Sari la conținut
Forum Roportal
soimos1

Bine si Rau ...a ucide in numele "Binelui Dumnezeului tau"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu tot in iubire cred...........Dar daca batrana s-a schimbat in bine atunci nu mai apare situatia.
Numai Dumnezeu hotaraste ....Repet, daca simt ca trebuie s-o ajut ......
Eu cred in ura.
E alegerea ta, fiecare are parte de ceea ce ofera.
Este un sentiment ce ne inconjoara pe noi toti. Important este cum il controlam... pacat ca multi nu stiu sa o faca...
Nu stiu daca trebuie neaparat "s-o controlam", pt. mine e mai important s-o ofer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Celui ce a deschis acest topic - insist sa raspunda la intrebari.

 

Te rog, nu lua intrebarea ca pe un afront, ci ca pe o un contraargument.

 

Vorbesti despre fanatismul religios (indiferent la ce doctrina ne-am referi) si despre efectele negative ale acestuia, da?

 

Intrebarea 1 este: cum se numeste manifestarea ta pe toate topicurile cu subiect religios?

Intrebarea 2 este: Unde se situeaza granita dintre un fervent sustinator al unei ideologii si fanatic?

 

Poate, daca vei raspunde la aceste intrebari vei vedea ca in toate manifestarile noastre trebuie sa fie un echilibru. In momentul in care acel echilibru nu mai exista.... iaca apar fanaticii!

 

Uite un exemplu concludent mai jos citat.

Un om indoctrinat, ce nu mai are repere in viata.

Un om ce se clatina sub propria-i povara si loveste tot ce-ntalneste.

Si pentru a se simti si mai bine, foloseste "caterinca" pe toate topicurile, indiferent daca ele au o tema serioasa.

 

 

Eu cred in ura.

 

 

Si atunci mai avem noi dreptul sa-i blamam pe ceilalti, cand la nivel micro exista o similitudine extraordinara cu cea la nivel macro????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1 Propaganda antireligioasa dusa pe acelasi palier pe care este dusa si propaganda religioasa!

 

2) diferenta intre un Credincios si un Fanatic religios este trasata de faptul ca cei care CRED ajung sa nu mai creada ci sa STIE ceea ce alti doar CRED si isi ridica CREDINTA la rangul de STINTA .... dar chiar si "stinta lor" nu e bazata pe stiinta si argumente stintifice ci tot pe Credinta ...!

 

Multumita de raspuns ? ...daca nu ...mai astep intrebari!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 Propaganda antireligioasa dusa pe acelasi palier pe care este dusa si propaganda religioasa!

 

2) diferenta intre un Credincios si un Fanatic religios este trasata de faptul ca cei care CRED ajung sa nu mai creada ci sa STIE ceea ce alti doar CRED si isi ridica CREDINTA la rangul de STINTA .... dar chiar si "stinta lor" nu e bazata pe stiinta si argumente stintifice ci tot pe Credinta ...!

 

Multumita de raspuns ? ...daca nu ...mai astep intrebari!

 

 

Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Prin intrebarea nr. 1 tocmai acest lucru voiam sa subliniez - ceea ai afirmat tu!

 

Fanatismul indiferent carei ideologii ii este partas, tot fanatism ramane. Tot un fenomen nociv este.

 

Managementul unui conflict de interese se bazeaza pe...... echilibru!

