Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ok. legat de wicca, exista o gramada de alte subiecte care merita discutate. sincer, pe mine m-au cam intoxicat discutiile despre crestinism. de ce tineti voi sa raportati toate religiile la jesus and god?

nu stiu cum sa-ti spun fara o nota de rautate ca in general tentativele de a-i aduce pe toti pe "calea cea buna" a cam starnit zambete. no offence si cu maxim respect pentru crestinism, care e religia parintilor mei. si o sa te rog sa te documentezi putin si despre wicca inainte de a ataca, ok?

in rest vroiam sa spun pentru cei interesati ca a aparut o revista wicca in romania. de fapt a aparut de mai bine de un an, dar probabil ca si mine multi afla abia azi. se numeste "roata anului" si apare doar pe internet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai, spune-mi ce vrei sa stii, mai exact, pentru ca e greu sa iti selectez eu informatiile de interes.

probabil stii deja ca este o religie a naturii, popularizata de Scott Cunningham, cu origini controversate. unii spun ca ar avea radacini in religiile celtice, altii spun ca n-are cum sa se fi pastrat atat de mult de la celti. studiind-o mi-am dat seama ca e una dintre religiile care iti da cea mai multa libertate in a fi eclectic. o sa gasesti si elemente samane, si asiatice, celtice, imbracate in stilul de exprimare al vrajitoarelor medievale.

credinta principala este in dualitatea zeilor, Mama Pamant si Tatal Cer.

ca wicca poti sa alegi sa intri intr-un sabat (coven, de cel mult 13 vrajitoare) sau sa fi vrajitoare solitara. in fiecare dintre cazuri, dupa un an si o zi de studiu al vrajitoriei poti fi investit ca wiccan.

nu stiu daca ti-am dat cine stie ce informatii pretioase. pana acum tot ce ti-am spus se gaseste probabil si pe internet. daca ma ajuti cu intrebari pot sa-ti mai spun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere ai despre cei ce imbratiseaza in acelasi timp si Wicca si crestinismul,sau adauga acestei religii idei luate din Budhism,taoism,precum si grupurile unde se venereaza doar Zeita .Din cate stiu,inca sunt discutii daca sunt cu adevarat Wiccans........

De asemenea:poti fi Wiccan fara sa practici magia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok, wicca este o religie eclectica. dar am intalnit multi oameni care exagereaza si isi creaza practic propriile lor reguli, pana la a nu mai respecta deloc ideologiile de baza.

"ce daca se spune ca nu e bine sa faci rau nimanui? este interpretabil, si sa daca nu fac rau nimanui imi fac rau mie, deci incalc regula, deci trebuie sa fac rau cuiva." mi s-a dat la un moment dat replica asta.

e foarte usor sa crezi ca faci vraji si de fapt doar sa te joci cu ele. si este si periculos. in momentul in care devii vrajitoare ai niste responsabilitati.

cat despre wicca crestini...nu am auzit. am auzit de vrajitoare crestine, si mi se pare o tampenie. pentru ca un crestin sa se apuce de vrajitorie si sa o faca in numele dumnezeului crestin, e clar ca nu a priceput crestinismul sau ca se ascunde in spatele lui ca sa nu para evil. i don't know.

wicca nu au nici o problema cu crestinii. doar ca sunt ideologii in mare diferite. da, exista multe ritualuri pagane care au ramas in biserica crestina (lumanari, incantatii spuse de trei ori, rugaciuni, ideologia de baza). insa crestinismul lasa cam totul in seama domnului, si atat i-ar trebui unui crestin sa incerce sa mai ia din atributiile lui dumnezeu. ca sa nu mai spunem de perioada inchizitiei, cand crestinismul si vrajitoria au ramas foarte certate. cred ca este mai mult vorba de intoleranta decat de faptul ca n-ar avea nimic in comun.

cat despre taoism, budhism etc...da, in wicca exista multe chestii care tin de meditatie. ce ma cam ingrijoreaza pe mine este ca desi sunt niste reguli stricte in meditatie, multe vrajitoare le schimba in virtutea faptului ca au voie sa aleaga ce le convine, dupa care se mira ca nu le iese vraja cum au vrut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zax,Wicca e o religie,vrajitoria nu,este mai mult o practica

Exista si Christian-Wiccans.Din cate stiu combina filozofia crestina cu Wicca,si cei mai multi il considera pe YHWH sau Isus Dumnezeu.

Ai dreptate pe de-o parte cu ideea ca daca aderi la o religie,ar trebui sa ti cont macar de regulile de baza,iar in cazul acestei religii,este ideea de divinitate si Wiccan Rede.Pe de alta parte,intotdeauna m-am gandit(si din cate stiu multi gandesc asa din cei ce practica Wicca)nu se poate chiar sa "nu ranesti pe nimeni",interpretarea multora ar "incearca sa ranesti cat mai putin posibil"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

numele Wicca vine de la Withcraft si e o religie inventata recent ca si satanismul, e doar alta modalitate a lui Satan de a face magia sa para ceva normal, nu ceva interzis.... se doreste inducerea ideii ca e ceva care orice om poate sa practice .

 

harry potter e cea mai buna dovada de acest gen....a reusit sa seduca milioane de copii din lumea intreaga si sa-i faca sa creada ca magia e ceva frumos, mirific...

 

invazia pagana din ziua de astazi este la tot pasul....numai naivii si cei neiformati mai pot fi pacaliti cu astfel de trucuri...

Editat de Zax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×