Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Bine si Rau ...a ucide in numele "Binelui Dumnezeului tau"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exact echilibru vreau sa si stabilesc ...mai ales fata de tinerii care intre in viata punandu-si probleme atat de serioase cum ar fi Credinta si Dumnezeu ..aceste intrebari mi le-am pus si eu exact la varsta lor.Pentru ca religia manipuleaza, ameninta si convinge cu lucruri extreme si ingrozitoare (iad si chinuri vesnice) care pot avea usor efect convingator asupra celor care nu au inca o personalitate proeminenta ...consider ca este un act social pozitiv sa combat prozelitismul ...la acelasi nivel si vehementa cu care este el dus pe forum ... asta ptr a salva de la imbrobodire fie si un singur tanar ...din zecile de mii care se rateaza din aceasta cauza!... Deci echilibrul este stabilit prin vehementa mea c ... are se opune vehementei lor!

de acord cu tine dar ce faci daca exista dumnezeu(daca e doar pentru tie) si tu ii ei omului dreptul de a fi mantuit ?

nu sint de acord cu fanaticii dar nici cu lipsa credintei in dumnezeu. daca se roaga si nu exista pierde cateva momente pe zi dar daca nu o face poate pierde mult mai mult. la asta te-ai gandit ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vali, tu de aia crezi in DUMNEZEU?,,sau de aia o fac altii?..ca sa fie mantuiti?

asta fac cerstinii adevarati?..sa ma rog, cei ce au credinta adevarata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat se poate cu usurinta stabili pe baze de documente istorice reale ca Biblia nu a fost inspirata de Dumnezeu si ca crestinismul asa cum este el astazi nu este decat preluarea adaptata politic a unui mit ...nu este nici o problema !Daca crestinismul ar fi fost cel care continua religia gnosticilor ...poate ca religia ar fi fost altfel, ceva mai pozitiv ... dar nici Isus Dumnezeu, mantuire si treimenu ar fi existat si nici statul "religios" care connducea intreaga europa si comite crime in numele Domnului nu ar fi existat ... Religia crestina si ismica asa cum sunt ele azi ...nu sunt decat niste inventii politico sociale ptr a manipula societatea ...ele nu au legatura cu nici un Dumnezeu!Pardon ..islamica!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai stat tu cu Dumnezeu la masa ca sa ii poti contesta semnatura din bIBLIE?

Documente istorice reale..era Dumnezeu pe acolo sa puna semnatura pe ele?

of of ..Sikaryane, deschide-ti mintea si vei vedea ca fanatismul nu poate invinge niciodata..mai rau face

Am impresia ca tu 'inghiti' cam mult din ce scrie istoria...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha ha ...pai exact asta ii reprosez!pana si prostu satului atunci cand scrie ceva ...daca nu stie sa semneze ...macar isi pune degetu cu cerneala pe scriptura...ceea ce si prostu satulzui face ...nu face Dumnezeu atotputernicu ...adica nu intareste prin semnatura "scriptura sa"....si asta e grav ...ptr ca asa scriptura se poate usor atribui satanei ...(ceea ce de fapt e si adevarat)Nu vezi ce usor te fac Sah -Mat ...oare nu crezi ca ar fi mai indicat sa iti deschizi mintea!...dar mai ales sa o cultivi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca Dzeu ar fi semnat, tu acum nu ai mai fi avut libertate..ca ti-ar fi fost frica sa nu faci rau pt ca el ar fi AUTOPUTERNICUL

Dumnezeu nu ne ingradeste, ne lasa pe noi sa alegem ce vrem si ce iubim

Omul cat traieste se cultiva, aia e drept :lol2:, dar mai presus de toate si INVATA, degeaba doar te cultivi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sikaryan, tu inca nu ai inteles un lucru fundamental si anume:

oamenii au nevoie sa creada in ceva.

Unii se opresc la nivelul palpabilului, altii in transcedent!

Echilibrul nu-l mentii printr-o alta forma de fanatism.

Tu crezi in materie, altii cred in ceea ce simt.

Credinta nu tine de dogme, tine de spiritual.

 

Fanaticii sunt cei ce au depasit ratiunea. Fanaticii sunt precum drogatii.

 

Ai deschis topicul pentru ca nu-ti sunt suficiente celelalte topicuri sa-ti manifesti aversiunea fata de religie? sau ai deschis topicul sa aduci argumente indestructibile pentru ceea ce sustine titlul topicului?

 

 

Stii ce este de-a dreptul UIMITOR? Ca acuzi oameni care nu au nici o legatura cu toate atrocitatile invocate.

Nu biblia a facut crime, ci oamenii care s-au ascuns in spatele ei.

Nu Dumnezeu sau Iisus a indemnat la razboi, revolta, moarte ci oamenii care au interpretat dupa bunul plac, dupa intereselor meschine o invatatura, o pilda (poti sa numesti si mit).

 

Stii ce ma mai uimeste?

Ca vorbesti despre Dumnezeu de parca l-ai vazut in fata ochilor, pe cand El este doar un personaj pentru tine, iar pentru cei ce cred este Sufletul lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu Delia ma intelegi gresit, eu nu combat credinta caci insumi sunt un credincios ...eu combat religia ca mijloc de manipulare a maselor si combat fanatismul religios.

La argumentele infricosatoare ale fanaticilor opun si eu argumente luate chiar din scriptura lor si mai putin interpretate decat o fac ei.

Eu ca si credincios nu cred in materie ci in Dumnezeul viu care locuieste in inima mea ...si nu in biserica

 

Oamenii pe care tu ii aperi sunt fanatici religiosi care zilnic actioneaza ptr telul lor prozelitismul ptr a spori numarul de fanatici religiosi, acesti oameni aberati sunt un pericol ptr umanitate caci doresc sa reinvie un monstru amortit care 1600 de ani a raspandit dominatia terorii in Europa....acesti oameni sunt complicii morali ai celor care au savarsit atrocitatile la fel cum neonazistii ar milita sa reinvie mitul lui Hitler .... intre unii si alti nu este nici o diferenta !

 

Nu oamenii oarecare ascunsi in spatele bisericii au ucis in numele Domnului ci institutia numita Biserica prin oamenii ei ... bazandu-se pe aceasi "scriptura" si mit pe care se bazeaza fanaticii religiosi de astazi, care doresc, fie si inconstient, sa reinvie obscurantismul evului mediu!

 

daca Dumnezeu ar fi Sufletul celor care cred in el ...ar proceda exact ca mine care am afirmat ca Dumnezeu este in inima fiecarui om si nu in biserica ...si exact acest Mare Adevar rostit de tine imi confirma valabilitatea pozitiei mele si culpa celor care il cauta pe Dumnezeu in carti religii sau case de adunare (a zeciuielii)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu spui Sikaryane ca , crezi in Dumnezeul viu care locuieste in inima ta...dar tot tu sustii ca dupa ce mori sufletul se stinge..

Te intreb atunci: Moare si Dumnezeu odata cu fiecare dintre noi?..sau pur si simplu sare dintr-o inima in alta ca albinutele cu florile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moare pomul toamna ... atunci cand ii cad si mor frunzele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×