(sau daca vrei, spune-ne tu mai multe despre acest subiect - sunt convinsa ca teoria o cunosti foarte bine)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de acord cu tine Delia, eu tot aia incerc sa ii explic

nu zice nimeni ca S sa nu isi sustina 'campania', dar metoda cu care o face e dezastru..adica, prin asta sustine chiar contrariul a ceea ce spune, parerea mea:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact echilibru vreau sa si stabilesc ...mai ales fata de tinerii care intre in viata punandu-si probleme atat de serioase cum ar fi Credinta si Dumnezeu ..aceste intrebari mi le-am pus si eu exact la varsta lor.Pentru ca religia manipuleaza, ameninta si convinge cu lucruri extreme si ingrozitoare (iad si chinuri vesnice) care pot avea usor efect convingator asupra celor care nu au inca o personalitate proeminenta ...consider ca este un act social pozitiv sa combat prozelitismul ...la acelasi nivel si vehementa cu care este el dus pe forum ... asta ptr a salva de la imbrobodire fie si un singur tanar ...din zecile de mii care se rateaza din aceasta cauza!... Deci echilibrul este stabilit prin vehementa mea c ... are se opune vehementei lor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca tinerii invata din experienta de viata..uneori e necesar sa isi puna 'probleme serioase' pentru a vedea daca le ofera echilibru sau nu..asta depinde de fiecare in parte

Dumnezeu care ameninta cu iad si chinuri vesnice nu poate fi un Dumnezeu iubit, poat doar tolerat o vreme..

Fiecare om are dreptul la informatie. iar tu prin ce faci minimalizezi de tot , ba chiar reduci la nulitate, invatamantul crestin

adica faci si tu exact ce fac crestinii aia ipocriti de care vorbesti..ca si pt ei altceva decat Scriptura si Biblia nu exista

Dar exista crestini -painea lui Dumnezeu!..si cred ca stii si tu asta..si de aia nu e fair play sa le minimalizezi in halul asta credinta

Te intreb iar: de unde stii ca acest CRESTINISM si Biblie au fost inventate doar in scop politic manipulator?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact echilibru vreau sa si stabilesc ...mai ales fata de tinerii care intre in viata punandu-si probleme atat de serioase cum ar fi Credinta si Dumnezeu ..aceste intrebari mi le-am pus si eu exact la varsta lor.Pentru ca religia manipuleaza, ameninta si convinge cu lucruri extreme si ingrozitoare (iad si chinuri vesnice) care pot avea usor efect convingator asupra celor care nu au inca o personalitate proeminenta ...consider ca este un act social pozitiv sa combat prozelitismul ...la acelasi nivel si vehementa cu care este el dus pe forum ... asta ptr a salva de la imbrobodire fie si un singur tanar ...din zecile de mii care se rateaza din aceasta cauza!... Deci echilibrul este stabilit prin vehementa mea c ... are se opune vehementei lor!

 

 

Eu inclin sa cred ca tinerii din ziua de azi au discernamantul sa faca diferenta dintre religie si credinta(sau asa mi-ar place sa cred -ramane de vazut)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ti-am mai spus ...din multa lectura !Nu este nici un secret sa afli cum il cheama pe Dumnezeul care a inspirat Tanahul si sa afli ce s-a intamplat cu aceasta scriptura a religiei mozaice ...restul este ca un puzzle ...pui bucatelele de imagine pe un carton si tot adaugi alte imagini ...pana vezi imaginea corecta de ansamblu!

<br />Eu inclin sa cred ca tinerii din ziua de azi au discernamantul sa faca diferenta dintre religie si credinta(sau asa mi-ar place sa cred -ramane de vazut)
Evident ...la modul general asa este ...dar am vazut aici pe forum cate o fatuca dezorientata care a considerat ca a facut un mare pacat atunci cand s-a darit din iubire ...si credea ca doar religia rugaciunile si viata religioasa o pot salva din ghearele satanei ... si aceste persoane derutate pot fi usor racolate de prozelitii fanatici neoprotestanti ...si e pacat ca acestor smintitori de constinte sa le reuseasca "lucrarea"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai gasit si citit toate cartile ce au fost scrise in istorie?

deci ai gasit raspunsul sigur si absolut?

hmmm....

doar atunci ai putea confirma ca poti spune SAH-MAT ..cand ai TOATE piesele pe masa.

te intreb eu..cum poti spune ca ce ai citit tu e CORECT si ce scrie in BIBlie nu...te contrazici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×