinici si navigatori.Dar orasul ramasese tot al fiicei lui Zeus.

Se spune ca Atena i-a invatat pe oameni sa manuiasca roata olarului,cutitul de dulgher si sa construiasca nave cu trei randuri de vasle.Se spune ca,pe soldatii atenieni Atena ii invata sa fie "viteji,dar si prudenti,caci nu vine biruinta,oricata vitejie ai arata in lupta,de n-ai intelepciune si daca n-ai prudenta"

Se spune despre Atena ca,ptr toate aceste daruri cerea supunere deplina.O fata care i s-a impotrivit zeitei,Arahneea,si ar fi provocat-o pe aceasta,spunand ca ea poate sa teasa mai bine decat zeita,a fost transformata in paianjen

 

Pe platosa zeitei,dupa legenda,s-ar fi aflat capul Meduzei,ce avea puterea de a impietri pe oricine se uita direct la el.Acesta i-ar fi fost dat,ca rasplata,de fratele sau pamantean Perseu ptr ajutorul dat in lupta.

 

Zeita Atena nu a dorit sa se casatoreasca niciodata.Totusi,unele legende spun ca l-ar fi indragit pe Prometeu,cel ce a fost aspru pedepsit de Zeus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×