Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Bine si Rau ...a ucide in numele "Binelui Dumnezeului tau"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ei sunt indoctrinati de mici, este adevarat. Insa tema topicului vizeaza toate religiile ce dau nastere conflictelor.Raspunsul la cele doua intrebari tot nu l-a dat nimeni. Cand au aparut "pe piata occidentala" asa-zisii teroristi? Ce motivatii invoca acestia?si mai sunt multe alte intrebari pe aceasta traiectorie.Cati dintre ei sunt adevarati sustinatori ai unui crez, cati dintre ei sunt diversiune?
pai ei au aparut de cateva sute de ani.... ce motivati invoca? buna intrebare :D astia mai noi vad ca invoca pe Alah si ataca tot ce este pro-America ... deci jumatate din glob..astea mai vechi deci din sec. 17-18 nu prea invocau nimic si erau mai mult niste asasinate...au fost multe acte teroriste in istorie si nu e prea sanatos sa generalizam
Cati dintre ei sunt adevarati sustinatori ai unui crez, cati dintre ei sunt diversiune?
n-ai cum sa sti :beee:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata este un dar dat de Divinitate . In numele cui , noi oamenii am avea dreptul sa luam acest dar semenilor nostri ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vedem ceea ce vor sa vedem. Realitatea este insa un pic alta.De cat timp se vorbeste despre teroristi?

De cat timp au inceput sa atace si ce anume sa atace?In fine, topicul dezbate o paleta intreaga, nu are rost sa ne oprim la o nuanta.

(fiecare vede lucrurile in felul lui, din unghiul lui)

 

Mai pot sesiza deschizatotului de topic un alt "Bine si rau ... a ucide in numele cuiva"Sclavagismul, colonialismul, aparhaidul, etc. - toate evenimentele nefaste de-a lungul timpului au stat sub semnul "binelui". Daca vrem sa face apologia genocidurilor, a crimelor abominabile sunt exemple nenumarate nu numai in sfera religiilor manifeste.

 

n-ai cum sa sti :D

 

exact. nu avem cum sa stim. luam drept adevar ceea ce vor mai marii sa auzim.

Editat de delia delia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine dar aici discutam despre fanatism religios . Despre oameni care nu mai au nic-o masura in ceea ce fac si-si iau drept perdea si scuza religia .

Crime in numele religiei au fost , sunt si vor exista de-a lungul timpului .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

primul pas in directia fanatismului religios ...se face prin abuzul parintilor bigoti fata de copii !Oare nu ar trebui protejati copii impotriva unor asemenea monstrii care doar se cred parinti?Oare societatea nu ar trebui sa se protejeze ea insasi de produsul fanatic al indoctrinarii fortate?Eu as interzice cultele neoprotestante sau religia islamica ... pentru alienarea pe care o aduc bietilor copii!....sau macar as propune interzicerea lor de catre lege!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt,cred ca terorismul este opera unor oameni carora nu le pasa de viata altora,nici de religie,ci poate de bani..........si din pacate o gramada de o persoane de multe ori f sarace,fara prea multa educatie,fara perspective "prea roz" de viitor si destul de naive sa se increada in niste "lideri religiosi" care le promit o vesnicie in Rai,daca mor si ei in timpul atentatelor.

 

Liderilor teroristi,in marea lor majoritate,probabil ca putin le pasa de viata de apoi.L-ati vazut pe Osama ben Laden sa se arunce el in aer in numele islamului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu dar am vazut lideri religiosi musulmani care ii invatau pe copii cultul eroismului lui Ben Laden invatandu-i pe copii in spiritul terorismului sinucigas ...si asta este o realitate incepand din Palestina pana in Pakistan Filipine sau Indonezia !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×