Sari la conținut
Forum Roportal
DAVIDDRAGOS

Care este scopul existentei umane

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

DE CE EXISTAM CARE ESTE SCOPUL NOSTRU DE CE TRAIM PENTRU CA NU STIM DE UNDE VENIM SAU UNDE NE DUCEM CARE ESTE SCOPUL EXISTENTEI NOASTRE ???????????

de aia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... si oricum , cred ca mai inainte de toate, fiecare ar trebui sa'si puna o intrebare foarte, foarte simpla : "cine sunt eu " ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oare de ce toata lumea (adica majoritatea )este insensibila cind este vorba de om si esenta lui si devine interesata cind este vorba de partea materiala si asta oricind si oricum nefiind nevoie de premiere mondiale ?

 

Poate tocmai pentru ca suntem asa ''sensibili'' ca specie ,existenta noastra spirituala depinde strict de cea materiala,medical chiar vorbind,un psihic sanatos si dispus la meditatii nu prea e compatibil cu un stomac gol .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate tocmai pentru ca suntem asa ''sensibili'' ca specie ,existenta noastra spirituala depinde strict de cea materiala,medical chiar vorbind,un psihic sanatos si dispus la meditatii nu prea e compatibil cu un stomac gol .

:jester: asta pentru ca suntem tributari unei gandiri tipice europene ; in alte spatii geografice exact lipsa materiala determina un nivel spiritual ridicat .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
medical chiar vorbind,un psihic sanatos si dispus la meditatii nu prea e compatibil cu un stomac gol .

Aici gresesti fatal.Un psihic sanatos - asa cum este el perceput dpdv medical - e incapabil de meditatie metafizica- filozofie- .Iar stomacul gol e un catalizator al imbolnavirii un psihic in care exista intr o stare latenta predispozitia catre filozofie.

Editat de SeqenenreTao

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne nastem murim bla bla.. eu nu inteleg de ce noi trebuie sa fim marionetele lui Dumnezeu si sa platim pentru ceea ce au facut stramosii nostii Adam si Eva .. stiu ca Dumnezeu ne-a creat cu liber arbitru .. si ca daca i-ar fi ucis pe cei care au gresit ar fi dovedit ca Lucifer avea dreptate .. si ca Dumnezeu a ales sa lase omul sa fie "condus" de Lucifer ca sa isi dea seama si singur ce e mai bine ... insa nu inteleg de ce si eu trebuie sa fiu o marioneta :jester: ..

 

[probabil ca e cam ciudat post-ul meu .. so just ignore] ..

 

si inca ceva .. nu-mi pasa daca ajung in rai sau iad..

 

si al treilea edit : poate ca unii dintre cei care au postat inaintea mea ar trebui sa arunce o privire si in Biblie .. va zic si unde ca sa nu cautati acul in carul cu fan.. in Vechiul Testament in Geneza .. e capitoulul cu care incepe Biblia ... nu aveti cum sa il ratati .. :o:

Editat de Trish Sparda

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ne nastem murim bla bla.. eu nu inteleg de ce noi trebuie sa fim marionetele lui Dumnezeu si sa platim pentru ceea ce au facut stramosii nostii Adam si Eva .. stiu ca Dumnezeu ne-a creat cu liber arbitru .. si ca daca i-ar fi ucis pe cei care au gresit ar fi dovedit ca Lucifer avea dreptate .. si ca Dumnezeu a ales sa lase omul sa fie "condus" de Lucifer ca sa isi dea seama si singur ce e mai bine ... insa nu inteleg de ce si eu trebuie sa fiu o marioneta :jester: ..

 

[probabil ca e cam ciudat post-ul meu .. so just ignore] ..

 

si inca ceva .. nu-mi pasa daca ajung in rai sau iad..

nu'i ciudat, denota insa exact starea ta sufleteasca si spirituala , esti la ora "revoltelor" si nu peste mult timp iti vei gasi atat raspunsurile, cat si linistea ! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma tem ca raspunsurile convingatoare la intrebarile tale nu vor aparea, in premiera mondiala, tocmai pe acest forum... :o:

oare de ce toata lumea (adica majoritatea )este insensibila cind este vorba de om si esenta lui si devine interesata cind este vorba de partea materiala si asta oricind si oricum nefiind nevoie de premiere mondiale ?

Si la ce mai foloseste acest forum daca nu dezbatem subiecte serioase si esentiale pentru rasa noastra oare ce ar trebui sa ne intrebam cit va fi cursul de referinta miine cind stim ca este deja stabilit cu mult trimp inainte si in mare parte viata noastra este dirijata

 

1. N-am inteles de ce m-ai citat, iar parafrazarea cu premiera mondiala n-am inteles-o chiar deloc :doh:

 

2. Te pripesti. Sunt unul din cei care chiar dezbatem "subiecte serioase si esentiale". Topicul contine o intrebare clara. Care nu are un raspuns clar. Se poate raspunde la ea cu pareri si perspective personale, insa nu exista un raspuns care sa satisfaca in mod automat curiozitatea oricui. Asta era esenta raspunsului meu. Nu stiu unde vezi tu aici o dovada de materialism :jester: dar, ma rog, fiecare cu ale lui :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esti la ora "revoltelor" si nu peste mult timp iti vei gasi atat raspunsurile, cat si linistea ! :jester:

 

 

Uite ca eu nu-s la ora revoltelor, da' linistea tot nu mi-o gasesc!

Nu-i cauza-efect asadar!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×